Wykład przyrodniczy, poświęcony tematyce ochrony mokradeł.
Czym są mokradła? Jaka jest różnica między bagnem a torfowiskiem? Co mokradła zawdzięczają ptakom? Co my zawdzięczamy mokradłom? Jaki wpływ na klimat mają torfowiska? Co zagraża torfowiskom i jak można je chronić? Na te pytania i wiele innych odpowie Magda Galus z Centrum Ochrony Mokradeł.
Ilustracja artykułu: Torfowisko Karaska fot. Paweł Pawlikowski
Ekspertka:
Magdalena Galus – z wykształcenia ochroniarka środowiska, z zawodu przyrodniczka, obecnie koordynatorka ds. zaangażowania społecznego w stowarzyszeniu Centrum Ochrony Mokradeł (CMok). Na co dzień zaangażowana w realizację projektów ponownego uwodnienia osuszonych torfowisk, propagowanie idei rolnictwa bagiennego (paludikultury) oraz wykupy cennych przyrodniczo bagien pod społeczne rezerwaty przyrody. Współpracuje z wolontariuszami stowarzyszenia, organizuje akcje czynnej ochrony przyrody, wie co nieco o kosach spalinowych i potrafi zrobić owcy pedicure. Uwielbia dzikie pływanie i obserwowanie przyrody z poziomu wody.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!
Nagrania video Przyrodniczych Wtorków z Ekspertem