Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

We współpracy z Urzędem m. st. Warszawy, w ramach projektu ADAPTCITY, Fundacja Sendzimira przygotowała ścieżkę edukacyjną na temat adaptacji miasta do zmian klimatu. Jest ona skierowana do mieszkańców Warszawy w każdym wieku – od przedszkolaków, przez dzieci w wieku szkolnym i młodzież po dorosłych, w tym seniorów.
Zapraszamy na spacer!

Ścieżka ma ok. 850 m długości. Rozpoczyna się przy Służewskim Domu Kultury i kończy przy Stawie Służewieckim. Idąc ścieżką, odnajdujemy sześć kolejnych przystanków. Ich poszukiwanie jest formą gry terenowej na orientację – na każdym przystanku zawarta jest wskazówka, jak dotrzeć do kolejnego. W ten sposób park staje się przestrzenią edukacyjną, a poszukiwanie kolejnych, ukrytych w krajobrazie informacji i zadań stanowi dodatkową zachętę do eksploracji terenu i interakcji pomiędzy użytkownikami.

Poszczególne stacje ścieżki zostały wyposażone w zestawy czterech drewnianych słupków o różnych wysokościach, które są nośnikami treści edukacyjnych. Wysokość słupka odpowiada stopniowi trudności prezentowanych informacji i zarazem jest dostosowana do wzrostu użytkowników w danej grupie wiekowej.

Taki układ elementów pozwala na korzystanie ze ścieżki zarówno pojedynczym użytkownikom, jak też całym rodzinom lub grupom, w tym klasom w ramach lekcji w terenie. Słupki tworzą atrakcyjne, budzące ciekawość kompozycje przestrzenne, płynnie wpisujące się w parkowy krajobraz. Nie przesłaniają widoku na zieleń, jak typowe tablice edukacyjne.


Jakim zagadnieniom poświęcone są kolejne przystanki?

  1. Tablica startowa przybliża uczestnikom skutki zmian klimatu dla Warszawy.
  2. Drugi przystanek dotyczy roli ogrodnictwa miejskiego w adaptacji miasta do zmian klimatu, a położony obok ogródek społeczny przy Służewskim Domu Kultury stanowi doskonały przykład omawianych zagadnień.
  3. Trzeci przystanek wyjaśnia przyjazne dla klimatu i użytkowników elementy zrównoważonego budownictwa, na przykładzie rozwiązań wykorzystanych w budynku Służewskiego Domu Kultury.
  4. Czwarty przystanek znajduje się w Parku im. inż. P. Pawlukiewicza i omawia rolę drzew i roślinności parkowej w adaptacji miasta do zmian klimatu.
  5. Piąty przystanek znajdziemy na ciągu spacerowym nad Potokiem Służewieckim, przeczytamy na nim o kluczowej roli angażowania się różnych grup społecznych w działania adaptacyjne, dla zapewnienia bezpieczeństwa i wzrostu jakości życia.
  6. Szósty przystanek znajduje się obok małej elektrowni wodnej na Stawie Służewieckim. Jest to jeden z przykładów wykorzystania odnawialnych źródeł energii w okolicy, bez których trudno mówić o przeciwdziałaniu i adaptacji miast do zmian klimatu.
  7. Ostatni przystanek znajdziemy przy Stawie Służewieckim, świetnym przykładzie błękitno-zielonej infrastruktury, który przeciwdziała miejskim powodziom; dowiemy się tutaj o roli retencji krajobrazowej w mieście.
  8. Zapraszamy do zabawy!  Orientacyjny czas przejścia ścieżki wraz z rozwiązaniem quizu to jedna godzina.

Ścieżka umożliwia też przeprowadzenie zajęć lekcyjnych w terenie, poświęconych adaptacji do zmian klimatu. Poniżej znajdują się materiały informacyjne dla nauczycieli.


 

Grafika prezentuje 4 logotypy partnerów projektu Klimatycznej ścieżki edukacyjnej. Są to (od lewej): Logo unijnego programu pod nazwą Life, logo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, logo projektu organizowanego miasta stołecznego Warszawy pod nazwą Adaptcity oraz warszawskie logo Zakochaj się w Warszawie

 


Miasto stołeczne Warszawa od lipca 2014 r. realizuje projekt pod nazwą „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej”, w skrócie ADAPTCITY.
W ramach projektu zostały przygotowane m.in.:


Uwaga:  Aby skorzystać ze ścieżki należy skorzystać z aplikacji do czytania kodów QR lub wpisać adres ręcznie.

 

Materiały informacyjne dla nauczycieli:

Uzupełnieniem do materiałów są:

Karty z treściami:

Karty z pytaniami:

Klucz odpowiedzi:

Zapraszamy do zabawy!

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Stałe spotkania we Wspólnym Ogrodzie w październiku

Zapraszamy do Wspólnego Ogrodu przy SDK! Uprawiamy tu zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Wodniczka – fascynujący ptak bagien / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem

Wodniczka jest małym ptakiem wróblowym, przystosowanym do rozrodu na niezadrzewionych, podmokłych terenach porośniętych przez turzyce.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Łukasz Barys „Małe Pająki" / spotkanie z cyklu Służewskie Spotkania Literackie

(Nie)zwykłe życie. Miłość, literatura i poszukiwanie własnej drogi. Nowa powieść laureata Paszportu „Polityki”!

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Dyniobicie / spotkanie ogrodnicze

Podczas corocznego Dyniobicia przyrządzamy różne potrawy na bazie dyń, których kilka gatunków uprawiamy we Wspólnym Ogrodzie.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Kaczmarski lirycznie / piosenki Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczało

Koncert piosenek Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczało. Piosenki wykonają Justyna Panfilewicz i Zuza Wiśniewska.

  • Dorośli
  • Płatne
Teatr

„Syn" / spektakl w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”

„Syn" – Grupa Wolność