Już 63 lata upłynęły od 13 października 1952 r. dnia, w którym odbyło się pierwsze spotkanie Druha Andrzeja Kieruzalskiego z harcerską młodzieżą. Spotkanie to uznaje się za zalążek powstania Zespołu Artystycznego Gawęda. Andrzej Kieruzalski – instruktor harcerski, założyciel legendarnego, powstałego w czasie wojny teatrzyku „Mara”, który nie zaprzestał swoich działań nawet w czasie Powstania Warszawskiego, od początku miał jasną wizję artystycznych działań. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że chyba nawet jemu nie przyszło wówczas na myśl jak bardzo przez lata rozwinie się Gawęda.

 

Kukiełkowe początki

Choć większość z czytelników zna ten młodzieżowy zespół to zapewne niewiele osób wie, że na początku swojej działalności Gawęda była teatrem kukiełkowym dla dzieci. Jednak ambicja Andrzeja Kieruzalskiego do tworzenia wartościowej i rozwijającej artystycznie dziecięcej rozrywki stopniowo nabierała coraz większego rozmachu. Jego nietuzinkowa osobowość oraz ogromne zaangażowanie przyciągały do zespołu coraz więcej dzieci. Zaraźliwa, twórcza energia, którą emanował na młodzież, owocowała stopniowym przeistoczeniem się teatrzyku we wszechstronny zespół artystyczny. Przedstawienia stały się bardziej rozbudowane, atrakcyjne muzycznie i plastycznie. Z czasem zespół zyskał miano reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego im. harcmistrzyni Barbary Kieruzalskiej. Gawędowe idee sprowadziły do zespołu innych twórców. Można wymienić wiele nazwisk osób zaangażowanych w działania zespołu, ale najwięcej piosenek powstało dzięki Wandzie Chotomskiej i Włodzimierzowi Korczowi. Dekoracje do przedstawuień tworzył Adam Kilian. Warto wspomnieć, że Krzysztof Gradowski napisała dla zespołu pierwszy dziecięcy musical pt. „Rezerwat” z choreografią Zofii Rudnickiej. 

 gawęda

Fruwające kucyki

Tworzone na scenie bajkowe światy, cudowne kostiumy i wpadające w ucho piosenki szybko stały się cechą wszystkich harcerskich przedstawień. Natomiast znakiem rozpoznawczym występujących w zespole dziewcząt stały się „końskie ogony”. Te fryzury, wywodzące się z harcerskiej tradycji, nadal są noszone przez kolejne pokolenia wychowanek zespołu. Na pokazach zespołu wciąż zachwycają dziewczęce kucyki fruwające w tanecznych układach. Gawędowa rodzina Od początku istnienia do chwili obecnej przez zespół przewinęło się ponad 16 000 dzieci i młodzieży. Większość z nich zdążyła dorosnąć, założyć własne rodziny, ale z gawędowej familii nigdy się nie wyrasta. Wychowankowie zespołu z rozrzewnieniem wspominają własne sceniczne występy i przyprowadzają na taneczne zajęcia swoje dzieci - kolejne Gawędowe pokolenie. Na przestrzeni lat zmieniają się należące do zespołu dzieci, układy choreograficzne i stroje sceniczne. Zmieniła się też siedziba (przez większą część swojego istnienia zespół działał w Pałacu Młodzieży w Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) obecnie siedzibą zespołu jest nowoczesny, Służewski Dom Kultury w Warszawie przy ulicy J.S. Bacha 15. Niezmienne są natomiast: wysoki poziom sceniczny i zamiłowanie do wartościowej rozrywki.

gawęda3gawęda4

Tysiące przedstawień

„Gawęda” dała ponad 6000 przedstawień na całym świecie i stałą się ambasadorem polskiej kultury. Zespół gościł między innymi w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie, w Australii objechał prawie całą Europę. Młodzi artyści występowali dla papieża Jana Pawła II oraz wielu koronowanych głów i ważnych osobistości.

gawęda na audiencji u Jana Pawła II

 W Gawędzie śpiewali między innymi: Wojciech Mann, Aleksandra Woźniak, Marek Kościkiewicz, Agnieszka Wagner, Magdalena Mielcarz i wiele innych znanych osób. „..Lecz GAWĘDZIE liczba ta niewiele zmienia, wiek rozkłada się na całe pokolenia.." – można dokończyć zwrotkę parafrazując jedną z piosenek znajdującej się w bogatym repertuarze Zespołu Artystycznego Gawęda.

MZL

Poprzedni
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor