Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Montaż dwóch zdjęć: pierwsze-kamienny posąg Buddy w robionrj na szydełku czerwonej czapce. Fot. Agnieszka Kmieciak . Drugie- kamienny posąg buddy. Fot. Jacek Kozłowski. Po prawej- Na zdjęciu czarny prostokąt z napisem japońskim Zen
Data:
12 wrzesień 2021 ─ 10:16

 12.09 - 03.10.2021 
Galeria Przy Kozach
Link prowadzi do wydarzenia na Facebooku


/Wernisaż Wystawy odbył się w dniu
Otwarcia Sezonu Kulturalnego na Mokotowie 

 


Zen (jap. )- cicha medytacja wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie. Wystawa fotografii ZEN autorstwa Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią cyklu Tryptyk japoński.

Widok Galerii w SDK podczas wernisażu wystawy ZEN, na ścianach prezentowane są fotografie wokół zwiedzający ludzie.

foto. Wernisaż Wystawy podczas Dnia Otwartego w SDK (12.09.2021)


Zapoczątkowany on został wystawą „Impresje japońskie” a jego kontynuacją była wystawa „Niezmiennie...Japonia”. Obie, od 2019 roku prezentowane były w galeriach sztuki w Warszawie i Gdańsku. Obecna, premierowa wystawa ZEN jest dopełnieniem tryptyku i refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii przed dwudziestu sześciu laty.

Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii w czasie, gdy z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej, wyjazd tam nie jest możliwy. Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza. Podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, autorzy wystawy doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności. Prezentowane na wystawie fotografie nie są w intencji autorów zapisem odbytych podróży, ale odbiciem wewnętrznych przeżyć.


O autorach:


Jacek M. Kozłowski
urodzony w Warszawie. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat.W latach 70. i 80. ubiegłego wieku osobiście poznał wielu znanych, polskich artystów fotografów (m.in. Edwarda Hartwiga, Witolda Dederkę, Andrzeja Strumiłłę, Zofię Nasierowską), którzy wywarli ogromny wpływ i stali się inspiracją do dalszych poszukiwań fotograficznych. Jacek Kozłowski zajmował się wtedy fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia i ich uczestników. Fotografia stała się dla niego istotnym medium i środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji oraz formą twórczego dzielenia się nimi z odbiorcami. Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, udokumentowane licznymi zdjęciami. Podróżuje do wielu krajów na świecie, obserwuąc ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę.Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Fotografuje ludzi kultury oraz polityki, jak również tych napotkanych przypadkowo na ulicach w różnych częściach świata. Od kilku lat mieszka w Gdańsku i jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego oraz założycielem Agencji Fotograficznej Elite.

Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.





Widok Galerii w SDK podczas wernisażu wystawy ZEN, na ścianach prezentowane są fotografie wokół zwiedzający ludzie. W pierwszym planie autorzy Jacek M. Kozłowski i Agnieszka Kmieciak.  Widok Galerii w SDK podczas wernisażu wystawy ZEN, na ścianach prezentowane są fotografie. Na zdjęciu widzimy Jacka M.Kmieciaka, autora prac, Nel Lato koordynatorkę wystawy, Barbara Czekańską współkoordynatorkę wystawy, i Agnieszkę Kmieciak, autorkę wystawy.

Na zdjęciach (od lewej):
1. Agnieszka Kmieciak i Jacek M. Kozłowski, autorzy wystawy.
2. Jacek Kozłowsk (autor wystawy), Nel Lato (koordynatorka wystawy), Barbara Czekańska (kuratorka Cyklu w Galerii przy Kozach), Agnieszka Kmieciak (autorka wystawy).


  

Logotyp: SDK, Dzielnica Mokotów m.st. Warszawy i Zakochaj się w Warszawie na Mokotowie.

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Zdzisław Beksiński – już jako nasz sąsiad – był twórcą uznanym, znanym w kraju i za granicą, lecz nie chciał być popularny, unikał wyjazdów, wernisaży, ograniczał...

Projekty

„Żeby to miało ręce i kopyta. Słuchowisko dla ludzi" / jubileusz 20-lecia Służewskiego DK

Co kozy myślą o ludziach, którzy są ogrodzeni płotem? Czy pszczoły są podobne do mieszkańców służewskich bloków? Po co kozom betonowy placyk? Dlaczego ludziom się...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Czy można ufać zmysłom? O filozofii empiryzmu brytyjskiego / spotkanie z cyklu Służewskie Forum Filozoficzne

Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu spotkań filozoficznych dla osób chcących zapoznać się z podstawami filozofii w „lekkiej” i przystępnej formie. 

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi w Polsce / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertką

Wykład poświęcony występującym w Polsce gatunkom inwazyjnych barszczy – Sosnowskiego i olbrzymiemu.

  • Dzieci
  • Rodzinne
  • Płatne
Teatr

„Motylek Emilek” / spektakl familijny

Nie tak dawno temu, na pięknej łące mieszkał Motylek Emilek. Był bardzo ładny, jak to motyl, ale jednocześnie był bardzo smutny. Inne motyle tańczyły pięknie nad...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Płatne
Konkursy/Festiwale

8. Festiwal szachowy / turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych

Zapraszamy na 8. Festiwal szachowy w Slużewskim DK. Podczas festiwalu odbędą się turnieje umożliwiające zdobycie kategorii szachowych.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Spotkaj się z muzyką na Mokotowie / koncert muzyki klasycznej

W programie koncertu zabrzmią perły europejskiej literatury muzycznej – od barokowej duchowości Bacha, przez elegancję francuskich miniatur Faurégo i...

  • Dorośli
  • Bezpłatne
Kino

„Blachnicki. Życie i światło” / Film – od debiutu do mistrzostwa

Opowieść o życiu księdza Franciszka Blachnickiego, jednego z najbardziej wpływowych polskich duchownych drugiej połowy XX wieku. Uznawany za osobę, która miała...