15-17.04.2016 Służewski Dom Kultury / wstęp wolny

Zapraszamy na trzy dni wypełnione jazzem w najlepszym wydaniu. To nie tylko koncerty, ale również wystawa, warsztaty, wykład i swingowa potańcówka na zakończenie!

Link do wydarzenia na portalu Facebook.com: https://www.facebook.com/events/1192783214088284/

Plakat JazzDobry interWEB

W 2016 roku mija sto lat od przyłączenia Mokotowa do Warszawy. Jubileusz ten będzie obchodzony przez Dzielnicę w różnych sferach kultury – jednym ze sposobu na uczczenie święta jest Festiwal Jazz dobry nad Dolinką.
„Jazz dobry nad Dolinką” jako cykl koncertów organizowany przez Jerzego Szczerbakowa gościł w latach 2014-2015 w Służewskim Domu Kultury, w kwietniu wraca jako trzydniowy festiwal z okazji stulecia urodzin Mokotowa.
W programie festiwalu znajdują się wydarzenia dla każdej grupy odbiorców, wystąpią wybitni polscy artyści prezentujący jazz otwarty i przyjazny nawet dla tych, którzy z tą muzyką na co dzień nie mają kontaktu. Dla najmłodszych zaplanowane są muzyczne warsztaty jazzowe, dla tych, którzy chcieliby poznać korzenie jazzu odbędzie się multimedialny wykład o jego historii, na koniec zaplanowana jest integrująca wszystkie pokolenia potańcówka swingowa przy muzyce na żywo. Na festiwalu prezentowane będą różne gatunki jazzu: od dixielandu, przez mainstream aż po swing.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa okładek obchodzącego w tym roku swoje pięciolecie e-miesięcznika JazzPRESS. Część wydarzeń będzie transmitowana na żywo w stacji RadioJAZZ.FM.
Odbędzie się również seans kultowego już filmu z jazzem w tle: „Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego z muzyką Krzysztofa Komedy.

Organizatorami Festiwalu są Urząd Dzielnicy Mokotów i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ

******* PROGRAM:*******
15.04 (piątek)
18:00 - 100 lat jazzu - panel dyskusyjny
18:30 - DIXIE WARSAW JAZZMEN - koncert
19:30 - wernisaż wystawy "Take 5 - jubileusz miesięcznika JazzPRESS"
20:00 - HEAVY ON SWING - koncert

16.04 (sobota)
16:00 - muzyczne warsztaty jazzowe dla dzieci
17:30 - "Nóż w wodzie" - film, w reż. R. Polański, muz. K. Komeda
19:30 - KAZIMIERZ JONKISZ JAZZ ENERGY - koncert

17.04 (niedziela)
15:00 - "Historia jazzu" - wykład
16:30 - potańcówka swingowa z muzyką na żywo - Wisła Hot 5

**************************

▶ Dixie Warsaw Jazzmen
Stefan Woźniakowski – trąbka
Andrzej „Bigol” Bigolas – klarnet
Włodzimierz Halik – saksofon basowy
Zygmunt K. Jagodziński – banjo, lider zespołu

Repertuar grupy opiera się na standardach tzw. białego dixielandu (z lat 20.-40.), m. in. "What A Wonderful World", "New Orleans (Ballad)", "Some of this Days", "Rosetta", "Storvill Blues". Muzycy zespołu przed laty byli członkami znanych warszawskich zespołów m.in.: Hagaw, Vistula River Brass Band, Blues Fellows czy Gold Washboard.

▶ Take Five. 5 lat e-miesięcznika JazzPRESS" - wernisaż wystawy okładek

W marcu 2011 roku ukazał się pierwszy numer bezpłatnego e-miesięcznika JazzPRESS (www.jazzpress.pl), poświęconego muzyce jazzowej, wydawanego przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ i związanego z RadioJAZZ.FM. W ciągu minionych pięciu lat JazzPRESS stał się liczącym medium na jazzowym rynku, a gośćmi fotograficznych sesji okładkowych byli m.in. Leszek Możdżer, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. JazzPRESS to setki recenzji płyt, dziesiątki wywiadów, felietonów oraz niezliczoną ilość zdjęć. Łącznie ukazało się dotąd około 7.000 stron pisma.

O autorze zdjęć: Amadeusz "Kuba" Majerczyk, ur. 1966
Muzyk, mający na swoim koncie ok. 30 płyt, zapraszany do współpracy przez m.in. Obywatela G.C, Annę Marię Jopek, Tie Break, Stanisława Sojka, Martynę Jakubowicz, Justynę Steczkowska.
Fotografią zaczął zajmować się w wieku kilkunastu lat - na przełomie lat 70'/80' - w czasach gdy nie istniały jeszcze aparaty cyfrowe. Dzięki temu poznał wszystkie tajniki powstawania i utrwalania zdjęć na kliszy, wychowany z aparatem małoobrazkowym w dłoniach, swobodnie poruszający się w ciemni, gdzie królowały kuwety, papiery, film, powiększalniki, suszarki itp. Podjęcie edukacji w średniej szkole muzycznej i pełnoetatowe zajęcie się muzykowaniem spowodowało wieloletnią przerwę w "poważnym" robieniu zdjęć. Około dziesięć lat temu ponownie wrócił do profesjonalnej fotografii. Jego domeną stały się koncerty, portrety, reklama oraz krajobraz. Zdjęcia stanowiące okładki JazzPRESSu powstają w jego prywatnym atelier.

▶ HEAVY ON SWING
Frank Parker - perkusja
Jacek Niedziela-Meira - kontrabas
Piotr Baron - saksofony

Śniadanie trzech mistrzów wagi ciężkiej. Najwyższa kompetencja poparta doświadczeniem nabytym na pierwszej linii jazzowego frontu. Trzy równoległe drogi prowadzące w tym samym kierunku. Spotkanie nieuniknione i oczekiwane. Hołd dla wielkich nieobecnych i twórcze poszukiwanie nowej formuły klasycznego jazzowego tria bez fortepianu. No prisoners. Heavy on swing.

▶ Warsztaty muzyczne dla dzieci
Marta Bogusławska - improwizatorka, absolwentka i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wprowadza najmłodszych w ruch i muzykę zgodnie z ideami dalcrozowskiej Rytmiki, w międzyczasie wiersze pisze.

"Moko i ucho”
prowadzenie: Marta Bogusławska
akompaniament: Kuba Sokołowski

Zabawy głosem, słowem i ruchem z muzyką poprowadzą nas przez mokotowskie wątki. Zagramy na instrumencie, który każdy ma zawsze przy sobie, choć nie zawsze o tym wie i damy się ponieść dziwnej mocy pewnego marsza. Wspólną mokotowsko-muzyczną podróż podsumujemy krótkim performansem.

▶ "Nóż w wodzie" - reż. Roman Polański, muz. Krzysztof Komeda. Polska 1962

Dziennikarz Andrzej (Leon Niemczyk) i jego atrakcyjna żona Krystyna (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze nad jezioro zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz), a następnie zapraszają go na jacht. Na wodzie dochodzi do rywalizacji między mężczyznami w zakresie siły, intelektu i poglądów życiowych. Andrzej preferujący dostatnie, łatwe mieszczańskie życie konfrontuje się z młodym idealistą i buntownikiem.

▶ Kazimierz Jonkisz Jazz Energy
Kazimierz Jonkisz - perkusja
Borys Janczarski - saksofon
Tomasz Grzegorski - saksofon
Wojciech Pulcyn – kontrabas

Koncert promoujący płyte nominowaną do Fryderyka 2016.
Kazimierz Jonkisz - od wielu lat w czołówce europejskich perkusistów. Muzyk, którego niebywałą intuicję, wszechstronność, umiejętności akompaniatora - bez względu na styl muzyki, wrażliwość, wielce cenią sobie gwiazdy światowego jazzu - także te największe, z którymi miał okazję współpracować. Muzyk - legenda, firma, którą szanują wszyscy - Kazimierz Jonkisz nagrywał znaczące dla polskiego jazzu płyty, koncertował w wielu krajach świata. od momentu debiutu zdobywał wszelkie możliwe trofea, a było ich wiele, tak jak zespołów w których grał i które z wielkim powodzeniem prowadzi. Jeszcze więcej jest muzyków, którym wskazał drogę do świata jazzu, których wprowadził na największe sceny, wylansował, którym przekazał część swoich bogatych doświadczeń, podając w odpowiednim momencie pomocną dłoń. czyni to do dziś, jako pedagog, wychowawca, przyjaciel.

Zespół Energy jest kolejną formacją prowadzoną przez Kazimierza Jonkisza. W 1978 roku jako pierwszy perkusista w Polsce założył własny zespół jazzowy. Przez Jego zespoły przewinęło się wielu znanych obecnie muzyków . Pierwsze swoje „jazzowe szlify” zdobywali tacy muzycy jak : Krzesimir Dębski, Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, Andrzej Olejniczak, Maciej Sikała , Krzysztof Popek i wielu innych. Nazwa zespołu jest adekwatna do tego co dzieje się na scenie. Zespół wprowadza publiczność w znakomity klimat, od nastrojowej ballady do niezwykłej ekspresji. W skład zespołu wchodzą muzycy, którzy, tworzą ścisłą czołówkę polskiego jazzu.

▶ Historia Jazzu - wykład Rocha Sicińskiego
Historia muzyki, której korzeni można szukać już od VIII w. opowiedziana do dnia dzisiejszego - zamknięta w ponad godzinnym wykładzie pt.: 'Pięć kwadransów na poznanie historii muzyki jazzowej'. Jazz i jego rozwój pokazany z dwóch perspektyw; białych i czarnoskórych Amerykanów. Opowieść zawierająca materiały muzyczne, zdjęciowe, filmowe i przez ograniczenia czasowe - wiele skrótów stylistycznych oraz historycznych. Od korzennego bluesa, spirituals, do free jazzu, zahaczając o smakowite anegdoty oraz smutne chwile jakie odcisnęły piętno nie tylko na tym gatunku muzyki, ale na całym społeczeństwie amerykańskim. Na zakochanie się w tej muzyce każdy moment naszego życia jest dobry. Postaramy się o początek tej podróży, który - jeśli się jej podejmiemy - nigdy nie ma końca.

Roch Siciński - dziennikarz, publicysta, organizator koncertów jazzowych. Na stałe jego teksty ukazują się w magazynie literacko­kulturalnym „Chimera” oraz miesięczniku „JazzPRESS”. Publikował także w gazecie „Ruch Muzyczny” wydawanej przez Instytut Książki oraz magazynie „Jazz Forum”. Prelegent konferencji TEDx w tematyce muzycznej. Twórca liner notes do płyt wydawanych m.in. przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia czy oficynę For Tune.

▶ Wisła Hot 5
Mark Shepherd - trąbka, vocal
Bartek Smoragiewicz - klarnet
Tadeusz Czechak - banjo
Piotr Janiec – tuba
Marcin Lemiszewski – perkusja

Zespół złożony z muzyków od lat specjalizujących się w graniu tanecznego jazzu w jego swingowej odmianie.

Zapraszamy! WSTĘP WOLNY!

Poprzedni
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor