16.12.2023 / sobota / g. 18.00
/ sala widowiskowa / wstęp wolny /
Zapraszamy do stołu, wysłuchania opowieści o świętowaniu w trudnych czasach oraz do wspólnego kolędowania.
Wigilia wielokulturowa to okazja do wysłuchania różnych historii i perspektyw oraz poznania osób, z którymi mijamy się codziennie na ulicach. Naszymi bohaterami są warszawianki i warszawiacy różnych narodowości. Tegoroczne spotkanie będzie też podsumowaniem projektu „Służewskie kolędowanie” i okazją do wysłuchania wybranych kolęd – efektu wielomiesięcznej pracy.
Na zakończenie spotkania zapraszamy do degustacji potraw, przygotowanych przez naszych gości. Poznajmy się!
Spotkanie i rozmowę poprowadzi Paweł Loroch, dziennikarz kulinarny.
Gościnie:
Irka Jazukiewicz – Polka z Wilna mieszkająca od 20 lat w Warszawie. Z wykształcenia polonistka. Z doświadczenia wieloletnia trenerka edukacji ekologicznej, globalnej i terenowej, entuzjastka „dzikiej edukacji” i autorka programów edukacyjnych. Zainteresowania przyrodnicze realizuje także prowadząc audycję „Królestwo roślin i zwierząt” w Radiu Kapitał. Od prawie 2 lat pracuje w obszarze pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy. Na co dzień kabaczkowa puzonistka w orkiestrze warzywnej Paprykalaba i „zła członkini” zespołu Złespół.
Podczas Wigilii na naszym stole w Wilnie co roku niezmiennie króluje śledź pod szubą, który znika najszybciej. Do tego dania najbardziej tęskniłam po przejściu na dietę bezmięsną. Dlatego na spotkaniu w SDK spróbujemy śledzia pod szubą w wersji wegeteriańskiej, a jednak bardzo podobnej do tej z prawdziwym śledziem. I śledź cały, i podniebienie szczęśliwe!
Diana Havryliuk – wokalistka, pedagożka. Przyjechała z Ukrainy 27 lutego zaraz po rozpoczęciu wojny. W Ukrainie pracowała w domu kultury, w przedszkolu z dziećmi i jako organizatorka wesel. Ukończyła pedagogikę oraz studiowała na Wydziale Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Narodowym. W Polsce pracuje w Służewskim Domu Kultury. Na początku pobytu w Polsce koncertowała solowo i zbierała środki na pomoc dla dzieci, które ucierpiały podczas wojny.
Zulay Makhigova jest z Czeczenii, mieszka w Polsce od ponad 10 lat. Lubi pomagać, mieć ludzi wokół siebie i przyjmować gości. Jak lubi o sobie mówić, jest „haroszaja hazjajka”, czyli dobrą gospodynią. Bardzo ważną sferą jej życia jest religia – islam. Jedno z ulubionych świąt Zuli to Kurban Bajram – święto ofiarowania, kiedy społeczność czeczeńska dzieli się z potrzebującymi i rodziną, a niezwykle ważną częścią tej wymiany jest mięso hallal. Zulay jest urodzoną liderką, z łatwością zjednuje sobie ludzi i mimo bardzo trudnych doświadczeń jest bardzo serdeczna i pełna życia. Można poznać Zulę i jej czeczeńskie przepisy na profilu „Kuchnia Zulay”: www.facebook.com/kuchniazulay/
Prowadzący:
Paweł Loroch – dziennikarz kulinarny, autor książek, programów i audycji radiowych. Od 19 lat prowadzi weekedową „Gastrofazę" w Antyradiu, można go też codziennie rano usłyszeć w Meloradiu. Pasjonat kultur i tradycji lokalnych. Gotuje dużo i dobrze. Promotor kuchni domowej. Jako kucharz telewizyjny przygotował w „Pytaniu na Śniadanie" ponad 1200 potraw z całego świata.
„Służewskie Kolędowanie” to projekt realizowany w SDK, w ramach którego odbyły się:
- warsztaty inspiracyjne, które poprowadziła Małgorzata Kunecka.
Małgorzata Kunecka – etnolożka i muzealniczka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2006 roku związana zawodowo z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Folkloru. Autorka książki dla dzieci „Zwyczaje świąteczne w Polsce” oraz artykułów i scenariuszy edukacyjnych o tematyce etnograficznej m.in. dla Centrum Zdrowia Dziecka. Współautorka katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego pt. „Dzieciństwo”. Od 2011 r. redaguje stronę internetową www.strojeludowe.net. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna
- warsztaty literackie z Markiem Majewskim, podczas których, powstały nowe, satyryczne, aktualne społecznie teksty znanych polskich kolęd.
Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych.
- warsztaty wokalne z Agnieszką Piotrowską, która przygotowała uczestniczki i uczestników do występu.
Agnieszka Piotrowska – założycielka zespołu Decybele, prowadzi zespół Służewianki oraz studio wokalne w SDK. Pedagożka, wokalistka, kompozytorka – muzyk.
Jej droga muzyczna rozpoczęła się od pisania piosenek, które sama wykonywała, następnie trafiła do zespołu wokalnego wykonującego karkołomne jazzowe aranżacje wokalne w układzie czterogłosowym. Kolejnym etapem była współpraca z teatrem muzycznym Roma gdzie pracowała jako wykonawczyni oraz asystentka kierownika muzycznego zajmując się przygotowywaniem spektakli muzycznych od strony wokalnej. Współuczestniczyła w produkcji i wykonaniach spektakli: Piotruś Pan, Miss Saigon, Koty, Crazy for You, Wampiry, Akademia Pana Kleksa, Krzyżacy rock-opera i wiele innych. Jest cenioną nauczycielką, przez wiele lat współpracowała ze studiem artystycznym Buffo, prowadzi zajęcia wokalne na różnego rodzaju warsztatach, jest zapraszana do jury konkursów wokalnych.
Autorem aranżacji i akompaniamentu jest Tomasz Krezymon – pianista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Wykładowca Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu i kompozycji. Stypendysta Kunstlerhaus Worpswede (kompozycja). Jako kompozytor i aranżer współpracował z takimi artystami/zespołami jak: Julia Pietrucha, Big Band BBC z Londynu, Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Łodzi, Filharmonia Bałtycka, World Youth Choir, L.U.C., Robert Kudelski, Aneta Todorczuk-Perchuć, Irena Santor, Helena Mlynkova, „Kobiety”, Michał Wiśniewski, Kabaret Moralnego Niepokoju, Maciej Miecznikowski, Hanna Banaszak, Kacper Kuszewski.
Projekt finansowany ze środków FUNDUSZU EDUKACJI KULTURALNEJ 2023 M.ST. WARSZAWY