Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie.
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z filozofią Georga Wilhelma Friedricha Hegla – jednego z najbardziej wpływowych i zarazem kontrowersyjnych myślicieli w dziejach filozofii. Historię można rozumieć dwojako: albo jako serię przypadkowych zdarzeń, albo jako rozumny proces urzeczywistniający wolność ludzkości. Podczas wykładu zostaną przedstawione kluczowe idee filozofii Hegla, pozwalające zrozumieć jego ujęcie dziejów jako dialektycznego procesu, który prowadzi do wolności ducha. Wspólnie zastanowimy się, czy filozofia Hegla nadal pomaga nam w rozumieniu świata.
O cyklu:
zastanowimy się nad wielkimi pytaniami filozoficznymi, które będą wyznaczać zasadnicze tematy spotkań. Część wykładowa wprowadzi słuchaczki i słuchaczy w dane zagadnienie, część dyskusyjna będzie okazją do aktywnego pofilozofowania. Spotkania filozoficzne są otwarte dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i rozwijać umiejętność krytycznego myślenia. Nie potrzebujesz wcześniejszego doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy.
Prowadzący:
Adrian Krupa – filozof, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Wydziału Filozofii UW, edukator i nauczyciel.