Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
24 wrzesień 2022 ─ 11:00

 BRAK MIEJSC 24.09.2022 / sobota / g. 13-17 

  /   wejściówka 20 zł  / sala plastyczna (poziom-1) /  wiek: 18+
obowiązują zapisy / start zapisów 12 września

  Uczestnika zajęć obowiązuje "Regulamin uczestnictwa w zajęciach SDK" 

 
Zapisz się


Link prowadzi do wydarzenia na Facebooku 


 


Szósta i jednocześnie - ostatnia w obecnym kształcie - odsłona Roślinności to zachęta do zagłębienia się w fascynujące i tajemnicze królestwo grzybów. Wspólnie odkryjemy sekrety chowające się pod widowiskowymi kapeluszami, sprawdzimy jak brzmi grzybnia i rozsmakujemy się w ogromnym bogactwie gatunków i odmian tych cudownych form życia.

Wspólnie z Davidem Zaleskym przygotujemy ucztę składającą się z grzybów wyhodowanych przez nas na tę okazję, tych zebranych w jesiennych lasach, a także rzadszych okazów o pożytecznych właściwościach. Spróbujemy zarówno dań jak i napojów z udziałem grzybów, które potrafią leczniczo wpłynąć na pracę mózgu i układ nerwowy.
Ruszymy w głąb grzybni śladami Anny Tsing, John’a Cage’a, Marí Sabiny, Paula Stametsa oraz wielu innych miłośniczek i miłośników mykologii. Spróbujemy się odnaleźć w obfitości, współzależności i bioróżnorodności tematów jakie przed nami się ujawnią. Posłuchamy muzycznego atlasu grzybów Vaclava Haleka oraz innych kompozycji będących hołdem dla tych istot.
Zastanowimy się także nad królestwem grzybów oraz ich potencjałem w kontekście katastrofy klimatycznej i przyszłości (lub jej braku) naszego gatunku. Być może w grzybni oraz jej zawiłościach oczekuje nas więcej

Gość: David Zalesky - zajmuje się scenografią użytkową i projektami site-specific ze szczególnym uwzględnieniem odbioru sensorycznego (wykorzystującego zmysły). Wielbiciel praktykowania idei, za którymi stoją słowa: Wanderlust, Churching, Slowlenss, Mindless. Ukończył studia na Akademii Teatralnej [DAMU] w Pradze – katedrę Scenografii Dramatycznej oraz Scenografii Alternatywnej ze specjalizacją Site Specific. Był stypendystą ENSAAMA-Olivier de Serres w Paryżu. Poza scenografią i designem zajmuje się projektowaniem o znaczeniu doświadczenia z wykorzystaniem percepcji zmysłów. W swojej działalności łączy wiele mediów z obszarów sztuk wizualnych.
Jest współtwórcą i uczestnikiem licznych projektów oraz festiwali m.in.: Prague Biennale 2, Survival Wrocław, Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Wawa Design Festiwal, Festiwal ASVOFF, Prague Quadriennale, Festiwal Przemiany. Jego prace pokazywane były w instytucjach na całym świecie, min.: Tabloid Gallery w Tokio, Centre Pompidou w Paryżu, czy warszawskich: Centrum Nauk Kopernik, Narodowy Instytut Audiowizualny, Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki. Obecnie jest kuratorem festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do eksperymentów zaprasza ?????? ??????????: osoba kreatywna, projektant doświadczeń, animator artystyczno-kulturalny, niezależny kurator i twórca interdyscyplinarnych projektów społecznych oraz ekologicznych. Fascynuje go praktykowanie utopii w działaniu, operowanie na styku różnych dziedzin, przekraczanie granic wyobraźni, a także inicjowanie twórczego fermentu w kuchni jak i poza nią. Współzałożyciel kolektywu Synergia, w ramach działalności, którego odbyło się kilkanaście transmedialnych wydarzeń we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Współdziałał z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacją Bęc Zmiana, Osiedlem Jazdów, Biennale Warszawa, Kuchnią Konfliktu, HER Docs Film Festival, Extinction Rebellion Polska, Wolskim Centrum Kultury, kwartalnikiem Przekrój i wieloma innymi inicjatywami. Niezmiennie głodny wiedzy i nowych doznań.

Logo: Kaja Kusztra
Fotografia: Mari Maeda i Yuji Oboshi

???́??????́?́  to cykl spotkań i kolektywnych doświadczeń w trakcie, których wspólnie odkryjemy nowe oblicza i potencjał drzemiący w kuchni wegańskiej.

Będziemy doświadczać plonów zebranych prosto z ziemi, odkrywać smaki Doliny Służewieckiej i jej obfitość jadalnych roślin, a także wybierzemy się na kilka bliższych i dalszych wycieczek. Podczas warsztatów nie raz odwiedzimy Wspólny Ogrody w poszukiwaniu warzyw i ziół, a także skosztujemy świeżo zebranych warzyw i owoców z ekologicznych grządek.

Zapraszamy do eksploracji nietypowych połączeń smaków, sezonowych plonów, różnych form ich obróbki i czułego przetwarzania, a także kolektywnego uczenia się jak poprzez roślinny pokarm, możemy dostarczyć sobie zarówno optymalnych wartości odżywczych, maksymalnej przyjemności i komfortu, a także najbardziej zrównoważonej ekologicznie diety.

Zachęcamy do udziału zarówno osoby amatorskie i początkujące, wytrawne wegańskie znawczynie i znawców, a także wszelkie osoby chcące poszerzyć swoje roślinne horyzonty.


Do kulinarnych eksperymentów zaprasza

Roslinnosc_Ignacy.jpgIgnacy Hryniewicz
Osoba kreatywna, projektant doświadczeń, animator artystyczno-kulturalny, niezależny kurator i twórca interdyscyplinarnych projektów społecznych oraz ekologicznych. Fascynuje go praktykowanie utopii w działaniu, operowanie na styku różnych dziedzin, przekraczanie granic wyobraźni, a także inicjowanie twórczego fermentu w kuchni jak i poza nią. Współzałożyciel kolektywu Synergia, w ramach działalności, którego odbyło się kilkanaście transmedialnych wydarzeń we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Współdziałał z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacją Bęc Zmiana, Osiedlem Jazdów, Biennale Warszawa, Kuchnią Konfliktu, HER Docs Film Festival, Extinction Rebellion Polska, Wolskim Centrum Kultury, kwartalnikiem Przekrój i wieloma innymi inicjatywami. Niezmiennie głodny wiedzy i nowych doznań.

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Muzyka

Rodzinna majówka na Służewie 2025

Zgodnie z tradycją zapraszamy na piknik majowy. To doskonały czas, aby uczcić Dzień Matki, Dzień Ojca oraz Dzień Dziecka. Nie zabraknie atrakcji! Warsztaty...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Teatr

„ULEP” / monodram teatralny

ULEP to niezwykła podróż w głąb ludzkiej duszy – historia jednostki uwięzionej w pułapce własnych wspomnień, traumy i rodzinnych wzorców, które naznaczają kolejne...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Mateusz Mazzini „Włochy prawdziwe” / spotkanie z cyklu Służewskie Spotkania Literackie

„Przeklęty jest to kraj, który mieści w sobie tyle piękna, że stał się jego synonimem” – pisze Mateusz Mazzini w fascynującym reportażu o państwie, o którym...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Kino

„Dziewczyna z igłą” / kino

„Dziewczyna z igłą” z nominacją do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy!

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.