reportejmaj news

Gościem kolejnego spotkania z cyklu poświęconego pracy reporterów będzie Piotr Milewski, z którym – wokół jego książki „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” - porozmawiamy o różnicach między reportażem a dziennikiem, o tym, na jakie sposoby można opisywać kulturę kraju, o motywie włóczęgi i o otwartości na spotkania i przygody w pracy reporterskiej.

O książce ze strony wydawcy:

Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie tsuyu, co znaczy – śliwkowy deszcz. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?

Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.

"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.

Więcej o gościu: urodził się w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Autor książek „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (Znak 2014, Nagroda Magellana w kategorii najlepsza książka reportażowa)” i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (