Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
Dni: 22.09.2024 / niedziela / 16 – 21
Miejsce wydarzenia
sala widowiskowa, foyer
Dodatkowe informacje
  • Spływ Wisłą na odcinku warszawskim / 12 – 16 / Zapisy od 10.09.2024, szczegółowe informacje dotyczące Rejsów (60-80 min.): przeplywamy@gmail.com
  • Bobrowe działania / spotkanie nad Sadurką
 /16.30 – 18 / wstęp wolny / dla dzieci i dorosłych / zbiórka pod muralem Sadurki (nad Potokiem Służewieckim, na wysokości budynku SDK)
  • Wernisaż wystawy Piotra C. Kowalskiego – „ZRZEKI”
 / 19 / wstęp wolny / foyer
Adres wydarzenia na Facebook-u
Wydarzenie na Facebooku

Rzeka jest żywym organizmem, który ma zdolność samoregulacji i samooczyszczania. To skomplikowany układ współżyjących ze sobą gatunków w nieustannie zmieniających się warunkach. Dzisiaj, w Dniu Rzek, myślimy i mówimy o rzekach oraz świętujemy ich istnienie. Przejmujemy się ich losem, ponieważ od nich zależy nasza przyszłość i jakość naszego życia. 

 
Świadomość, że od losu rzek zależy nasza przyszłość oraz jakość życia, skłania nas do refleksji i troski o te wodne arterie. W Światowy Dzień Rzek popłyniemy Wisłą, by odkryć jej dziki, nieujarzmiony charakter na warszawskim odcinku. Ten fragment rzeki, wyjątkowy w skali europejskich miast, gdzie rzeki często przekształcano w wyprostowane i regulowane kanały, zachowuje swoje naturalne piękno. W ramach tego wydarzenia odwiedzimy również historyczne ślady rzeczki Sadurki, która niegdyś przepływała przez południową Warszawę, meandrując i rozlewając się na terenach dzisiejszego Służewa i Służewca, by w końcu, w okolicach Wilanowa, swobodnie wpłynąć do Wisły. Choć jej koryto zostało ukryte pod miastem, pamięć o Sadurce przetrwała w postaci Potoku Służewieckiego, podmokłej doliny i resztek torfowisk, których odtworzenie wciąż jest w zakresie działań naprawczych człowieka. 
 
Potok Służewiecki, nad którym wznosi się siedziba Służewskiego Domu Kultury, zyskuje na znaczeniu ekologicznym, w miarę jak rośnie świadomość społeczna i coraz częściej podejmowane są decyzje z uwzględnieniem i szacunkiem dla bioróżnorodnego hydrosystemu miasta. 

 

W programie: 

Spływ Wisłą na odcinku warszawskim
12 – 16 / Zapisy od 10.09.2024, szczegółowe informacje dotyczące Rejsów (60-80 min.): przeplywamy@gmail.com 

Wisła płynie przez Warszawę przez około 31 km. Najwęższy jej fragment, zwany warszawskim gorsetem, powstał na przełomie XIX i XX wieku, gdy koryto rzeki sztucznie zawężono do zaledwie 224 m dla celów żeglugi. Dziś Wisła w tym miejscu osiąga szerokość około 400 m, ale na południu miasta Rzeka rozlewa się na ponad kilometr szerokości. Wisła ma charakter roztokowy, co oznacza, że jej wody naturalnie dzielą się na liczne wyspy, mielizny i odsypy. Łachy korytowe, porośnięte roślinnością, stanowią idealne miejsce dla ptaków, które powinniśmy podziwiać z dystansu, nie zakłócając ich spokoju.  

Choć Wisła jest stosunkowo płytka, jej główny nurt potrafi być zdradliwy i silny. Wyruszymy więc bezpieczną łodzią, stylizowaną na przedwojenne, stabilne drewniane jednostki pływające, aby z bliska doświadczyć charakteru warszawskiej Wisły. 

Wypływamy z Portu Czerniakowskiego, niezależnie od warunków pogodowych – prosimy o odpowiednie ubranie, warstwowe jak w górach.
Zapisy od 10.09.2024 i szczegółowe informacje dotyczące Rejsów (60-80 min.): przeplywamy@gmail.com 

Bobrowe działania / spotkanie nad Sadurką
 
16.30 – 18 / wstęp wolny / dla dzieci i dorosłych 

Zbiórka pod muralem Sadurki (nad Potokiem Służewieckim, na wysokości budynku SDK).
 

Zapraszamy na spotkanie nad pradawną rzeczkę Sadurkę (obecnie fragment Potoku Służewieckiego), nad którą odbędzie się performatywne zgłębienie relacji między potokiem, bobrami a człowiekiem. Spotkanie towarzyszy otwarciu wystawy „Zrzeki” i będzie okazją m.in. do uczestnictwa w artystycznych działaniach Piotra C. Kowalskiego. 

Wernisaż wystawy Piotra C. Kowalskiego – „ZRZEKI”
 
19 / wstęp wolny / foyer 

Wernisaż wystawy „ZRZEKI” Piotra C. Kowalskiego to okazja do spotkania z artystą i rozmowy o jego dziełach, które współtworzyły bobry – rezydenci okolic pracowni artysty w Wielkopolsce. Podczas wydarzenia zobaczymy unikalne malarskie kompozycje, które skłonią nas do refleksji nad istotą sztuki, w której twórca świadomie ustępuje pola innym żywym istotom. Kowalski odrzuca antropocentryczny paradygmat, z szacunkiem podchodząc do dzikiej, kreatywnej i zaskakującej natury. 

Wystawa „ZRZEKI” będzie dostępna od 22 września do 27 października 2024 roku w Galerii Służewskiego Domu Kultury. 

Kuratorka i koordynatorka wydarzeń:

Nel Lato / Służewski DK

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Projekty

Dzień Dobry Rzeko / Światowy Dzień Rzek 2024

Rzeka jest żywym organizmem, który ma zdolność samoregulacji i samooczyszczania. To skomplikowany układ współżyjących ze sobą gatunków w nieustannie zmieniających się warunkach....

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Teatr

Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi / premiera

Premiera słuchowiska o kozach przygotowanego przez Radio Architektura specjalnie na 20-lecie Służewskiego Domu Kultury.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Konkursy/Festiwale

Jubileuszowy Dwunasty Festiwal Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina" na 20-lecie Służewskiego Domu Kultury

Szanowni Wykonawcy, Wierni Przyjaciele i Droga Widownio,Festiwal Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina” organizowany przez Służewski Dom Kultury w Warszawie jest...