Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Na zdjęciu plan ogólny na puste studio foto z widocznym sprzętem fotograficznym i kanapą.
ilustracja pełnego tekstu
Data:
06 kwiecień 2020 ─ 10:00
Miejsce wydarzenia
zajęcia online

Zapraszamy Was na krótką lekcję o tym, jak fotografować domową izolację tak, by później wspominać ją już z innymi emocjami niż teraz. Wiemy, że teraz można przeżywać cały wachlarz emocji z naciskiem na te trudne. Dziś proponujemy Wam ćwiczenie z fotografowania z perspektywy, która wymaga trochę innego spojrzenia niż codzienna.


 

Kurs fotografii online to propzycja samorozwoju od SDK na czas kwarantanny (ale nie tylko!).  Pełny program warsztatów do wykonania w domu znajdziesz TUTAJ - #zostajewdomu.

 

Inna perspektywa, praca zdalna i dzieci

 
1.	Dziewczynka leżąca na podłodze, patrząca się wprost w obiektyw aparatu. Od lewej, w lewym górnym rogu stoi biurko, a na nim laptop. Przy biurku stoi krzesło i odkurzacz.

 

Perspektywa w fotografii

Najważniejsze w obrazowaniu świata jest to, by każdy element zdjęcia miał sens dla jego przekazu. Najpopularniejsza i najbardziej naturalna perspektywa to ta na wprost osoby. Tu ważne jest dostosowanie się do jej wysokości, w przypadku dzieci jest to najczęściej zejście niżej. Dzięki temu widz odbierze emocje bezpośrednio. Dzisiaj zachęcamy Was do wypróbowania zupełnie innego spojrzenia, a chodzi o robienie zdjęć z góry. Nie służy ona obrazowaniu naturalnemu, to jasne. W czasie narodowej izolacji w domach przestrzeń nie jest raczej intagramowo wyczyszczona i fotogeniczna, lecz możecie chcieć fotografować tak, by nie pokazywać bałaganu i jest to naturalne. Tu perspektywa z góry nadciąga z pomocą.

 

Dzisiaj zachęcamy Was do wypróbowania zupełnie innego spojrzenia, a chodzi o robienie zdjęć z góry. Nie służy ono obrazowaniu naturalnemu, to jasne. W czasie narodowej izolacji w domach przestrzeń nie jest raczej instagramowo wyczyszczona i fotogeniczna, lecz możecie chcieć fotografować tak, by nie pokazywać bałaganu i jest to naturalne. Tu perspektywa z góry nadciąga z pomocą.

 

Na zdjęciu dziewczynka z Tatą, który pracuje na laptopie. Córka maluje mu paznokcie a na biurku widać kolorowe obrazki.

 

Czemu i po co fotografować w domu z ptasiej perspektywy?

Taka perspektywa idealnie czyści tło, które nie zawsze chcecie pokazać, bo są w nim np. brudne talerze po śniadaniu, zabawki, brudne skarpety. Poza tym, że nie każdy lubi ich estetykę, są to inaczej mówiąc także “odciągacze uwagi w kadrze”. Mogą rozpraszać i konkurować z tematem zdjęcia o uwagę. Można je zatem wyeliminować, zbliżając się do fotografowanej sceny lub przesuwając aparat nad jakiś mniej chaotyczny fragment sceny.

 

Na zdjęciu widać dwie dłonie i klocki z literkami i zwierzątkami. Koło klocków stoi zabawkowa świnka.

 

Fotografując z góry, zobaczysz, że ćwiczysz wybór tego, co ma się znaleźć na zdjęciu. Że nie każda rzecz i postać muszą się w nim znaleźć w całości. Można wybrać tylko najbardziej znaczący dla sceny fragment (więcej o tej technice przeczytasz w poprzednim odcinku kursu dostępnym TUTAJ), możesz swobodnie i z fantazją docinać zdjęcie do potrzeb tego, co chcesz nim opowiedzieć. 

Nietypowa perspektywa wzbogaci artystycznie Twój album. Spojrzenie z góry na rzeczywistość na jednolitym tle zmieni sposób patrzenia na formę świata. Możesz zacząć dostrzegać geometrię przedmiotów codziennego użytku (szczególnie wdzięczne miejsce do tego eksperymentów to kuchnia). Może połączenia kolorystyczne przemówią do Ciebie zupełnie na nowo, na świeżo. 

 

Czas na praktykę!

Nie dotykaj podłogi!

Nasze zadanie domowe, jak się już pewnie domyślacie, będzie wymagało od Was wchodzenia na różne przedmioty. Może to być krzesło, kanapa, stół, czasami może nawet drabina. Przy okazji możecie połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli robienie zdjęć z ruchem :) Pamiętacie jedną z zabaw Pippi Langstrumpf? Zasada była jedna: “Należało tylko obejść całą kuchnię wokoło, nie dotykając ani razu stopą podłogi”. Chcemy, abyście popróbowali/popróbowały spojrzeć na Wasz dom i codzienność na nowo, tylko z góry. Od dzisiaj fruwacie, wdrapujecie się, używacie siedziska w kanapie tylko jako przystanku w dalszej drodze. I fotografujecie swój świat. Zapraszamy do przyjrzenia się zarówno zdarzeniom oraz ludziom, jak i spontanicznym kompozycjom, które tworzy codzienne domowe życie.

 

Na zdjęciu dziewczynka leżąca na podłodze na dużym szarym kocu. Dziewczynka ma na głowie maskę do nurkowania, a w dłoni trzyma rurkę do nurkowania.Na zdjęciu widać trzy papierowe harmonijki na kształt dżdżownic oraz trzy dłonie ze słomkami, które dmuchają w ich kierunku. Na zdjęciu widać dwoje dzieci malujących karton farbami. Koło nich leży długi patyk.

 

Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi zdjęciami na zamkniętej grupie "Zapraszamy do domu" (link poniżej). Zbierzemy tam nasz prace, podzielimy się uwagami, jeśli ich potrzebujesz, wybrane prace mogą finalnie trafić na wystawę rodzinnej fotografii dokumentalnej, którą planujemy na dalszy czas. 

 

Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/626452648133858/ 

 

Lekcję przygotowały:

Agnieszka Mocarska: http://mocarska.pl

Zuzanna Jach: https://zujach.com/

Kolektyw “Będzie dobrze” 

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...