Wspólny Ogród to wyjątkowe miejsce w Służewskim Domu Kultury. Tu metodą prób i błędów uczymy się jak dbać o grządki od marca do października.
Wspólny Ogród jest naturalny. Uprawiamy zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród służył również zwierzętom, a nam dostarczał zdrowych plonów. Spotykamy się dwa razy w tygodniu by wspólnie dbać o ten kawałek przyrody i dobrze spędzić czas.
Uczymy się, jak przygotowywać sadzonki, jak zrobić naturalne opryski i nawozy, albo dbać o krzewy owocowe. Czasem pieczemy w piecu glinianym, czasem malujemy tyczki do podpierania pomidorów - tematyka spotkań jest szeroka, a wstęp wolny.
W ramach ogrodu prowadzimy także warsztaty dla dzieci z przedszkoli i szkół.
Jeżeli chcesz dołączyć do wspólnoty ogrodników, napisz do nas lub po prostu przyjdź. O spotkaniach i imprezach w ogrodzie dowiesz się z repertuaru Służewskiego Domu Kultury lub fanpage’a ogrodu: FB @wspolnyogrodsdk
Kordynatorka:
Kamila Musiatowicz - Przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, edukatorka Współzałożycielka kilkudziesięciu ogrodów społecznościowych, deszczowych, sensorycznych i edukacyjnych. Pasjonatka i kolekcjonerka nasion.
kontakt:
Gospodarstwo dziecięce w Służewskim Domu Kultury to zupełnie unikatowy projekt.
Chcąc żyć w dobrej, sąsiedzkiej relacji z naturą - trzeba ją najpierw poznać. Dlatego od początku działalności skupiamy się na edukacji przyrodniczej w nurcie edukacji empatycznej. Rozbudzamy zainteresowanie i uwrażliwiamy na zielone skarby Służewa i Warszawy.
W środku wielkiego, europejskiego miasta tworzymy gospodarstwo, w którym dzieci (ale też dorośli) mogą doświadczyć typowej dla wsi symbiozy człowieka z przyrodą. Sami sadzimy rośliny, opiekujemy się zwierzętami, a potem cieszymy się plonami.