Nagłówek artykułów

Galeria Przy Kozach

"Wilkoniowa kolęda". Wernisaż ilustracji Józefa Wilkonia i koncert towarzyszący Joszka Brody

sala widowiskowa / Foyer - Galeria przy Kozach / wstęp wolny  koncert Joszki Brody / wstęp wolny 

wilkon

Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych.
Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą, m.in. "Pan Tadeusz", " Don Kichote", "Księga Dżungli".  Jest także autorem książek dla dzieci (m.in. " Kici kici miau",  "Psie życie",  "Wróbel na kuble". Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla Dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości (2005). W roku 2010 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006, wystawa ta cieszyła się rekordową frekwencją), po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m. in. Muzeum Ilustracji w Moulin, we Francji, w Museum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii a także w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dzieła Józefa Wilkonia posiadają w swoich kolekcjach, galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów. Ostatnio, znaczący zbiór jego prac został nabyty przez Albus Galery z Korei Południowej.
W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80. i 85. lecia Józef Wilkoń otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki „Książki”.

Wernisaż wystawy uświetni koncert kolęd w wykonaniu Joszka Brody.

Relacja z wernisażu:

wilon fotorelacjaLink2

Fotorelacja z wernisażu:

wilon fotorelacjaLink

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury