Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
29 listopad 2022 ─ 16:00

  29.11.2022 / wtorek./ g. 17 i 18:30  

/sala plastyczna / rodzinne-międzypokoleniowe / bezpłatne 


Miejscówki na wydarzenie są dostępne na stronie:
godz. 17.30 https://app.evenea.pl/event/pszczolyimy-I-I
godz. 19.00 https://app.evenea.pl/event/pszczolyimy-I-II 



Fundacja Kochajmy Pszczoły zaprasza na warsztaty międzypokoleniowe realizowane w ramach projektu "Pszczoły i MY".

Na pierwszym spotkaniu "Z kraju i ze świata, czyli listopadowe tradycje miodem pisane..." , podczas warsztatów, dowiecie się kto tak naprawdę był pierwszym pszczelarzem i dlaczego misie tak bardzo lubią pszczoły?
W drugiej części naszego spotkania, w związku z tym, że widzimy się w wigilię świetego Andrzeja roztopimy wosk pszczeli, będziemy lać wosk przez dziurkę od klucza i odczytywać andrzejkowe wróżby.

Każde spotkanie, w okresie realizacji projektu (listopad-grudzień 2022), będzie miało swój motyw przewodni.

Tematy kolejnych warsztatów na które zapisy uruchomimy wkrótce:

2. Jesienno zimowe przetwory wzbogacone miodem i produktami pszczelimi, a także zdrowe przekąski do szkoły lub pracy - miodowo-pyłkowe batony energetyczne. To oznacza, że będziemy robili syropy, dżemy, konfitury z dodatkiem miodu i generalnie będzie bardzo kulinarnie, bo wytrawne dania z miodem też można przygotować.

3. Świece z wosku pszczelego odlewane w formach i skręcane z węzy pszczelej - wosk to tak zwany pot pszczół, człowiek wykorzystuje go nawet do produkcji podzespołów komputerowych, jest naturalnym konserwantem i składnikiem leków oraz kosmetyków. Pochylimy się nad nim obserwując proces produkcji, pozyskiwania, oczyszczania i produkcji naturalnych świec wykorzystujących surowiec wyprodukowany w 100% przez pszczoły. Świece wykonane podczas warsztatów dadzą naturalne ciepło domowemu ognisku, zwłaszcza teraz, gdy dni są coraz krótsze.

4. Pieczenie i ozdabianie pierniczków świątecznych - znamy tradycje toruńskich pierników na miodzie, ale mało kto pamięta, że Warszawa miała podobne. Warszawscy piernikarze jednocześnie wytwarzali świece z wosku pszczelego, który to fach w Toruniu powierzono mydlarzom. "Warszawskie pierniki nie były tak znane, jak te z Torunia, a cech piernikarzy w Warszawie został założony dopiero w 1781 przywilejem Stanisława Augusta (...) W początku XIX wieku wszyscy piernikarze mieli swoje piekarnie na Starym Mieście, potem przenieśli się w różne rejony miasta." Maciej Adam Markowski - autor bloga kimonibyli.pl. Podczas zajęć w pracowni nie tylko zajmiemy się pieczeniem, ale także historią warszawskiego piernikarstwa.

5. Własnoręcznie zrobione prezenty dla najbliższych na bazie produktów pszczelich - proste, a skuteczne domowe kosmetyki - peeling, sól do kąpieli, maseczka, balsam do ust lub szybka odżywka do włosów wykonane z tego co akurat jest w domu i wzbogacone produktami pszczelimi mogą się okazać nie raz dużo skuteczniejszymi kosmetykami niż te drogie z drogerii. Podczas spotkania uchylimy rąbka tajemnicy, co z czym łączyć, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty, a nasza pracowania zamieni się w jednodniowe SPA... dla małych i dużych.

6. Ozdoby świąteczne z motywem pszczelarskim - wspólnie z uczestnikami wykonami ozdoby bardziej tradycyjne tj. zawieszki z wosku pszczelego, jak również ozdoby z krepiny, papierów kolorowych, filcu itp. Każdy z uczestników wykona ozdoby na miarę własnych możliwości. Każdy z uczestników warsztatów zabierze ze sobą wykonane przez siebie przetwory, świece, kosmetyki, pierniczki, ozdoby oraz dużą dawkę wiedzy z zakresu pszczelarstwa i wykorzystywania produktów pszczelich. Podczas warsztatów będziemy opowiadać ciekawostki na temat pszczół, pokażemy pracownię w której pozyskuje się miód i inne produkty pszczele.


Do udziału w warsztatach chcemy zachęcić zarówno osoby indywidualne, jak i całe rodziny, a szczególnie wielopokoleniowo, bo dla seniorów nasze drzwi również stoją otworem p. dziecko wraz z jednym z rodziców lub dziadków.
Dzięki znajomości języka rosyjskiego naszych prowadzących również rodziny ukraińskie będą mogły brać udział w warsztatach.


 Projekt "Pszczoły i MY", finansowny jest w ramach budżetu m.st. Warszawy przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy 
pszczolyimy belka

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Muzyka

Rodzinna majówka na Służewie 2025

Zgodnie z tradycją zapraszamy na piknik majowy. To doskonały czas, aby uczcić Dzień Matki, Dzień Ojca oraz Dzień Dziecka. Nie zabraknie atrakcji! Warsztaty...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Teatr

„ULEP” / monodram teatralny

ULEP to niezwykła podróż w głąb ludzkiej duszy – historia jednostki uwięzionej w pułapce własnych wspomnień, traumy i rodzinnych wzorców, które naznaczają kolejne...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Mateusz Mazzini „Włochy prawdziwe” / spotkanie z cyklu Służewskie Spotkania Literackie

„Przeklęty jest to kraj, który mieści w sobie tyle piękna, że stał się jego synonimem” – pisze Mateusz Mazzini w fascynującym reportażu o państwie, o którym...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Kino

„Dziewczyna z igłą” / kino

„Dziewczyna z igłą” z nominacją do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy!

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.