Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
03 kwiecień 2022 ─ 15:00

 03.04.2022 / niedziela / g. 17  

/  offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny 
/ online: transmisja  na profilu SDK na Facebook'u   

 
FB fanpageGREY



W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców.

Korus Surogatki popr2 3DgrzbNiemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji. Dziś z powodu rozpoczętej przez Rosję inwazji na Ukrainę, sytuacja się powtarza.

 Klinik, które zajmują się surogacją jest na Ukrainie około 20, działa tez około 40 klnie tzw. medycyny reprodukcyjnej. Ok. trzy tysiące Ukrainek wyjeżdża za granicę, by urodzić dziecko. Za zostanie surogatka dostają 15-16 tysięcy dolarów, plus 400 dolarów na lekarstwa, ubrania, utrzymanie. - (Jakub Korus, PAP)

Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku. (oficjalny opis wydawniczy)

 


Na zdjęciu portretowym: Piotr Czaykowski ,fot. Marek SzczepańskiO gościu: Jakub Korus: dziennikarz, redaktor i wydawca tygodnika „Newsweek Polska" oraz serwisu Newsweek.pl. Absolwent dziennikarstwa oraz kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, doktorant UW w zakresie nauk społecznych. W 2016 roku wraz w Wojciechem Cieślą nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press za cykl reporterski „Minister na włościach", w 2020 roku do nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż Surogatki z Miasteczka Wilanów.


Na zjęciu: Kacper Andruszczak, w ciemnym golfie na jednolitym jasnym tle. Fot. G. GudejkoO prowadzącym: Kacper Andruszczak:  animator kultury, teatrolog, historyk sztuki. Od kilku lat prowadzi spotkania literackie ze znanymi autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Jakubem Małeckim. Podpisuje się jako #tenodksiążek.









Kolejne Służewskie Spotkania Literackie:

14.05.2022 / sobota / g. 18
"BACKSTAGE. Kulisy męskiego topmodelingu" Magdalena Kuszewska, Piotr Czaykowski / Służewskie Spotkania Literackie 

19.06.2022 / niedziela / g. 18
Łukasz Barys / Kości, które nosisz w kieszeni / Paszport Polityki 2021


Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...