Nagłówek artykułów

Relacje

Jaki był Zdzisław Beksiński? Relacja ze spotkania w SDK

Spokojny sąsiad, cichy obserwator budującej się stolicy, ale przede wszystkim wybitny artysta, który w zaciszu swojego niewielkiego mieszkania na Służewie żył i tworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł polskiej sztuki. Jaki był Zdzisław Beksiński? Jak wyglądały jego ostatnie lata życia? Odpowiedzi na te i inne pytania można było wysłuchać w ostatnią sobotę roku w Służewskim Domu Kultury - a ogromna frekwencja wydarzenia potwierdziła silną potrzebę rozmowy o spuściźnie malarza.

MRYBICKA 29.12.2018 1Inicjatorem i moderatorem spotkania był Kamil Śliwiński – pomysłodawca i moderator profili społecznościowych dedykowanych Beksińskiemu, których łączna liczba obserwujących przekroczyła już pół miliona osób. Dyskusję poprzedził pokaz fabularnego filmu krótkometrażowego „Pars pro toto” z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej. Po zakończonym seansie w spotkaniu z widzami uczestniczyli twórcy - Katarzyna Łęcka (reżyserka) oraz Paweł Dobrzycki (scenarzysta). W dalszej części rozmowy gościem był Jarosław Skoczeń - dziennikarz radiowy i autor opracowania dzienników artysty w książce „Dzień po dniu kończącego się życia".

Mimo standardowej formuły spotkania, wielką częścią debaty byli widzowie. Nie zabrakło wcześniej nie słyszanych opowieści o Japończykach zafascynowanych w sztuce mistrza czy osób poświęcających swoje prace naukowe twórczości Beksińskiego. Taka żywa rozmowa między widownią a zaproszonymi gośćmi zagwarantowała intymną atmosferę mimo pękającej w szwach sali widowiskowej.
Jak podkreśla Ewa Willmann, gospodyni spotkania, Zdzisław Beksiński jest obecny w repertuarze SDK od wielu lat. W 2019 roku mija 90-ta rocznica urodzin twórcy, a to oznacza wiele wydarzeń poświęconych artyście i sąsiadowi. Już dziś SDK zachęca do śledzenia naszej strony internetowej i profili społecznościowych, a 23 i 24 lutego do wspólnej rozmowy o dorobku artystycznym Zdzisława Beksińskiego.

Spotkanie objęło patronatem Muzeum Historyczne w Sanoku - właściciel największej na świecie kolekcji dzieł artysty (liczącej ok. 600 prac), jedyny jego spadkobierca oraz wyłączny posiadacz pełni praw autorskich do całej spuścizny artystycznej.

Wybrane publikacje medialne: TVP Warszawa (od 46. minuty), Radio RDC, Radio Kampus, CoJestGrane24

Fotografie autorstwa Marty Rybickiej

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury