17.01.2024 / środa / 18.00
/ sala widowiskowa / wstęp wolny
Książka fotograficzna to jedna z najstarszych metod docierania z twórczością do odbiorców. Od kilku dekad przeżywa swój renesans, coraz więcej autorek i autorów wybiera publikację zamiast wystawy swoich prac. Tymczasem książki fotograficzne czyta się inaczej, wymagają od widzów innych kompetencji.
Gościni:
Karolina Jonderko – córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Pierwsza ślązaczka, która zdobyła nagrodę World Press Photo 2021. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, „Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.
Prowadząca:
Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka ponad 100 wystaw fotograficznych. Fotoedytorka kilkudziesięciu publikacji. Współtwórczyni konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Redaktorka prowadząca miejscefotografii.blogspot.com, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska, fotopolis.pl, „Przekrojem” oraz „Kwartalnikiem Fotografia”. Prowadzi warsztaty edycyjne dla profesjonalistów. Kierowniczka
ds. edukacji kulturalnej w SDK.
O cyklu:
Cykl Czytanie książek fotograficznych to program edukacyjny towarzyszący konkursowi Fotograficzna Publikacja Roku, który współorganizowany jest przez Księgarnię Artystyczną BookOff, Fotofestiwal
w Łodzi oraz Służewski Dom Kultury.
Gośćmi Czytania książek fotograficznych są fotografowie i fotografki, którzy/e wydają swoje książki,
a także projektanci i projektantki. Patrzymy na wybrane publikacje od strony ich twórców
i twórczyń, dowiadujemy się jak pracują nad publikacją, jak układają sekwencję, jak projektują oraz jak należy odczytywać wszelkie niuanse fotobooków.
Daty kolejnych spotkań:
14.02 Mariusz Śmiejek
13.03 Bartek Warzecha
17.04 Agnieszka Rayss
22.05 Piotr Zbierski