Przejdź do głównej nawigacji Przejdź to treści głównej Przejdź do narzędzi dostępności
Data:
22 marzec 2024 ─ 17:00

 22.03-24.04.2024 / 9.00 – 21.00 / wystawa 
 22.03.2024 / piątek / 19.30 / wernisaż 

/ Galeria Służewskiego Domu Kultury „Przy Kozach" (foyer) / wstęp wolny

 

FB fanpageGREY

 

Z tradycji pewnego systemu edukacji wizualnej zachował się wizerunek dzieci rysujących słońce, pokój na Ziemi i uśmiechniętego tyrana.

Epoka Dyktatorów W czasie, w którym żyjemy, dzieci widzą już wojnę i terror z okien zawalających się budynków, z podziemi schronów nasłuchując ryku syren alarmowych i nadlatujących pocisków rakietowych. Te, którym dano jeszcze czas na przeżycie w tymczasowej „strefie bezpieczeństwa”, oskarżają dorosłych, że zamykają im horyzont, wygaszając projekt przyszłości, niszcząc planetę i podsycając profaszystowskie populizmy.      

Horror dyktatury nie zaczął się wczoraj i jego mapa jest rozległa. Tę mapę i tę historię artysta skonfigurował w zestawie obrazków ironicznie nawiązujących do malarstwa dziecięcego, do poetyki klasera i barwnej pocztówki, sycących pierwszy głód wyobraźni estetycznej dziecka na progu spotkania z realnymi siłami otoczenia. Tego samego, w którym nagle pojawiają się głód, wojna i zbrodnie. I ich promotorzy – groteskowi trybuni wielkich „idei”, przywódcy plemiennych i rodzinnych klanów, którzy na kapitale krwi ofiar i politycznych oponentów zbudowali własną nietykalność, imperia zasilane przez złoto, diamenty i nienawiść.Odpowiednio do strefy geograficznej, w której działają, pojawiają się w towarzystwie totemicznych emblematów zwierząt oraz policyjnych i wojennych narzędzi opresji. Gdzieniegdzie rozświetlanych przez  motywy psychodeliczne.

Nikogo nie dziwi, że to strefa zastrzeżona dla mężczyzn. Na prowadzonych przez nich wojnach, jednym z cenniejszych łupów zawsze jest kobieta. Jest nim również w „cywilnych” formach poszerzania pola wojny – w aktach marginalizacji i symbolicznych praktykach opresyjnych. Nie martwimy się jej brakiem w tym malarskim zestawieniu. I akurat w tej sprawie nie tęsknimy za parytetem. 


EpokaDyktatorw BIOKamil Sipowicz (ur. 1953) – pisarz, poeta, historyk filozofii, dziennikarz, malarz, rzeźbiarz. Studiował historię filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1974-1979). Studia doktoranckie zrealizował na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium i Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Autor wielu publikacji m.in.: „Zagadnienie nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera”, „Hipisi w PRLu-u”, „Czy marihuana jest z konopi?”, „Encyklopedia polskiej psychodelii”, „Tajemnicze dzieje pierwiastków”, „Choroby kartezjańskie”. Autor ośmiu książek i siedmiu tomików poezji. Pisywał m. in. dla Polityki, Przekroju, Gazety Wyborczej, Playboya, magazynów muzycznych (Jazz, Jazz Forum, Tylko Rock), a także filozoficznych (Philosophia Christianae, Życie i Myśl, ExLibris). W latach 1999-2000 był redaktorem naczelnym magazynu „Max”. Od lat 70. zajmuje się rzeźbieniem w drewnie i metalu, grafiką komputerową, malarstwem (akryl i gwasz); jest autorem cykli obrazów „Arki Przymierza”, „Bogowie i Archetypy” i „Totemy”; jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie Zachodnim, Krakowie i Warszawie, obecnie współpracuje z warszawskimi galeriami sztuki współczesnej przygotowując się do kolejnych swoich wystaw.

Wystawy indywidualne1984 – Arki Przymierza: Galeria Tipheret w Berlinie Zachodnim1985- Arki Przymierza i Totemy: Instytut Roberta Kocha w Berlinie Zachodnim2003 – Medea, Messalina i Kybele: Muzeum Narodowe w Warszawie. Muzeum Rzeźby imienia Xawerego Dunikowskiego2012 –Transmandale: Bochenska Gallery w Warszawie2014 –Transmandale: Małopolski Ogród Sztuk w Krakowie Wystawy zbiorowe2007 – Mandala – Galeria Bielskiej BWA (Broll, Kulik, Malicki, Polisiewicz, Rasiński, Stażewski, Truszkowski, Urbanowicz).2023 – Galeria Tarasina w Kielcach (razem z Grupą Nowolipie)Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek22 marca 2024 roku, o godz. 19:30.Organizacja wystawyNel Lato / SDK

Zobacz również

Projekty

Zdzisław Beksiński – twórca i sąsiad.

Nasze Osiedle było jeszcze w budowie, kiedy w 1977 roku Zdzisław Beksiński, wywłaszczony z domu rodzinnego w Sanoku, kupił mieszkanie w Warszawie przy ul. Sonaty 6,...

  • Dzieci
  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Rodzinne
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Stałe spotkania we Wspólnym Ogrodzie w październiku

Zapraszamy do Wspólnego Ogrodu przy SDK! Uprawiamy tu zioła, warzywa i owoce, troszczymy się o glebę, kompostujemy i zbieramy deszczówkę. Dbamy o to, by ogród...

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Wodniczka – fascynujący ptak bagien / spotkanie z cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem

Wodniczka jest małym ptakiem wróblowym, przystosowanym do rozrodu na niezadrzewionych, podmokłych terenach porośniętych przez turzyce.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Łukasz Barys „Małe Pająki" / spotkanie z cyklu Służewskie Spotkania Literackie

(Nie)zwykłe życie. Miłość, literatura i poszukiwanie własnej drogi. Nowa powieść laureata Paszportu „Polityki”!

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Ekologia
  • Bezpłatne
Spotkanie / Wykład

Dyniobicie / spotkanie ogrodnicze

Podczas corocznego Dyniobicia przyrządzamy różne potrawy na bazie dyń, których kilka gatunków uprawiamy we Wspólnym Ogrodzie.

  • Młodzież
  • Dorośli
  • Bezpłatne
Muzyka

Kaczmarski lirycznie / piosenki Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczało

Koncert piosenek Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczało. Piosenki wykonają Justyna Panfilewicz i Zuza Wiśniewska.

  • Dorośli
  • Płatne
Teatr

„Syn" / spektakl w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”

„Syn" – Grupa Wolność