Wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Pokoju
Łuk i strzały towarzyszyły ludzkości od zamierzchłych czasów.
Służyły do polowań, walki i przeprowadzania wyjątkowych rytuałów. Łuk pełnił również funkcję instrumentu muzycznego. W wielu kulturach dźwięk cięciwy służył odpędzaniu złych mocy. Wraz z rozwojem technologii łuk stracił jednak wiele ze swoich pierwotnych zastosowań. Jednak nie odszedł w zapomnienie. Jego wyjątkowa właściwością jest to, że nadal służy ludziom. Dawne narzędzie walki stało się narzędziem wspierającym harmonijny rozwój człowieka, dzięki któremu możemy rownież dziś, tak jak w zamierzchłych czasach poszukiwać tak dziś potrzebnych nam wszystkim - Prawdy, Dobra i Piękna.
Każdy strzał z łuku, każdy gest poprzedzający zwolnienie cięciwy jest okazją do tworzenia Piękna, pracy nad kształtowaniem dobrych intencji. Każdy strzał pozwala na ukazanie Prawdy i Dobra w człowieku. Praktykowanie Kyudo służące odzyskiwaniu naturalnej harmonii wszystkich ważnych elementów tworzących esencję człowieczeństwa w każdym z nas, stało się jedną z wielu dróg budowania Pokoju.
Kyūdō jest wyjątkowym przykładem dobrego wykorzystania potencjału ludzkiej myśli. Zmiana pierwotnego zastosowania łuku i strzał jest inspiracją do zastanowienia się nad tym jak wykorzystujemy to czym dysponujemy, jak każdy z nas może wykorzystać swój osobisty potencjał do działania na rzecz rozwoju i Pokoju.
Największe zmiany zaczynają się od intencji i pierwszego podjętego działania. Mogą zacząć się od pojedynczego strzału z łuku. Witold Rychłowski (4 dan) opowie o swoich wieloletnich doświadczeniach związanych z poznawaniem i praktykowaniem Kyudo- Drogi Łuku japońskiego.
Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Pokoju: