16.05 /wtorek/ g. 18.00
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
, online: transmisja na profilu SDK na Facebook'u
/ wiek: 12+
Marka Schiaparelli łączy ze sobą artystyczną wizję i mistrzowski poziom krawiectwa, a stroje jej autorstwa kierowane są do silnych i odważnych kobiet.
Z perspektywy królujących wiosną na ulicach dżinsów i T-shirtów typu unisex słynny kapelusz Elsy Schiaparelli w formie buta, czy też jej żakiet z szufladkami, prezentują się nieco kuriozalnie. Z drugiej jednak strony, tyleż efemeryczne, co radykalne trendy rządzące współczesnym streetowym ubiorem – a nie tylko odjechane kreacje celebrytów – są żywym dowodem na to, iż ubiór nie jest i chyba nigdy nie był jedynie ochroną przed chłodem i deszczem. Po krótkiej pandemicznej przerwie, która wydała z siebie kolekcje „dresowatych wdzianek", wybiegi słynnych domów mody znowu zapełniły się odklejonymi od potrzeb zwykłych ludzi propozycjami. Zamiast dystansować się od nich i złośliwie obśmiewać, można je przejrzeć z bliska i odnaleźć w nich intrygującą ilustrację współczesnych zjawisk i narracji.
O cyklu:
Czy można ubrać się w obraz? Można i to dosłownie, bo cytaty z najsłynniejszych muzealnych płócien pojawiają się na pokazach mody czasem w wyjątkowo zaskakujących kompilacjach i przetworzeniach. Podczas naszych spotkań będziecie mogli podziwiać spektakularne projekty takich twórców mody jak Vivienne Westwood, Dolce & Gabbana, Elsa Schiaparelli czy Yves Saint Laurent, ale też przekonacie się jak bardzo sztuka dawna i współczesna pozostawała i pozostaje dla tych kreatorów ważnym punktem odniesienia. Obok ubiorów, znanych często z czerwonego dywanu, naszymi bohaterami będą także jedne z najważniejszych dzieł sztuki europejskiej.
Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z Radiem z Qlturą gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie". Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak: Avanti, Jestem, Claudia, Moda Top.
Kolejne wykłady z cyklu:
20.06 / Nie tylko Mondrian. Abstrakcja i moda symultaniczna.
Zdjęcie użyte do zilustrowania artykułu:
Model: Maggie Maurer , Photo: Daniel Roseberry / Courtesy of Schiaparelli
za: https://www.vogue.com/fashion-shows/fall-2021-couture/schiaparelli