Festiwal Tworczosci 2016 plakat WEB8 kwietnia br. w Służewskim Domu Kultury w ramach obchodów 100 lecia przyłączenia Mokotowa do Warszawy odbyła się GALA XII Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Mokotowa.
Pełna sala widowiskowa świadczyła o dużym zainteresowaniu i potrzebie organizowania tego typu wydarzeń, w które zaangażowani są młodzi ludzie – od przedszkolaków po uczniów ze szkół średnich.


Dzieci i młodzież, którzy odnaleźli swe pasje i zdolności, mając jednocześnie szanse rozwijania ich pod okiem nauczycieli oraz instruktorów z mokotowskich domów kultury mają już rozbudzoną potrzebę obcowania z kulturą i sztuką. Staną się oni w najbliższej przyszłości stałymi bywalcami kin, teatrów, filharmonii oraz galerii sztuki. Wielu z tych młodych ludzi ma też z pewnością potencjał twórczy, który właściwie profilowany wcześniej czy później ma szansę zaowocować.gala3
Mokotowskie Domy Kultury, a jest ich 4: Dorożkarnia, Centrum Łowicka, Kadr, Służewski Dom Kultury wraz z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Łazarskiego oraz Młodzieżowym Domem Kultury „Mokotów” mają dobrą markę w Warszawie, a nawet poza nią. To prawdziwe inkubatory lokalnej kreatywności. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę, dlatego w ramach Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży instytucje te organizują konkursy i przesłuchania w wybranych przez siebie kategoriach, wśród takich jak: literacki, taneczny, recytatorski, teatralny, wokalny, plastyczny, filmowy, fotograficzny. Ta zgodna współpraca jest właśnie przykładem dobrych praktyk w edukacji kulturalnej początkowo „oswajanej”, a potem wdrażanej na coraz szerszą skalę od najmłodszych lat.
11 kwietnia na scenie Służewskiego Domu Kultury Galę Festiwalu rozpoczęły dwie urocze 5 letnie finalistki X Edycji Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Zaczarowane Słowa” –Antonina Szczycińska, która przedstawiła wiersz „Baba Jaga zza komina” oraz Patrycja gala2Gryszpanowicz w wierszu „Przytul stracha” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Małe aktorki od razu wprowadziły sympatyczną atmosferę, ucząc dorosłych w jaki sposób oswajać negatywne emocje w najprostszy, dziecięcy sposób...
Kolejnym punktem programu był XVI Muzyczny Przegląd Przedszkolaków - Mokotów 2016, a na scenie podczas Gali zaprezentowały się dzieci z Przedszkola nr 244 „Niegocińskie Skrzaty” z wiązanką 8 warszawskich utworów. Barwne stroje, stylizacje, rekwizyty urozmaicały dziecięce widowisko, a publiczność żywo reagowała na spontanicznie wykonywane piosenki.
W ramach konkursu recytatorskiego mieliśmy okazję wysłuchać sugestywnej interpretacji dwóch utworów: „Znaki przestankowe” Jana Brzechwy oraz –fragment „Legend Warszawskich” Artura Oppmana w wykonaniu Mikołaja Litewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 307.
W ramach „Przeglądu piosenek o Warszawie” wystąpiła Hania Łoboda z Przedszkola nr 244 „Niegocińskie Skrzaty” która wykonała „Piosenkę o Warszawskiej Syrence”.
Następny występ młodzieżowego zespołu Tazaro, który tworzą uczniowie z klas o rozszerzonej ofercie przedmiotów artystycznych przedstawił publiczności ciekawy program taneczny. Młodzi artyści mają już na swym koncie wcześniejsze sukcesy m. in. na Warszawskiej Asteriadzie.
W ramach konkursu solistów wystąpiła jego laureatka - Aleksandra Sędzielewska ze Szkoły podstawowej nr 260 im Jana Matejki. gala1Dysponująca pięknym głosem młoda wokalistka z pewnością ma szansę na rozwój kariery. Podczas GALI mieliśmy przyjemność wysłuchać utwór Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie w ramach konkursu teatralnego.
Na scenie zaprezentowało się Koło Teatralne z X Liceum Ogólnokształcącego im.Królowej Jadwigi ze spektaklem „PUSTOSTAN”, który uświadomił wszystkim jak ważne i jak niedoskonałe w dzisiejszych czasach są relacje rodzinne.
Galę zakończył chór: „Amo Libertatem” z Gimnazjum Nr 2 im. Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, który zaprezentował utwór pt.„Mieszkać na Mokotowie”, podkreślający zalety dzielnicy, z przesłaniem zachęcającym do aktywności na jej rzecz.
Zatem ZRÓBMY COŚ DLA MOKOTOWA nie tylko z okazji 100 lecia przyłączenia tej pięknej dzielnicy do Waszawy!

Poprzedni
październik 2017
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
25 26 27 28 29 30
5
11
13
16
20
23
24
25
26
30
31
1 2 3 4 5

BOX REPERTUAR

KupBilet EB06

box galeriaprzykozach2

GDz

box 50 MLODZI

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor