21 września na terenie SDK przy ul. Bacha 15 oraz w przyległym do niego parku odbywały się wydarzenia festiwalowe. Dzielnica Kultury Mokotów to festiwal pokazujący efekt współdziałania różnych osób, organizacji, instytucji kulturalnych, wydawniczych i medialnych w przestrzeni kultury. Imprezę otworzył i powitał gości Zastępca burmistrza Mokotowa Krzysztof Skolimowski. Po oficjalnym otwarciu na scenie głównej, ustawionej w parku domu kultury, nadszedł czas na koncert galowy „Tańce Świata" w wykonaniu klasycznej orkiestry Sinfonii Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.


Znane utwory, między innymi Vivaldiego i Bartoka, w wyśmienitym wykonaniu wprowadziły zebranych w przyjemny nastrój. Parkowa przestrzeń i wyjątkowo słoneczne tego dnia popołudnie dodatkowo sprzyjały muzycznemu relaksowi. Festiwalowa niedziela obfitowała w różnego rodzaju występy - dzięki współpracy z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym można było posłuchać również wyśmienitego koncertu z okazji 100-lecia urodzin Andrzeja Panufnika.

Przestrzeń domu kultury została podzielona na strefy: dla dzieci, teatru, filmu, książkek i płyt, domów kultury, kulinarną. Każdy rejon był dedykowana innym wydarzeniom i posiadał własny program. Dużym zainteresowaniem warszawskiej publiczności cieszyły się działania teatralne. Na nowoczesnej scenie widowiskowej SDK Teatr Druga Strefa wystawił spektakl pt. „Czkawka". Przedstawienie Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w wykonaniu Teatru Baza, adresowane do młodych widzów, wypełniło po brzegi służewski amfiteatr. Widowisko było tak wyreżyserowane, że publiczność miała możliwość poczuć się częścią przedstawianych wydarzeń. Aktorzy przebiegali przez widownię i wygłaszali niektóre kwestie stojąc wśród publiczności. Świat teatru przybliżały również ekspozycje i pokazy między innymi Videoteatru POZA oraz wystawa plakatów, elementów scenografii oraz rekwizytów mokotowskich teatrów.
Niezmiennym powodzeniem cieszyła się, eksponowana w „Galerii przy kozach" Służewskiego Domu Kultury, wystawa mało znanych grafik i zdjęć autorstwa wybitnego artysty Zdzisława Beksińskiego. Na terenie dzielnicy Mokotów działa pięć domów kultury i biblioteka – każdemu z nich udało się wypracować własny charakterystyczny repertuar i specyfikę działania. Na co dzień mokotowskie domy kultury proponują nieco inną, charakterystyczna dla każdego z nich, ofertę zajęć i wydarzeń artystycznych. Podczas Festiwalu Dzielnica Kultury Mokotów wszystkie połączyły siły we wspólnym projekcie budowy makiet ważnych mokotowskich budynków. I tak odtworzono w mikroskali dzielnicowe obiekty: wykonanie makiety Pałacu Szustra nadzorowali pracownicy Dorożkarni, Królikarnię budowano pod kierownictwem Centrum Kultury Łowicka, Służewski Dom Kultury odtwarzał budynek Iluzjonu, klub Kadr zajął się miniaturą swojej nowobudowanej siedziby, Młodzieżowy Dom Kultury – Pałacem Marconich (siedziba MDK) natomiast Biblioteka skupiła się na wykonaniu własnego budynku. W budowaniu modeli architektonicznych z dużym zapałem i twórcza energią uczestniczyły zarówno dzieci jak i dorośli. Każdy z modeli miał ok. 2 metrów wysokości. Na koniec zostały rozmieszczone na terenie parku odtwarzając rzeczywisty układ budynków na Mokotowie.

Powodzeniem cieszyły się warsztaty twórczego myślenia dla dzieci. Teatr DziecioAktywny: Kornel Makuszyński Podczas zabawy łączącej w sobie ekspresję muzyczno- ruchową plastyczną i teatralną dzieci będą miały okazję poznać bohaterów, Koziołka Matołka, Małpkę Fiki-miki, stworzonych przez Kornela Makuszyńskiego i wyruszyć z nimi w podróż wyobraźni. Telewizja DziecioAktywna: Jan Brzechwa Warsztat dzięki któremu dzieci na żywo mogły "współtworzyć" program telewizji XXI wieku z wierszami Jana Brzechwy. Animacje kulturalne prowadziły partnerstwa lokalne: Moje Wierzbno, Moje Sielce. Przebojem dziecięcej widowni okazały się zajęcia Małej Akademii Muzyki. Frajdę dawała zarówno możliwość dyrygowania dorosłymi muzykami jak i gra na instrumentach. Rzęsiste oklaski wywołało grupowe wykonanie „Symfonii dziecięcej" Leopolda Mozarta przez orkiestrę złożoną z profesjonalnych muzyków i grupę dzieci z widowni.

Młodzi goście festiwalu mogli wziąć też udział w rozmaitych animacjach kulturalnych. Miedzy innymi przez cały czas trwania imprezy Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy prowadziła animację plastyczno-literacką polegającą na budowie Ulicy Książkowej. Podstawowym budulcem było 300 małych książek. Swoją obecność zaznaczył też Narodowy Instytut Audiowizualny wystawiając swoje stoisko sprzedażowe, na którym ze specjalną festiwalową zniżką można było nabyć unikatowe wydawnictwa zawierające filmy dokumentalne, animowane, dzieła muzyczne i teatralne najwybitniejszych polskich twórców między innymi hity wydawnicze: seria Polska Szkoła Dokumentu, Antologia Polskiej Animacji, Polski Szekspir Współczesny czy spektakle Krystiana Lupy. W specjalnie przygotowanym namiocie można było obejrzeć etiudy szkolne, czyli pierwsze filmowe próby, na których kształtowały swój przyszły reżyserski warsztat i styl Ikony polskiego kina: Krzysztof Kieślowski, Marek Piwowski, Agnieszka Osiecka, Filip Bajon, Krzysztof Zanussi, Dorota Kędzierzawska, Jan Jakub Kolski i Marcel Łoziński. Wszystkie filmy zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja, którego operatorem jest zlokalizowany na Mokotowie Narodowy Instytut Audiowizualny. Dodatkowym punktem Festiwalu był targ książek, płyt i komiksów. Stragany i stoiska wystawiły działające na Mokotowie domy wydawnicze, wytwórnie muzyczne i antykwariaty. Ale festiwal to nie tylko strawa duchowa – o coś dala ciała zadbały mokotowskie restauracje, które na ten czas wystawiły swoje stoiska gastronomiczne. Przez cały czas imprezy ze strefy kulinarnej unosiły się przyciągające zapachy świeżych potraw inspirowanych kuchniami różnych narodów: były pikantne kiełbaski po argentyńsku, dania z hinduskimi przyprawami a poza tym przekąski mięsne, wegetariańskie i ręcznie robione pralinki.

Imprezę festiwalową zakończył wieczorny, drugi z zaplanowanych, koncertów galowych. Na scenie głównej zaprezentowano koncert orkiestry rozrywkowej - „Swinging with Sinatra" w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Big Band i Jarka Wista. Choć wieczorna aura z przelotnymi deszczami była mniej sprzyjającą koncertowi plenerowemu to recital tak bardzo się podobał, że nawet nieprzygotowani na opady widzowie zostali do końca. Mokotowski festiwal dowodzi, że kultura i sztuka z najwyższej półki mogą być dostępne dla wszystkich osób, które zechcą mieć z nią kontakt. Wydarzenie to pokazało również, że szeroko rozumiana kultura znajduje swoich odbiorców nie tylko wśród znawców.

Poprzedni
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor