Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
19 sierpień 2019 ─ 16:00

Pokaz filmu „Portret osobisty vol. 2” oraz spotkanie z twórcami

 

Cztery serie portretów, pięcioro fotografów – cztery filmy dokumentujące ich pracę i podejście do sztuki portretu każdego z nich.

Z okazji 180. rocznicy powstania fotografii zapraszamy do SDK na pokaz filmu w reż. Piotra Małeckiego "Portret osobisty vol. 2", który został zrealizowany w tramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…vol.2”.

*

W trakcie projektu znakomici polscy fotografowie – duet Magda Wünsche i Agnieszka SamselMikołaj GrynbergRafał Milach oraz Maciek Nabrdalik – wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Tym zmaganiom z portretem przyglądała się i przysłuchiwała (wraz z autorkami projektu: Moniką Szewczyk-Wittek i Katarzyną Sagatowską) ekipa filmowa pod przywództwem Piotra Małeckiego.

Jakie spojrzenia na portret odkryją się nam dzięki tym filmowym portretom, których bohaterami są tym razem Ci, którzy wcześniej fotografowali?

*

Podobnie jak w poprzedniej edycji projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…vol.2”.” odbył się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązywał do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja odbyła się na podstawie zgłoszeń). Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowiadał o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów byli twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści dyskutowali także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Tegorocznymi rozmówcami byli: Magda Cielecka, Marcin Cecko, Jacek Andrzej Kawalec oraz Marek Adamski. Spotkania były otwarte dla publiczności.

*

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie , Wszyscy Jesteśmy Fotografami, Galeria Promocyjna
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Studio, barStudio, Staromiejski Dom Kultury, IDoArt
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE Polska, EXIT Nowa Sztuka w Polsce, Fotopolis, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie.

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków Miasto Stołeczne Warszawa.

*

sala widowiskowa/ wstęp wolny

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Flora i jej metamorfozy / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki

Majowe spotkanie z cyklu poświęconego reinterpretacjom w świecie sztuki, przywoła wszystkie odsłony dawnego i współczesnego kostiumu antycznej Flory.   

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...