Wykład popularnonaukowy wygłosi mgr inż. Kinga Magdalena Stępniak – biolożka i ekolożka specjalizująca się w badaniach nad dużymi ssakami, w szczególności wilkami (Canis lupus) oraz ich relacjach ze środowiskiem i innymi gatunkami. W swoim wystąpieniu poruszy temat wpływu psa domowego (Canis familiaris) na dzikie ekosystemy – zagadnienia istotnego, a jednocześnie często pomijanego w debacie publicznej.
Pies – pierwszy udomowiony drapieżnik – towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Jest naszym pomocnikiem, opiekunem, pracownikiem specjalnym i domownikiem. Jednak jego liczebność oraz możliwość swobodnego przemieszczania się sprawiają, że pies stał się najliczniejszym drapieżnikiem na świecie, a jego obecność niesie poważne konsekwencje ekologiczne. Psy zabijają dzikie zwierzęta, wypierają je z siedlisk, przenoszą choroby i mogą krzyżować się z gatunkami rodzimymi. Czy jednak wina leży po stronie „wilczej natury” psa? Czy raczej po stronie naszej – ludzi – i braku odpowiedzialności? Podczas wykładu prowadząca podejmie próbę odpowiedzi na pytania: jakie są rzeczywiste skutki obecności psów w przyrodzie? Czy psy zagrażają dzikim populacjom i w jaki sposób? Co możemy zrobić, by ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko? Jak lepiej rozumieć nasze psy – nie tylko jako towarzyszy, ale i jako element współczesnych ekosystemów?
Ekspertka:
mgr inż. Kinga Magdalena Stępniak – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na SGGW oraz UW, uzyskując tytuł magistra biologii ze specjalizacją w ekologii. Jej badania koncentrują się na zachowaniach wilków oraz wpływie psów na dziką przyrodę, z zastosowaniem metod biologii molekularnej, ekologii behawioralnej i analizy przestrzennej. Współpracowała m.in. z Instytutem Biologii Ssaków PAN i Uniwersytetem Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. Autorka i współautorka publikacji naukowych o zachowaniach zapachowych oraz strukturze genetycznej populacji wilków w Europie Środkowej. Uczestniczka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych. Prywatnie – opiekunka pięciu psów i kilkunastu kur. Prowadzi domy tymczasowe dla zwierząt i kolekcjonuje porzucone rośliny, którym daje drugie życie na Bagnie Całowanie. Autystka z ADHD, pasjonatka lasu i podcastów kryminalnych.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!
Nagrania video Przyrodniczych Wtorków z Ekspertem