... Parasol dla przyrody
/ 27.06.2023 / wtorek./ g. 19
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
/ online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
Cietrzew to ginący gatunek ptaka, który w ciągu 50 lat zmniejszył swoją polską liczebność około100-krotnie.
Zamieszkuje zanikające w naszym klimacie siedliska o wczesnym stadium sukcesji (zarastania). Specyficzne wymagania siedliskowe i antropofobia – unikanie sąsiedztwa człowieka – sprawiły, że jego niewielka, pofragmentowana populacja ostała się jeszcze na trudno dostępnych bagnach, poligonach wojskowych i w górach. Ochrona cietrzewia – w każdym z tych podobnych, lecz jednocześnie różnych środowisk – pociąga za sobą ochronę różnych innych form życia: od ptaków siewkowych po świstaki.
Ekspert: Michał Adamowicz – magister ochrony środowiska, ornitolog, miłośnik przyrody, muzyk a także – wraz z Filipem Chudzyńskim – współautor filmów Pustać. Ostoja cietrzewia i Kohut. Członek Komitetu Ochrony Kuraków. Od sześciu lat prowadzi badania nad polską populacją cietrzewia w Dolinie Biebrzy i w Tatrach. Wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym jest współtwórcą i pomysłodawcą kampanii edukacyjnej „Chronić Cię Trzeba", mającej na celu ograniczenie negatywnego wpływu turystyki na cietrzewie w górach.
Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem. Parasol dla przyrody:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!
Nagrania video Przyrodniczych Wtorków z Ekspertem