Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
Dni: 30.07.2024 wtorek - 19:00 
Miejsce wydarzenia
Sala widowiskowa z publicznością
Prowadzenie
Sławomir Kasjaniuk, dr Justyna Kierat
Adres wydarzenia na Facebook-u
Wydarzenie na Facebooku

Wykład poświęcony wpływowi zmian klimatu na dzikie pszczoły.

Jesteśmy obecnie świadkami globalnych zmian dotykających przyrody na wielu płaszczyznach. Jedną z nich są zmiany klimatu, które oddziałują nie tylko przez prosty wzrost temperatury, ale również poprzez szereg innych, powiązanych zjawisk. Jak w zmieniającej się rzeczywistości poradzą sobie pszczoły? Czy dla tej ciepłolubnej grupy owadów globalne ocieplenie może być czymś pozytywnym? A może będzie to kolejny gwóźdź do trumny, razem z niszczeniem siedlisk, ubożeniem bazy pokarmowej czy wszechobecnymi pestycydami? Na wykładzie przyjrzymy się przewidywaniom na temat przyszłości pszczół w zmieniającym się klimacie, oraz temu, co dzieje się już teraz. 

Ekspertka: 

DzikiePzsczoly BIOdr Justyna Kierat – tematem jej pracy magisterskiej i doktorskiej, obronionych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, były zagadnienia związane z rozrodem pszczół samotnic, głównie murarki ogrodowej. Obecnie zajmuje się wszystkimi dzikimi pszczołami, badając ich bioróżnorodność m.in. w okolicach Krakowa i Kampinoskim Parku Narodowym, a tak naprawdę wszędzie, gdzie zdarzy jej się zawędrować. Zanim zajęła się pszczołami, jej zainteresowania skupiały się głównie wokół ptaków i dotąd zdarza jej się prowadzić zajęcia edukacyjne na ich temat (choć zdecydowanie częściej edukuje na temat pszczół). Wykonuje ilustracje przyrodnicze, rysując do materiałów edukacyjnych i książek. Autorka kilku książek dla dzieci, m.in. „Pszczół miodnych i niemiodnych” (Multico, 2018). 

Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk  –  członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.

O cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem:

W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.

Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.Pytajmy u źródła! 

Nagrania video Przyrodniczych Wtorków z Ekspertem

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można udowodnić istnienie Boga? O filozofii scholastycznej / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Nie taki straszny jednorożec jak go malują / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach...