ART MOKOTÓW to projekt realizowany od 2007 roku. Co rok przygotowywany jest spektakl, w którym występują młodzi artyści - wychowankowie mokotowskich domów kultury. Tradycją jest, że widowisko odbywa się zawsze na kanwie konkretnego spektaklu a całość wydarzenia kreuje zaproszony reżyser. W tym roku to zadanie powierzono Bartkowi Figurskiemu - reżyserowi, aktorowi, tancerzowi i choreografowi - od lat związanemu z Mokotowem. Spektakl jaki mieliśmy okazję zobaczyć na tegorocznej gali w dniu 25 stycznia w Służewskim Domu Kultury powstał w oparciu o musical pt. „Drzwi”. Przedstawienie to, od premiery w czerwcu zeszłego roku, z sukcesami grane jest przez SDK- owski Zespół Decybele.

 

 

Gala ART MOKOTÓW - relacja

Mokotów to część Warszawy, która może pochwalić się największą liczbą dzielnicowych domów kultury. Wszystkie, niezależnie od własnego, wyróżniającego profilu skupiają się na wspólnym dla wszystkich, nadrzędnym celu – kształceniu i rozwijaniu osobowości młodych ludzi poprzez sztukę.

ART MOKOTÓW to projekt realizowany od 2007 roku. Co rok przygotowywany jest spektakl, w którym występują młodzi artyści - wychowankowie mokotowskich domów kultury. Tradycją jest, że widowisko odbywa się zawsze na kanwie konkretnego spektaklu a całość wydarzenia kreuje zaproszony reżyser. W tym roku to zadanie powierzono Bartkowi Figurskiemu - reżyserowi, aktorowi, tancerzowi i choreografowi - od lat związanemu z Mokotowem. Spektakl jaki mieliśmy okazję zobaczyć na tegorocznej gali w dniu 25 stycznia w Służewskim Domu Kultury powstał w oparciu o musical pt. „Drzwi”. Przedstawienie to, od premiery w czerwcu zeszłego roku, z sukcesami grane jest przez SDK- owski Zespół Decybele.

Sztuka „Drzwi” nie jest jedynie produkcją rozrywkową, jej autorzy zadbali o głębsze przesłanie.  Spektakl dotyka problemów współczesnych nastolatków – rozbudzonych ambicji, potrzeby akceptacji. Pojawiają się wątki wyborów moralnych, związanych z odkrywaniem znaczenia przyjaźni i zgubnych skutków działań podyktowanych negatywnymi emocjami. Historia przedstawiona w musicalu osnuta jest na motywach, bardzo popularnych obecnie telewizyjnych eliminacji, do jednego z programów muzycznych, noszącego niepokojąco brzmiącą nazwę „Gra o wszystko”. Natomiast motywem przewodnim spektaklu jest chęć zdobycia uznania i wyczekiwanego, medialnego rozgłosu. Nietypowa sytuacja w jakiej znajdują się uczestnicy konkursu staje się areną, na której toczy się kumulująca emocje i wyzwalają skrywane napięcia walka o sławę.

Przedstawienie w porównaniu z pierwotną wersją zostało znacznie rozbudowane. Rozwinięto i poszerzono niektóre wątki gdzie wystąpili również nowi wykonawcy: Pracownia Wokalna, Pracownia Piosenki i Emisji Głosu, Zespół muzyczny – Laboratorium Dźwięku, Grupa Musicalowa „ORFEUSZ”, Teatr Tańca TEST, Hip Hop Akademia, Fly High Breake Dance School, Afera/Kontra, zespół tańca nowoczesnego TAKT. Dzięki czemu w widowisku wzięło udział ponad siedemdziesięcioro młodych artystów z mokotowskich DK.

Każdy musical składa się z wielu zharmonizowanych ze sobą elementów twórczej ekspresji: gry aktorskiej, muzyki, tańca i śpiewu. W trakcie Gali ART MOKOTÓW można było zobaczyć znakomite wykonanie wszystkich wymienionych składników. Wpadająca w ucho muzyka, dopracowane i dynamiczne układy choreograficzne oraz pięknie zaśpiewane piosenki wywołały powszechny zachwyt. Publiczność, na czele z burmistrzem Dzielnicy Mokotów Bogdanem Olesińskim, który otworzył wydarzenie, nagrodziła artystów gromkimi brawami. Wśród oklaskujących znalazło się wielu znamienitych gości min. wiceprezydent m.st. Warszawy, Włodzimierz Paszyński, warszawscy radni oraz Zarząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.
           Tegoroczna gala ART MOKOTÓW była wyjątkowa nie tylko ze względu na porywające przedstawienie - takie zaangażowanie w projekty kulturalne niezmiennie towarzyszy wszystkim działaniom mokotowskich zespołów młodzieżowych.

Niepowtarzalność styczniowej gali wynika głównie z inauguracji cyklu różnorodnych imprez uświetniających całoroczne obchody setnej rocznicy włączenia Mokotowa do stolicy. Szczegółowe informacje wraz z kalendarzem imprez publikowane są na jubileuszowej stronie internetowej: www.stolatmokotowa.pl. Zapraszamy do śledzenia strony i uczestniczenia w mokotowskich atrakcjach.

MiL

 

ZESPÓŁ WOKALNY DECYBELE – prowadzą: Agnieszka Piotrowska-Hajduk – pedagog, wokalistka, kompozytorka – muzyk, Piotr Hajduk – kompozytor, aranżer i wokalista, Karolina Kroczak – tancerka, choreograf, pedagog tańca.
Zespół powstał dla tych, których pasją jest śpiewanie na głosy, zabawa w teatr i tworzenie spektakli muzycznych. Grupa wyróżnia się śpiewaniem w ambitnych wielogłosowych aranżacjach wokalnych. Decybele to dzieci i młodzież w różnym wieku od lat dziewięciu do dziewiętnastu, które z zapałem rozwijają swoje umiejętności artystyczne.

PRACOWNIA WOKALNA – prowadzi Tomasz Krupa – trener wokalny, pedagog.
Tworzy ją grupa nastolatków, która lubi śpiewać. Wokaliści uczą się pracy z mikrofonem, pracują nad ruchem scenicznym, by nie był on sztuczny i wyuczony. Ćwiczą interpretację piosenki i dowiadują się jakie piosenki wybierać – te ładne, te krótkie, a może przede wszystkim te, które odpowiadają ich osobowościom . Poznają różne style muzyczne, na koncertach wykonują piosenki artystów polskich i światowych. Zdobywają laury na konkursach i festiwalach wokalnych. We współpracy z Jugend Charlottenburg i Robert Jungk Oberschule z Berlina w 2015r. grupa realizowała polsko-niemiecki projekt Cafe Młodość.

ZESPÓŁ MUZYCZNY – LABORATORIUM DŹWIĘKU – prowadzi Marek Żurawski – muzyk, kompozytor.
Elektroniczna orkiestra skupia młodych instrumentalistów niezależnie od stopnia zaawansowania w grze, którzy lubią grę zespołową i lubią muzykować. Uczą się orkiestrowego przygotowania utworów. Laboratorium Dźwięku to jedyny w Polsce i chyba jedyny na świecie zespół tego typu. Wykonuje utwory z podziałem na samodzielne głosy, jak w tradycyjnych orkiestrach, jednak zamiast instrumentów akustycznych wykorzystuje na wskroś współczesne – keyboardy. W orkiestrze jest też miejsce dla instrumentów tradycyjnych. Połączenie dźwięków generowanych przez instrumenty elektroniczne i akustyczne, dołączenie głosu ludzkiego daje zupełnie nową jakość brzmienia. W repertuarze prezentują utwory zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej.

GRUPA MUSICALOWA ORFEUSZ – prowadzą: Maria Szreder – muzyk, scenarzystka, autorka tekstów, Juliusz Dzienkiewicz – reżyser, Mirosław Woźniak – choreograf, Karolina Błasik – przygotowanie wokalne.
Wyjątkowy projekt dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 – 16 lat. Podczas zajęć wokalnych, tanecznych i reżyserskich oraz wyjazdowych obozów twórczych przygotowują wspólnie spektakle musicalowe. W repertuarze zespołu jest już musical Orfeusz i Eurydyka oraz mająca premierę w grudniu 2015 najnowsza produkcja zespołu pt. Kraina niczyja. To opowieść o tym, że uparte dążenie do realizacji marzeń pomoże nam odnaleźć właściwą drogę i nasze miejsce we Wszechświecie.

TEATR TAŃCA TEST – prowadzą: Izabella Borkowska – choreograf i Dariusz Sikorski – reżyser .
TEST powstał w 2005 r. Dziewczyny i chłopcy lubili spędzać z sobą czas wolny i chcieli stworzyć teatr tańca. Ciężko pracowali, by w końcu wystawić swój pierwszy spektakl. W grudniu 2015r. premierę miał ich najnowszy, dziewiąty już spektakl pt. Punt widzenia. Tancerze reprezentowali Warszawę na międzynarodowych festiwalach, nagrody zdobyli we Włoszech, Austrii, Hiszpanii i Czechach.

HIP-HOP AKADEMIA – prowadzi: Jan Wałdoń – tancerz, choreograf.
Hip-Hop Akademia to nowatorski projekt stworzony we współpracy Domu Kultury z grupą taneczną Sonic Dance oraz wytwórnią muzyczną Wielkie Joł. To propozycja dla początkujących i zaawansowanych amatorów street artu.

BEATBOXTER BOBBY –na koncie ma zagranych ponad 150 koncertów na terenie całej Polski. Zwycięzca Bruk European Beatbox Challenge 2013. Top 8 mistrzostw Polski 2013 i 2015. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich beatboxerów młodego pokolenia, szkolony przez najlepszych beatboxerów na świecie m.in. Roxorloopsa, Zedego, Dharniego. Aktualnie jeden z niewielu młodych artystów tej kategorii, który prowadzi liczne warsztaty m.in. na Przystanku Woodstock 2014 i 2015.

FLY HIGH BREAKEDANCE SCHOOL – prowadzi: Paweł Marczuk – choreograf, tancerz, animator.
W zajęciach breakdance mogą uczestniczyć dzieci od lat 6. W programie: nauka podstaw tańca breakdance, podstawy rytmiki, rozciąganie i ćwiczenia ogólnorozwojowe, projekcje filmowe, gry, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji. To szkoła, w której zajęcia nie są nudne, a kroki nie takie trudne, pokazy widowiskowe i wyjątkowe, obozy udane i niezapomniane, a ciuchy modne i do tańca wygodne!

GRUPA TANECZNA STEP – prowadzą: Izabella Borkowska – choreograf i Dariusz Sikorski – reżyser.
Młodzież specjalizuje się w tańcu jazzowym poprzez liczne jego style od lyrical, modern po broadway jazz. W swoim repertuarze mają 4 spektakle, które prezentowali na deskach instytucji kultury i w plenerze. Są zdobywcami nagród na przeglądach i konkursach krajowych i zagranicznych. Realizowali projekty międzynarodowe w Chorwacji i we Włoszech.

TEATR TAŃCA AFERA/KONTRA – prowadzą: Magdalena Golla i Jacek Zieliński – choreografowie.
Zespół pracuje razem od 3 lat. Powstał z połączenia dwóch grup tanecznych AFERY i KONTRY. Podstawową techniką pracy jest taniec współczesny, którego cechą jest szanowanie różnic między tancerzami i wykorzystywanie ich naturalnych predyspozycji w spektaklach i etiudach tanecznych. Z jednej strony romantyzm i liryka Isadory Duncan, a z drugiej dramaturgia tańca Marthy Graham - to główne inspiracje i rdzeń poszukiwań scenicznych zespołu.

GRUPA TANECZNA TAKT – prowadzą: Izabella Borkowska – choreograf i Dariusz Sikorski – reżyser.
Grupa razem pracuje od kilku lat. Doskonali warsztat tańca współczesnego, ale na zajęciach dużo jest ćwiczeń z rytmiki i elementów stretchingu. TAKT prezentuje swoje choreografie i zdobywa nagrody na konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Często gościnnie występuje na imprezach i wydarzeniach miejskich. We współpracy z Jugend Charlottenburg i Robert Jungk Oberschule z Berlina w 2015r. grupa realizowała polsko-niemiecki projekt Cafe Młodość.

SEKCJA NAUKI PIOSENKI I EMISJI GŁOSU – prowadzi: Grzegorz Żołyniak – nauczyciel-instruktor, solista Warszawskiej Opery Kameralnej.
Program zajęć umożliwia uczniom rozwój wokalny w zakresie warsztatu technicznego: skali głosu, możliwości technicznych, na które składają się walory barwowe, tembr, właściwe brzmienie w rejestrach, operowanie artykulacją werbalną i niewerbalną, dynamiką oraz intonacją w różnych skalach i tonacjach, wymowa dykcja i precyzyjna rytmizacja oraz wrażliwość i dokładność metorytmiczna. Wszystkie te elementy są niezbędne przy pracy nad interpretacją utworu i punktem wyjścia do świadomej i prawidłowej emocjonalnie kreacji artystycznej.

BARTOSZ FIGURSKI – reżyser widowiska, aktor, tancerz, choreograf.
Absolwent Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST (spektakle dyplomowe: „Hamlet”, reż. Jan Peszek; „Everything Slips Away”, reż. i chor. Joe Alter). Wcześniej uzyskał dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, oficjalnie honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na koncie role w kilkudziesięciu spektaklach i występy na najważniejszych polskich scenach musicalowych, pracuje również jako aktor w teatrze dramatycznym. Grał m.in. u Mitzi Hamilton, Janusza Józefowicza, Wojciecha Kępczyńskiego, Romana Polańskiego, Krystyny Jandy, Wojciecha Kościelniaka, Moniki Strzępki, Michała Walczaka; był solistą w Teatrze Muzycznym ROMA. Tam i na innych scenach współpracował z cenionymi krajowymi i zagranicznymi choreografami. W swoim aktorskim i tanecznym dorobku ma role m.in. w następujących spektaklach: „Dancing” – recital Krystyny Jandy na podstawie tekstów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, „Położnice szpitala św. Zofii” głośnego teatralnego duetu ostatnich lat: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, „Deszczowa Piosenka” (rola: nauczyciel dykcji), „Chorus Line” – oryginalna wersja (rola: Richie), „Pan Twardowski” Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Komedia w Warszawie, „Fame” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego w radomskim Teatrze Powszechnym, „Opera za trzy grosze” oraz „Gorączka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Grał też w musicalach Teatru Muzycznego Roma: „Crazy for You” i „Piotruś Pan” (reż. i chor. Janusz Józefowicz); „Koty” i „Grease” (reż. Wojciech Kępczyński) oraz „Taniec wampirów” (reż. Roman Polański). W 2009 roku brał udział w spektaklu „Happy" Nigela Charnocka – współzałożyciela legendarnego DV8 Physical Theatre (premiera w Starym Browarze Poznaniu i w The Place Londynie).
Obecnie Figurskiego na stałe można oglądać w spektaklach warszawskiego Teatru Tańca Zawirowania, pracuje także w zespole teatralno-kabaretowym „Pożar w Burdelu” jako choreograf i aktor. W Teatrze Tańca Zawirowania w ramach projektów międzynarodowych współpracował z Danielem Abreu („Fuera de Campo”), Nadarem Rosano („Out in the Line Up”), Iradem Mazliah („Navigation Song BD303”); ponadto współtworzył choreografię do spektakli: „Innocent When You Dream”, „Po godzinach”, „Chopin Ambiente”.
Figurski współpracował również z polskimi choreografami: Witoldem Grucą, Emilem Wesołowskim, Jarosławem Stańkiem, Zofią Rudnicką. Bierze udział w licznych festiwalach tańca współczesnego w kraju i za granicą, występował m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Japonii, Chinach, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech, Rosji i na Ukrainie.
Odpowiedzialny jest za reżyserię ruchu w spektaklach warszawskiego teatru „Młyn” – „Niunia”, „Naga Praga”, „Draka” w reż. Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej.
Jest uczestnikiem warsztatów i projektów z dziedziny teatru i tańca współczesnego w kraju i za granicą. W ramach stypendium przyznanego przez Instytut Muzyki i Tańca brał udział w kursie Gaga Intensive organizowanym przez Batsheva Dance Company w Izraelu. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego w Akademii Tańca Zawirowania i w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego, gdzie tworzy choreografię do spektakli dyplomowych.

 

 

 

 

Poprzedni
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor