Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

„Dziewczyna z igłą” reż. Magnus von Horn / kino

Kalendarz wydarzeń

1 Cz. 2 Pt. 3 So. 4 N. 5 Pn. 8 Cz. 9 Pt. 12 Pn. 18 N. 19 Pn. 20 Wt. 23 Pt. 25 N. 26 Pn. 29 Cz.

Spotkanie z pisarką Aleksandrą Ziółkowską-Boehm

Promocja ksiązki "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon".
Spotkanie odbędzie się w Klubie Wetlina w CH Land (stacja metra Służew).

Promocja ksiązki "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon".

Spotkanie odbędzie się w Klubie Wetlina w CH Land (stacja metra Służew).

Od przypadkowego spotkania na Służewie, do niezwykłej książki Ziółkowskiej-Boehm

We wtorkowy wieczór w klubie "Wetlina" odbyła się promocja najnowszej książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon". Książka, która opowiada wojenne i powojenne losy prawnuków Antoniego Jaxa Bąkowskiego nie powstałaby, gdyby nie przypadkowe spotkanie w Służewskim Domu Kultury.

Trzy lata temu Ziółkowska-Boehm miała w Służewskim Domu Kultury spotkanie promocyjne wydanej wówczas książki "Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża". To wtedy pierwszy raz zobaczyła i poznała Janusza Krasickiego, jednego z bohaterów najnowszej publikacji.

O tym spotkaniu pisarka przypomniała we wtorek. O niezwykłym przypadku, z którego zrodził się pomysł opisania historii ludzi związanych z kraśnickim dworem, wspomina też we wstępie książki: "Podszedł do mnie przyjemny pan, przedstawił się, i pokazał fotografie z pogrzebu hubalczyka Józefa Alickiego. - To Pan znał Józka? (...) Gościłam go wiele razy w moim mieszkaniu na Kmicica (...)"* - pisze Ziółkowska-Boehm.

Potem były kolejne wspólne spotkania i długie rozmowy, bo okazało się, że kuzynka Janusza Krasickiego ma oryginalny dokument wystawiony jej matce przez majora Henryka Dobrzańskiego, w podzięce za konia, który trafił do majora Hubala. A koń, słynny Demon, pochodził właśnie z niewielkiej stadniny założonej w kraśnickim dworze należącym do Antoniego Jaxa Bąkowskiego.

We wtorek Krasicki razem z Ziółkowską-Boehm, w kameralnej atmosferze "Wetliny", opowiadał o losach swojej rodziny. "To wielkie szczęście, że te dwie osoby spotkały się ze sobą" - mówiła prowadząca spotkanie Ewa Bartoszewicz.

*A. Ziółkowska Boehm, Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2009.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje dwór w Kraśnicy pod Opocznem, w którym urodził się Antoni Jaxa Bąkowski, pradziadek bohaterów książki. W latach 1930. powstała tam nieduża stadnina koni arabskich. W czasie 2WW dwór dawał schronienie wielu potrzebującym, pomagał partyzantom "Bończy", "Starego", "Wichra", "Doliny". Ze stadniny w Kraśnicy otrzymał swojego konia Demona major Hubal. Z tej stadniny wywodzi się Bask, słynny koń arabski, który po wywiezieniu po wojnie do Stanów Zjednoczonych rozpoczął linię królewską, któremu wystawiono pomnik przed Muzeum Konia w Lexington w Kentucky.
Autorka opiera swoją nową książkę na relacjach, przekazach, dokumentach. "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon" pokazuje losy wybranych przedstawicieli spokrewnionych rodzin: Krasickich, Ossowskich i Jaxa Bąkowskich. Poruszająca historia rodzeństwa Wandy i Henryka Ossowskich, adiutanta majora Hubala, niezwykły wątek Idy, francuskiej Żydówki uratowanej przez Wandę Ossowską w obozie Neustadt-Glewe, która przez 50 lat poszukiwała Wandę-pielegniarkę. Historia ta wywołała reakcję w prasie francuskiej i doczekała się książki.
Powstanie Warszawskie pokazane jest oczyma chłopca, Janusza Krasickiego, któremu ojciec kp. pilot w 1940 roku jeniec Starobielska zamordowany w Charkowie, zaszczepił fascynację lotnictwem.
Powojenne losy osiadłych w Gdańsku właścielki dworu Anny Bąkowskiej i jej córki Ewy, dla której kiedyś partyzanci układali wiersze. Całość dopełnia tragiczny los historycznego dworu spalonego w 2000 roku.

ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA-BOEHM - autorka kilkunastu książek, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Członek m.in.. ZAIKS-u, Warszawskiego Stow.Pisarzy, amerykańskiego PEN CLUB-u (Nowy Jork). W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction).

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Muzyka

Rodzinna majówka na Służewie 2025

Zgodnie z tradycją zapraszamy na piknik majowy. To doskonały czas, aby uczcić Dzień Matki, Dzień Ojca oraz Dzień Dziecka. Nie zabraknie atrakcji! Warsztaty...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Teatr

„ULEP” / monodram teatralny

ULEP to niezwykła podróż w głąb ludzkiej duszy – historia jednostki uwięzionej w pułapce własnych wspomnień, traumy i rodzinnych wzorców, które naznaczają kolejne...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Mateusz Mazzini „Włochy prawdziwe” / spotkanie z cyklu Służewskie Spotkania Literackie

„Przeklęty jest to kraj, który mieści w sobie tyle piękna, że stał się jego synonimem” – pisze Mateusz Mazzini w fascynującym reportażu o państwie, o którym...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Kino

„Dziewczyna z igłą” / kino

„Dziewczyna z igłą” z nominacją do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy!

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.