Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
27 luty 2024 ─ 17:00

  27.02.2024 / wtorek / 18.00 – 19.30

/ sala muzyczna / wstęp wolny

FB fanpageGREY




„To są nasze sprawy” to cykl o tym, co dzieje się tu i teraz i dotyczy każdego z nas – chociaż często wolelibyśmy, żeby tak nie było. 

To nie jest nasza wojna. A czy któraś jest? Jaki wpływ na nasze życie mają międzynarodowe, nawet teoretycznie najbardziej odległe, konflikty? Jakie konsekwencje “nie naszych wojen” ponosi każdy z nas? Czy mamy moralny obowiązek interesowania się zbrodniami, które rozgrywają się daleko od nas? Niektórzy powtarzają, że wojny towarzyszą ludzkości od zawsze, ale czy jest szansa, żeby to zmienić? 

Z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, czy skoro świat jest naczyniem połączonym, to czy każda wojna jest... nasza? Nasza, czyli czyja dokładnie? 

Goście: 

Marta Nowak – autorka Gazeta.pl. Prowadzi podcast „Czułe punkty” (wspólnie z Magdaleną Malińską) i wideocast „Co to będzie” (wspólnie z Miłoszem Wiatrowskim-Bujaczem). Wcześniej była m.in. stałą felietonistką „Wysokich Obcasów” i redaktorką ASZdziennika. W Gazeta.pl pisze o polityce, narracjach polityczno-medialnych i prawach kobiet.






(fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl)


Agnieszk Legucka smAgnieszka Legucka jest analityczką ds. Rosji w programie Europa Wschodnia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Rosji, kwestiami bezpieczeństwa i konfliktów na
obszarze wschodniego sąsiedztwa UE, relacjami UE-Rosja i NATO-Rosja,
rosyjską dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi. Doktor habilitowana nauk o bezpieczeństwie, profesor nadzwyczajna na Wydziale Finansów i Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Zastępczyni redaktora naczelnego czasopisma „Sprawy Międzynarodowe”. 
Autorka m.in. książki Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim" (Warszawa: Difin 2013). 

Bruno Surdel Foto 1Dr Bruno Surdel jest ekspertem Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz wykładowcą akademickim. Poprzednio pracował na uczelniach w Turcji, Chinach
i w Afryce (Nigeria). Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, dyplomacją klimatyczną oraz kwestią deficytu wody jako źródła konfliktów wewnętrznych i międzynarodowych. Jest autorem licznych artykułów oraz komentuje w mediach wydarzenia na Bliskim Wschodzie i w Afryce.



Prowadzenie: 

Alicja Cembrowska – dziennikarka, reporterka. Od ponad roku freelancerka, pisząca m.in. dla Onetu, Forbes, Rocket Space, Hello Zdrowie, Business Insider, Interii. Do 2022 roku związana z redakcją naTemat i Mamadu. Wcześniej recenzentka teatralna. Najchętniej pisze o kulturze i tematach społecznych.







O cyklu: 

co miesiąc z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin pochylimy się nad innym wycinkiem rzeczywistości – by go krytycznie omówić, ale też poszukać rozwiązań i... spokoju. Bo to, co nieznane często wzbudza w nas lęk i niepokój. Postaramy się je trochę rozwiać.  

W ramach cyklu zastanowimy się między innymi, z czego wynika kryzys zdrowia psychicznego i jak go okiełznać; czy nasza planeta naprawdę umiera i co ma z tym wspólnego greenwashing; po co nam język inkluzywny, czyli czy naprawdę potrzebujemy chirurżki i psycholożki; czy wojna w Ukrainie (i każda inna!) jest „nasza”; po co pracujemy i jak to robić, żeby nie tracić życia (i nerwów); o co chodzi ze sztuczną inteligencją i jak mądrze z niej korzystać.

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Muzyka

33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Służewskim DK

  Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej! Motywem przewodnim 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.   Rozkład jazdy w...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Teatr

BALIŃSKA / KUREK / Performance taneczno-dźwiękowy

Olga Balińska i Wojtek Kurek to duet performatywny. Artyści eksplorują potencjał dźwiękowy tańca i cielesność perkusji, zagadnienia gestów, dynamiki, napięć...