Film dotyczy dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej, kiedy po wybuchu wojny III Rzeszy z ZSRR i zawarciu układu Sikorski – Majski, ogłoszono amnestię dla setek tysięcy Polaków więzionych w sowieckich łagrach. Zaczęto wówczas tworzyć Armię Polską pod dowództwem gen. W. Andersa, z którą udało się ewakuować do Pahlevi w Iranie ponad 37 tys. cywilów, a wśród nich wiele tysięcy dzieci. Główny ośrodek opieki nad nimi zorganizowany został w Isfahanie, gdzie stworzono dobrze wyposażone obozy, szkoły i ochronki.
To właśnie ocalone niegdyś dzieci – uczestnicy wydarzeń sprzed 70 lat – opowiadają w filmie o swoich losach, pobycie w sowieckich łagrach i życiu na irańskiej ziemi. O Polakach wypowiadają się także Irańczycy, którzy pamiętają ich z wojennych lat. Film jest gestem serdecznej pamięci wobec tych Irańczyków, którzy przyszli kiedyś tak chętnie z pomocą polskim „dzieciom Isfahanu”.
Po filmie zapraszamy do dyskusji.
Perskie ocalenie, reż. Andrzej B. Czulda, Polska, 2013
Prowadzenie: Waldemar Czechowski – operator, reżyser dokumentalista, realizator filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży, animator kultury i współorganizator festiwali filmowych, a także warsztatów z filmu, fotografii i nowych mediów.