Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
Dni: 27.08.2024, wtorek, 19.00
Miejsce wydarzenia
offline: sala widowiskowa z publicznością, online: transmisja  na profilu SDK na Facebooku
Koszt
wstęp wolny
Prowadzenie
Sławomir Kasjaniuk
Dodatkowe informacje
  • Ekspert: Jan Rapczyński
Adres wydarzenia na Facebook-u
Wydarzenie na Facebooku

Wykład poświęcony lęgom mew na dachach budynków w Warszawie. 

Mewy najczęściej kojarzone są z morskim wybrzeżem, choć tak naprawdę gniazdują często na wyspach ukształtowanych w korytach dużych rzek, na jeziorach i stawach. Od pewnego czasu zasiedlają one jednak coraz częściej wybitnie antropogeniczne siedlisko, jakim jest miasto. Od kilku lat obserwowane są w Warszawie coraz częściej przypadki zakładania kolonii lęgowych na dachach budynków. Proces ten bada niemal od samego początku Jan Rapczyński. Prowadzony od 2017 roku monitoring przyniósł wiele ciekawych informacji: jaka jest struktura gatunkowa gniazdujących na dachach mew, rozmieszczenie, zmieniająca się liczebność, ale również skąd pochodzą ptaki zasiedlające dachy i dokąd lata ich potomstwo. Z punktu widzenia ornitologa jest to ciekawy temat. Z perspektywy mieszkańców – nie zawsze, ponieważ mewy to wyjątkowo hałaśliwi sąsiedzi.


Mewy BIOEkspert:
Jan Rapczyński – kierownik Terenowej Stacji Ornitologicznej „Obóz Wisła”, poświęcający się głównie badaniu i ochronie ptaków Wisły. Pracuje przy ptasich projektach między innymi w Puszczy Białowieskiej czy Morzu Bałtyckim, a także monitoruje zjawisko gniazdowania mew na dachach w Warszawie i okolicach. 




SławekKasjaniuk wwwProwadzenie:
Sławomir Kasjaniuk  – 
 członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.





O cyklu:

W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.

Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła! 

Nagrania video dotychczasowych Przyrodniczych wtorków z ekspertem

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...