Szósta i jednocześnie - ostatnia w obecnym kształcie - odsłona Roślinności to zachęta do zagłębienia się w fascynujące i tajemnicze królestwo grzybów. Wspólnie odkryjemy sekrety chowające się pod widowiskowymi kapeluszami, sprawdzimy jak brzmi grzybnia i rozsmakujemy się w ogromnym bogactwie gatunków i odmian tych cudownych form życia.
Wspólnie z Davidem Zaleskym przygotujemy ucztę składającą się z grzybów wyhodowanych przez nas na tę okazję, tych zebranych w jesiennych lasach, a także rzadszych okazów o pożytecznych właściwościach. Spróbujemy zarówno dań jak i napojów z udziałem grzybów, które potrafią leczniczo wpłynąć na pracę mózgu i układ nerwowy.
Ruszymy w głąb grzybni śladami Anny Tsing, John’a Cage’a, Marí Sabiny, Paula Stametsa oraz wielu innych miłośniczek i miłośników mykologii. Spróbujemy się odnaleźć w obfitości, współzależności i bioróżnorodności tematów jakie przed nami się ujawnią. Posłuchamy muzycznego atlasu grzybów Vaclava Haleka oraz innych kompozycji będących hołdem dla tych istot.
Zastanowimy się także nad królestwem grzybów oraz ich potencjałem w kontekście katastrofy klimatycznej i przyszłości (lub jej braku) naszego gatunku. Być może w grzybni oraz jej zawiłościach oczekuje nas więcej
Gość: David Zalesky - zajmuje się scenografią użytkową i projektami site-specific ze szczególnym uwzględnieniem odbioru sensorycznego (wykorzystującego zmysły). Wielbiciel praktykowania idei, za którymi stoją słowa: Wanderlust, Churching, Slowlenss, Mindless. Ukończył studia na Akademii Teatralnej [DAMU] w Pradze – katedrę Scenografii Dramatycznej oraz Scenografii Alternatywnej ze specjalizacją Site Specific. Był stypendystą ENSAAMA-Olivier de Serres w Paryżu. Poza scenografią i designem zajmuje się projektowaniem o znaczeniu doświadczenia z wykorzystaniem percepcji zmysłów. W swojej działalności łączy wiele mediów z obszarów sztuk wizualnych.
Jest współtwórcą i uczestnikiem licznych projektów oraz festiwali m.in.: Prague Biennale 2, Survival Wrocław, Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Wawa Design Festiwal, Festiwal ASVOFF, Prague Quadriennale, Festiwal Przemiany. Jego prace pokazywane były w instytucjach na całym świecie, min.: Tabloid Gallery w Tokio, Centre Pompidou w Paryżu, czy warszawskich: Centrum Nauk Kopernik, Narodowy Instytut Audiowizualny, Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki. Obecnie jest kuratorem festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do eksperymentów zaprasza ?????? ??????????: osoba kreatywna, projektant doświadczeń, animator artystyczno-kulturalny, niezależny kurator i twórca interdyscyplinarnych projektów społecznych oraz ekologicznych. Fascynuje go praktykowanie utopii w działaniu, operowanie na styku różnych dziedzin, przekraczanie granic wyobraźni, a także inicjowanie twórczego fermentu w kuchni jak i poza nią. Współzałożyciel kolektywu Synergia, w ramach działalności, którego odbyło się kilkanaście transmedialnych wydarzeń we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Współdziałał z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacją Bęc Zmiana, Osiedlem Jazdów, Biennale Warszawa, Kuchnią Konfliktu, HER Docs Film Festival, Extinction Rebellion Polska, Wolskim Centrum Kultury, kwartalnikiem Przekrój i wieloma innymi inicjatywami. Niezmiennie głodny wiedzy i nowych doznań.
Logo: Kaja Kusztra
Fotografia: Mari Maeda i Yuji Oboshi