Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności

natura news2

NATURA fb post 1NAPRAWIAJ NATURĘ
Niepokojące informacje na temat stanu środowiska docierają do nas ze wszystkich stron. Tracimy lasy pierwotne, znikają gatunki zwierząt, maleje bioróżnorodność, a pola uprawne zajmują coraz więcej przestrzeni, gdy do kosza trafia około 40 % wyprodukowanej żywności. Czy można być obojętnym wobec tych informacji?
Cykl „Naprawiaj naturę” został stworzony z myślą o tych osobach, które chcą wiedzieć więcej i chcą działać na rzecz natury. Raz w miesiącu spotykamy się w Służewskim Domu Kultury, miejscu silnie związanym z ekologią, oglądamy filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane problemy, a następni debatujemy ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.
Oglądaj, debatuj i działaj!
Wstęp: 15 PLN do nabycia na kupbilecik.pl lub w SDK

 

 

 



Terminy projekcji:

7 marca (środa) godz. 19:00
ZJEDZ TO! reż. Grant Baldwin, Kanada, USA, Wlk. Brytania, 2014, 74 min.

Debata z udziałem Greenpeace Polska: Marnowanie jedzenia – dlaczego połowa wyprodukowanej żywności trafia do śmietnika?

Wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy. Obejrzyj film „Zjedz to!” Akademii Dokumentalnej Against Gravity i podyskutuj z ekspertami z Greenpeace Polska! 

naprawiaj marzec7 marca o godz. 19 w Służewskim Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu „Zjedz to!”. To trzecia projekcja nowego cykl spotkań i pokazów filmów dokumentalnych „Naprawiaj naturę” realizowanego z WWF i Greenpeace. To propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o ekologii i działać na rzecz środowiska. 

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że przy takim pozytywnym stosunku do jedzenia, wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest szkodliwa , ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzuca się do kosza produkty warte miliony. A jak jest w Polsce? 

Po projekcji filmu „Zjedz to!” (reż. Grant Baldwin, Kanada/Wielka Brytania/USA 2014, 74 min), 7 lutego (środa) godz. 19:00 w Służewskim Domu Kultury (tuż przy stacji metra Służew) odbędzie się debata z udziałem Greenpeace Polska: Marnowanie jedzenia – dlaczego połowa wyprodukowanej żywności trafia do śmietnika?

Kontenery z żywnością wielkości basenu 

Twórcy filmu postanowili przez pół roku żywić się tym, co przeznaczone jest do wyrzucenia. W rezultacie swoich poszukiwań, na przedmieściach kanadyjskiego Vancouver, odkryli ogromne ilości zapakowanego fabrycznie jedzenia czekającego na wywóz na wysypisko - kontenery wielkości basenu wypełnione paczkami humusu; góry jedzenia po kulinarnej fotosesji; ogromne ilości czekolady nienadającej się do sprzedaży zgodnie z stanowionymi normami, jednak wciąż nadającej się do spożycia. 

Eksperyment twórców filmu przyniósł niespodziewany rezultat. Film zwraca uwagę na istotną kwestię – korekta naszych codziennych postaw może spowodować wielką zmianę. 

Zjedz to! (Just It It) - trailer Aganst Gravity from Against Gravity on Vimeo.


„Zjedz to!” to trzeci pokaz cyklu o ekologii organizowanego przez Akademię Dokumentalną Against Gravity, WWF Polska i Greenpeace  Polska. Spotkania cyklu „Naprawiaj naturę” będą odbywały się raz w miesiącu w Służewskim Domu Kultury (tuż przy stacji metra Służew, ul. Bacha 15), miejscu silnie związanym z ekologią. W programie filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane zagadnienia z zakresu ekologii, a po nich spotkania ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska. 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/2067818023448837/
http://akademiadokumentalna.pl/naprawiaj-nature- ekocykl-z- wwf-i- greenpeace/
https://www.facebook.com/events/2067818023448837/?event_time_id=206781803344883636

Bilety: w cenie 15 zł ( dostępne przed projekcją lub online: kup www.bilecik.pl )
Wstęp na debaty wolny

Kontakt:
Paulina Jeziorek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 790 025 145


4 kwietnia (środa) godz. 19:00
ZIARNO. NIEZNANA HISTORIA reż. Jon Betz, Taggart Siegel, USA, 2016, 94 min.

Debata z udziałem Greenpeace Polska: Po co nam banki nasion? Bioróżnorodność a bezpieczeństwo

Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. To również życie samo w sobie – dzięki nim mamy, co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. Film to opowieść ku przestrodze, portretująca historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o jak najszerszą ich różnorodność.

Osoby, które wezmą udział przynajmniej w trzech projekcjach i debatach otrzymają od nas specjalne naszywki „Obrońców natury”.

Organizatorzy: Akademia Dokumentalna, Służewski Dom Kultury, Greenpeace Polska, WWF Polska
Wspierają nas: Wspólny Ogród SDK, Kooperatywa Dobrze
Patroni medialni: Zwykłe życie, Co jest grane 24

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...