Nagłówek artykułów

Galeria Przy Kozach

Wernisaż wystawy Tomasza Kurana. Wystawa zatytułowana "Z Biblii i z wyobraźni"

 

Galeria przy Kozach / Foyer SDK / wstęp wolny

Foto01Wystawa zatytułowana "Z Biblii  i z  wyobraźni" jest już trzecią, w cyklu wystaw artysty, inspirowaną biblijnym przekazem. Tomasz Kuran jest autorem kilku wystaw indywidualnych, współtworzył też kilka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Tomasz Kuran
Rocznik 1972. Urodzony w Warszawie.
Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Dyplom, w katedrze Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, obronił pod kierunkiem prof. Joanny Szpor. Malarstwo studiował w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego.
Bohaterami prac Tomasza Kurana są najczęściej abstrakcyjnie traktowane figury osadzone w zróżnicowanym rodzajowo pejzażu. W procesie tworzenia dzieła malarskiego dla artysty najważniejsze są: kolor, dynamika barw, różnicowanie faktur. Aby to uzyskać, twórca używa często środków spoza klasycznego warsztatu malarskiego; łączy różnorodne techniki, dążąc do tego, aby obraz był oryginalny oraz twórczo i warsztatowo ciekawy.
Tomasz Kuran nie tworzy w jednej stylistyce ani nie trzyma się jednego tematu. W jego dorobku znaleźć można zarówno realistyczne pejzaże jak i abstrakcje. Twórca uprawia zarówno malarstwo jak i grafikę. Pracując w różnych technikach, niekiedy łączy je ze sobą. Wśród jego obrazów znajdziemy zarówno prace malarskie w zawężonej, monochromatycznej gamie jak i wielobarwne, skontrastowane w kolorze, kompozycje. Artyście nieobce są takie działania jak: chlapanie, przyklejanie, wycinanie czy drapanie. Jego obrazy to splot wielu zróżnicowanych emocji. Tomasz Kuran to twórca, którego prace nie zawsze łatwo jest zaakceptować.
Artysta jest autorem kilku wystaw indywidualnych i współtwórcą wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Państwowej Galerii Sztuki w Płocku, galerii Dzwonnica w Warszawie, czy w wiedeńskim Domu Kultury.
Współpracuje z galeriami: Bellotto, ARTtu, Cavaletto, Sztuka dla Sztuki, Projekt 101, NeXt
i galerią XANDAU oraz z domem aukcyjnym DESA.

 

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury