Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
zdjęcie makramy
Data:
16 grudzień 2023 ─ 17:00

  16.12.2023 / sobota / g. 18.00  

/ sala widowiskowa / wstęp wolny / 


FB fanpageGREY




 

Zapraszamy do stołu, wysłuchania opowieści o świętowaniu w trudnych czasach oraz do wspólnego kolędowania.

Wigilia wielokulturowa to okazja do wysłuchania różnych historii i perspektyw oraz poznania osób, z którymi mijamy się codziennie na ulicach. Naszymi bohaterami są warszawianki i warszawiacy różnych narodowości. Tegoroczne spotkanie będzie też podsumowaniem projektu „Służewskie kolędowanie” i okazją do wysłuchania wybranych kolęd – efektu wielomiesięcznej pracy.

Na zakończenie spotkania zapraszamy do degustacji potraw, przygotowanych przez naszych gości. Poznajmy się!

Spotkanie i rozmowę poprowadzi Paweł Loroch, dziennikarz kulinarny.



Gościnie:

Irka Jazukiewicz – Polka z Wilna mieszkająca od 20 lat w Warszawie. Z wykształcenia polonistka. Z doświadczenia wieloletnia trenerka edukacji ekologicznej, globalnej i terenowej, entuzjastka „dzikiej edukacji” i autorka programów edukacyjnych. Zainteresowania przyrodnicze realizuje także prowadząc audycję „Królestwo roślin i zwierząt” w Radiu Kapitał. Od prawie 2 lat pracuje w obszarze pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy. Na co dzień kabaczkowa puzonistka w orkiestrze warzywnej Paprykalaba i „zła członkini” zespołu Złespół.

Podczas Wigilii na naszym stole w Wilnie co roku niezmiennie króluje śledź pod szubą, który znika najszybciej. Do tego dania najbardziej tęskniłam po przejściu na dietę bezmięsną. Dlatego na spotkaniu w SDK spróbujemy śledzia pod szubą w wersji wegeteriańskiej, a jednak bardzo podobnej do tej z prawdziwym śledziem. I śledź cały, i podniebienie szczęśliwe!

Diana Havryliuk – wokalistka, pedagożka. Przyjechała z Ukrainy 27 lutego zaraz  po rozpoczęciu wojny. W Ukrainie pracowała w domu kultury, w przedszkolu z dziećmi i jako organizatorka wesel. Ukończyła pedagogikę oraz studiowała na Wydziale Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Narodowym. W Polsce pracuje w Służewskim Domu Kultury. Na początku pobytu w Polsce koncertowała solowo i zbierała środki na pomoc dla dzieci, które ucierpiały podczas wojny. 


Zulay Makhigova
jest z Czeczenii, mieszka w Polsce od ponad 10 lat. Lubi pomagać, mieć ludzi wokół siebie i przyjmować gości. Jak lubi o sobie mówić, jest „haroszaja hazjajka”, czyli dobrą gospodynią. Bardzo ważną sferą jej życia jest religia – islam. Jedno z ulubionych świąt Zuli to Kurban Bajram – święto ofiarowania, kiedy społeczność czeczeńska dzieli się z potrzebującymi i rodziną, a niezwykle ważną częścią tej wymiany jest mięso hallal. Zulay jest urodzoną liderką, z łatwością zjednuje sobie ludzi i mimo bardzo trudnych doświadczeń jest bardzo serdeczna i pełna życia. Można poznać Zulę i jej czeczeńskie przepisy na profilu „Kuchnia Zulay”: www.facebook.com/kuchniazulay/ 

Prowadzący:
Paweł Loroch – dziennikarz kulinarny, autor książek, programów i audycji radiowych. Od 19 lat prowadzi weekedową „Gastrofazę" w Antyradiu, można go też codziennie rano usłyszeć w Meloradiu. Pasjonat kultur i tradycji lokalnych. Gotuje dużo i dobrze. Promotor kuchni domowej. Jako kucharz telewizyjny przygotował w „Pytaniu na Śniadanie" ponad 1200 potraw z całego świata.

 

„Służewskie Kolędowanie” to projekt realizowany w SDK, w ramach którego odbyły się:

  • warsztaty inspiracyjne, które poprowadziła Małgorzata Kunecka.

Małgorzata Kunecka – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2006 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Folkloru. Autorka książki dla dzieci „Zwyczaje świąteczne w Polsce” oraz artykułów i scenariuszy edukacyjnych o tematyce etnograficznej m.in. dla Centrum Zdrowia Dziecka. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Od 2011 r. redaguje stronę internetową www.strojeludowe.net. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna

  • warsztaty literackie z Markiem Majewskim, podczas których, powstały nowe, satyryczne, aktualne społecznie teksty znanych polskich kolęd.

Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych.

  • warsztaty wokalne z Agnieszką Piotrowską, która przygotowała uczestniczki i uczestników do występu.

Agnieszka Piotrowska – założycielka zespołu Decybele, prowadzi zespół Służewianki oraz studio wokalne w SDK. Pedagożka, wokalistka, kompozytorka – muzyk.

Jej droga muzyczna rozpoczęła się od pisania piosenek, które sama wykonywała, następnie trafiła do zespołu wokalnego wykonującego karkołomne jazzowe aranżacje wokalne w układzie czterogłosowym. Kolejnym etapem była współpraca z teatrem muzycznym Roma gdzie pracowała jako wykonawczyni oraz asystentka kierownika muzycznego zajmując się przygotowywaniem spektakli muzycznych od strony wokalnej. Współuczestniczyła w produkcji i wykonaniach spektakli: Piotruś Pan, Miss Saigon, Koty, Crazy for You, Wampiry, Akademia Pana Kleksa, Krzyżacy rock-opera i wiele innych. Jest cenioną nauczycielką, przez wiele lat współpracowała ze studiem artystycznym Buffo, prowadzi zajęcia wokalne na różnego rodzaju warsztatach, jest zapraszana do jury konkursów wokalnych.

Autorem aranżacji i akompaniamentu jest Tomasz Krezymon – pianista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Wykładowca Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu i kompozycji. Stypendysta Kunstlerhaus Worpswede (kompozycja). Jako kompozytor i aranżer współpracował z takimi artystami/zespołami jak: Julia Pietrucha, Big Band BBC z Londynu, Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Łodzi, Filharmonia Bałtycka, World Youth Choir, L.U.C., Robert Kudelski, Aneta Todorczuk-Perchuć, Irena Santor, Helena Mlynkova, „Kobiety”, Michał Wiśniewski, Kabaret Moralnego Niepokoju, Maciej Miecznikowski, Hanna Banaszak, Kacper Kuszewski.


Projekt finansowany ze środków FUNDUSZU EDUKACJI KULTURALNEJ 2023 M.ST. WARSZAWY

Warszawa logowww

Warszawa znak RGB czarny Mokotow


stąd jestemBW

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...