07.04.2022 / czwartek
/ Spotkanie autorskie / g. 19
/ wstęp wolny / salonik literacki
; Oprowadzanie po Wystawie Fotografii Przyrodniczej Stowarzyszenia Nasz Bóbr / g. 18
/ galeria SDK „Przy Kozach”/ foyer / wstęp wolny
„Pałace na wodzie" to osadzona w geografii biografia polskiej populacji bobra.
A więc Bobrografia Polski. Oparta na relacjach przyrodników, naukowców, leśników, myśliwych i aktywistów opowieść o znikaniu i powracaniu. O zawróconym znad przepaści i uratowanym od wyginięcia gatunku największego europejskiego gryzonia, który współcześnie zasiedla całą Polskę. Przede wszystkim to jednak książka bardzo terenowa.
Adam Robiński ze swadą dawnych krajoznawców eksploruje anonimowe rzeczułki i zapomniane mokradła, w których odnajduje najdawniejsze ślady państwa bobrów: zmurszałe ogryzione pniaki, zapuszczone tamy, zapadnięte żeremia. Odnajduje również tętniące życiem bobrowe miasta, które dla niewprawnego oka pozostają niewidzialne. Przede wszystkim zachęca jednak do nawiązania dobrosąsiedzkich stosunków. Bo metropolie bobrów to przeciwieństwo miast ludzkich: pełne wody i bujnej zieleni, samoistnie filtrujące zanieczyszczenia, buchające gatunkową różnorodnością.
„Pałace na wodzie" ukażą się nakładem wydawnictwa Czarne 27 kwietnia. Ale już 7 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Bobrów w Służewskim Domu Kultury z Adamem Robińskim porozmawia Daniel Petryczkiewicz, fotograf, aktywista i bobrowniczy, ambasador rzeki Małej, imponującego bobrzego siedliska rzut beretem od Warszawy, a także jednocześnie jeden z bohaterów „Pałaców na wodzie". Będzie można również usłyszeć przedpremierowo fragmenty książki.
O autorze:
Adam Robiński (ur. 1982) – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Za debiutanckie Hajstry oraz za drugą książkę Kiczery otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. W Pałacach na wodzie przygląda się relacjom między ludźmi a bobrami. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce.
W kwietniu zapraszamy Państwa na inne wydarzenia także poświęcone tym niezwykłym zwięrzętom, a organizaowane we współpracy Stowarzyszenia Nasz Bóbr oraz Służewskiego Domu Kultury:
- 20.03. - 15.04. 2022 / pn-ndz w godz. otwarcia SDK
Wystawa fotografii przyrodniczej Stowarzyszenia "Nasz Bóbr" - 09.04.2022 / sobota / g. 12
Międzynarodowy Dzień Bobrów: "Zróbmy krok wstecz, żeby zrobić miejsce przyrodzie" / Spacer przyrodniczy - 26.04.2022 / wtorek / g. 19
Przyrodniczy wtorek z ekspertem / #4 RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA: Bioróżnorodność bobrowych siedlisk. Zróbmy krok wstecz, żeby zrobić miejsce przyrodzie/ Ekspert: Roman Głodowski