Młodzi 50+ sezon 2021/22 . Co łączy zajęcia ruchowe, artystyczne i obsługi komputera? To, że te i kilkanaście innych warsztatów czekają na odważnych, dla których rozwój nie jest kwestią wieku!
Młodzi 50+
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
koordynacja projektu i informacje: Izabela Trzeciecka
Młodzi 50+ to projekt łączący różnorodne formy działań z zakresu edukacji kulturalnej w postaci zajęć artystycznych, edukacyjnych i ruchowych.
Grupą docelową projektu są osoby w wieku 50+ dla wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic. Uczestnictwo w projekcie, w zależności od wybranej przez uczestnika formy zajęć i źródeł finansowania, jest bezpłatne lub odpłatne. Projekt umożliwia uczestnikom rozwijanie własnych pasji i zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie świata i poszerzanie wiedzy oraz spędzanie czasu z interesującymi ludźmi w przyjaznej i tolerancyjnej atmosferze.
Po raz trzeci otrzymaliśmy tytuł
MIEJSCA PRZYJAZNEGO SENIOROM
PROGRAM MŁODZI 50+ W SEZONIE 2021/2022:
SEKCJE RUCHOWE
JOGA
Zajęcia składają się z ćwiczeń, które pomogą ci wzmocnić oraz rozciągnąć mięśnie oraz dobrze wykorzystać proces oddychania.
Joga jest połączeniem umysłu i ciała poprzez oddech.
Kiedy:
poniedziałki (tylko do końca maja) / g. 10
środy (do końca czerwca) / g. 10
Koszt: 120 zł / msc
Gdzie: sala taneczna
Pierwsze zajęcia w sezoni6e: października 2021
Od lipca, w każdą niedzielę, bezpłatne zajęcia jogi w plenerze (w przypadku deszczu zajęcia są odwołane).
Prowadzenie / Grażyna Smith - Nauczyciel Kundalini Jogi według przekazu Jogi Bhajan. Ukończyła roczny kurs instruktorski w czerwcu 2006 w Wielkiej Brytanii z Guru Dharam Singh i Darrylem O'Keefe (autorzy książki „Kundalini – esencja jogi" wyd. ABA 2002). Inspiracją do udziału w kursie instruktorskim była Celena Polena, u której praktykowała jogę w Joga Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie. Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie.
NORDIC WALKING
Zajęcia Nordic Walking to marsz z kijkami połączony z nauką techniki nordic walking i gimnastyką. Każde zajęcia rozpoczynamy rozgrzewką i kończymy rozciąganiem. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy założyć wygodne sportowe ubranie oraz buty z dużym bieżnikiem i przyjść na zajęcia. Nie trzeba mieć swoich kijków.
Koszt: bezpłatne / wstęp wolny (limit 25 osób)
Kiedy: wtorki / g. 9:30
Gdzie: zbiórka przed salonikiem literackim SDK
TRENING RELAKSACYJNY Z TECHNIKAMI ODDECHOWYMI
(we współpracy z z Fundacją Kobiet Dobrawa)
Celem treningu jest podnoszenie ogólnej sprawności organizmu poprzez zwiększanie zakresu ruchów w stawach, wzmacnianie siły mięśni, a także stymulowanie rozwoju umysłowego. Takie zajęcia pomogą w zwiększaniu samodzielności i zdobywanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym. Po treningu jest widoczna poprawa i utrzymanie poziomu sprawności i wydolności organizmu. Przeznaczony również dla osób poruszających na wózkach i osób niesamodzielnych oraz z kłopotami astmatycznymi.
Koszt: bezpłatne
Kiedy: środy / g. 9-10
Gdzie: sala taneczna
Pierwsze zajęcia w sezonie: 6 października 2021
Prowadzenie / Grażyna Smith - Nauczyciel Kundalini Jogi według przekazu Jogi Bhajan. Ukończyła roczny kurs instruktorski w czerwcu 2006 w Wielkiej Brytanii z Guru Dharam Singh i Darrylem O'Keefe (autorzy książki „Kundalini – esencja jogi" wyd. ABA 2002). Inspiracją do udziału w kursie instruktorskim była Celena Polena, u której praktykowała jogę w Joga Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie. Klubie w latach 2004 i 2005. Naukę jogi rozpoczęła od hatha jogi w 1999 roku w Warszawie.
SEKCJE ARTYSTYCZNE:
TKACTWO ARTYSTYCZNE
Uczestnicy tkają na ramie drewnianej. Uczą się od podstaw: jak założyć osnowę i wykonać brzeg tkaniny, jak planować i zaprojektować tkaninę, poznają podstawowe sploty i sposoby łączenia wątków.
Kiedy: piątki / g. 16 -18 (grupa zaawansowana)
Koszt : 70 zł/ msc
Gdzie: sala plastyczna
Pierwsze zajęcia w sezonie: 1 października 2021
Prowadzenie / Elżbieta Siegoczyńska - artysta plastyk. Studiowała w warszawskiej A.S.P. na wydziale malarstwa. Dyplom z wyróźnieniem uzyskała w katedrze tkaniny artystycznej pod kierunkiem prof. Anny Śledziewskiej i prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się tkactwem artystycznym i rysunkiem.
MALOWANIE JEDWABIU
Malujemy na papierze, na płótnie, na ścianie - wszędzie tam, gdzie nanosimy farbę na powierzchnię podłoża. Dzięki specjalnym farbom utrwalanym za pomocą wysokiej temperatury wprowadzamy barwę w strukturę włókien, jedwab malujemy "na wylot". Obie strony są tak samo wyraziste, a tkanina zachowuje swoją delikatność, miękkość i "jedwabistość".
