Książka fotograficzna to jedna z najstarszych metod docierania z twórczością do odbiorców. Od kilku dekad przeżywa swój renesans, coraz więcej autorek i autorów wybiera publikację zamiast wystawy swoich prac. Tymczasem książki fotograficzne czyta się inaczej, wymagają od widzów innych kompetencji.
Gość:
Mariusz Śmiejek – niezależny fotograf dokumentalny. W swojej pracy zajmuje się głównie długoterminowymi tematami społecznymi związanymi m.in. z utratą tożsamości w rejonach postkonfliktowych („Not Surrendering”, Irlandia Północna 2010-2020) oraz z przyczynami i skutkami migracji z Afryki Zachodniej do Europy („Dream Slaves”, Sycylia 2017-2018, „Galamsey”, Ghana 2019-2022). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą, m.in. Magnum Photos, National Geographic (2011, 2012, 2015, 2020), International Photography Award (2012, 2023), Lucie Foundation w Nowym Jorku, Grand Press Photo (2017, 2018) i Sony World Photo Award. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw i prezentacji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Hong Kongu, Ghanie i w Polsce.
Prowadząca:
Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka ponad 100 wystaw fotograficznych. Fotoedytorka kilkudziesięciu publikacji. Współtwórczyni konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Redaktorka prowadząca miejscefotografii.blogspot.com, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska, fotopolis.pl, „Przekrojem” oraz „Kwartalnikiem Fotografia”. Prowadzi warsztaty edycyjne dla profesjonalistów. Kierowniczka ds. edukacji kulturalnej w SDK.
O cyklu:
Cykl Czytanie książek fotograficznych to program edukacyjny towarzyszący konkursowi Fotograficzna Publikacja Roku, który współorganizowany jest przez Księgarnię Artystyczną BookOff, Fotofestiwal
w Łodzi oraz Służewski Dom Kultury.
Gośćmi Czytania książek fotograficznych są fotografowie i fotografki, którzy/e wydają swoje książki, a także projektanci i projektantki. Patrzymy na wybrane publikacje od strony ich twórców i twórczyń, dowiadujemy się jak pracują nad publikacją, jak układają sekwencję, jak projektują oraz jak należy odczytywać wszelkie niuanse fotobooków.
Daty kolejnych spotkań:
17.04 Agnieszka Rayss
22.05 Piotr Zbierski