Koszt: zajęcia bezpłatne
Kiedy: piątek / g. 17-19
Gdzie: sala plastyczna
Pierwsze zajęcia w sezonie: 8 października 2021
Prowadzenie / Roma Pieńkowska - absolwentka Akademii Malowania Jedwabiu Jerzego Koniecznego. Od 2018 r członek Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Maluje jedwab użytkowy, obrazy. Rzeczy piękne zawsze są jej bliskie.
SEKCJE EDUKACYJNE:
KURS KOMPUTEROWY
(we współpracy ze Stowarzyszeniem Kreatywni 50+)
Komputer i smartfon to narzędzia XXI wieku, bez których trudno jest się poruszać. Podczas zajęć okiełznamy podstawowe zasady wyszukiwarek internetowych, katalogowania plików a nawet wstęp do obsługi arkusza kalkulacyjnego.
Koszt: zajęcia bezpłatne
Kiedy: wtorki i piątki / g. 10
Gdzie: sala multimedialna
Pierwsze zajęcia w sezonie: 5 października 2021
Prowadzenie: Marcin Zagórowski
WARSZTATY KULINARNE I KONSULTACJE DIETETYKIEM
Celem warsztatu jest uświadomienie uczestników o bezpośrednim wpływie odżywiania na ich samopoczucie oraz zdrowie.
Podczas spotkania zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne, w trakcie których uczestnicy poznają proste, szybkie do przygotowania przepisy na smaczne i zdrowe dania, w których główną rolę stanowić będą warzywa.
Życzliwa i bezpieczna atmosfera, która tworzy się podczas wspólnego gotowania pozwoli w lekkiej formie przekazać najważniejsze zasady i zalecenia dla seniorów dotyczące zdrowego odżywiania. Jak ważne jest, aby dbali o swoje odżywianie nie tylko w trakcie zajęć a również poza nim.
Dodatkowo, w ramach treningu kulinarnego seniorzy kształtują postawę zaradności i umiejętności funkcjonowania w grupie, nabywają umiejętności pracy zespołowej i odpowiedzialności za wykonywane zadania.
Uczestnictwo na warsztatach jest nieodpłatne. Doświadczony trener i coach żywieniowy przeprowadzi warsztaty na których przekaże uczestnikom zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną dotyczącą właściwego odżywiania, nauczy komponowania codziennego jadłospisu, uwzględniając występujące często u osób starszych schorzenia. Ponadto w ramach warsztatów uczestnicy dostaną materiały jak przygotowywać proste, zdrowe i niedrogie potrawy.
Koszt: bezpłatne
Kiedy: środy / g. 10-12
Gdzie: salonik literacki
Pierwsze zajęcia w sezonie: 6 października 2021
Prowadzenie / Marlena Świderska - Jest dietetykiem, absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Jestem psychodietetykiem, absolwentką SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.
Pierwsze doświadczenia jako dietetyk zdobywałam podczas prywatnej praktyki z pacjentami po ukończeniu studiów w 2013 roku.
Uwielbia swoją pracę. Czerpię ogromną radość z możliwości niesienia ludziom pomocy w walce z nadwagą i otyłością, uświadamiając, że zmiany zaczynają się w naszej psychice – pomagam w wyznaczaniu celów i aktywnie motywuję do ich osiągnięcia. Odczarowuję słowo „dieta" i uczę prozdrowotnego, świadomego odżywiania, które staje się przyjemnym stylem życia.
Pomaga we wdrażaniu zaleceń żywieniowych w chorobach dietozależnych. Szczególnie bliskie mi są tematy diety w schorzeniach tj. choroby tarczycy i insulinooporność.
Zapewnia profesjonalne i przede wszystkim indywidualne podejście, elastyczność oraz pozytywne nastawienie we współpracy.
SPOTKANIA EDUKACYJNE Z PSYCHOLOGIEM
(we współpracy z z Fundacją Kobiet Dobrawa)
Spotkania indywidualne (diagnoza, wywiad, konsultacja) z psychologiem są formą wsparcia lub pomocy dla osób starszych, które poszukują informacji, wskazówek w rozwiązywaniu bieżących, konkretnych problemów życiowych. Takie działanie służy rozpoznaniu problemu, poszukiwaniu rozwiązań, przekazaniu informacji, zaplanowaniu konkretnych, realistycznych działań.
Spotkania mają na celu wsparcie w radzeniu sobie z obciążeniem psychicznym powstałym na skutek różnych sytuacji życiowych.
Koszt: bezpłatne
Kiedy: wtorki / g. 10 / czas trwania: 55 min
Gdzie: salonik literacki
Pierwsze zajęcia w sezonie: 5 października 2021
Prowadzenie / Ksenia Tymińska - dyplomowany Psycholog, trener rozwoju osobistego i warsztatów umiejętności psychospołecznych. Autorka kursów, grup rozwojowych dla dzieci i kobiet.
A to wszystko w towarzystwie interesujących ludzi i w przyjaznej atmosferze miejsca stworzonego specjalnie dla Was.
- FOLDER WYSTAWOWY trzech sekcji artystycznych: pisania ikon, tkactwa artystycznego i malowania jedwabiu (czerwiec 2019)
- PREZENTACJE MULTIMEDIALNE prac sekcji artystycznych
- RELACJA z 5-lecia działalności zespołu "Służewianki"
- MŁODZI 50+ / Grafik 2019/2020
- MŁODZI 50+ / Grafik 2018/2019
- MŁODZI 50+ / Grafik 2017/2018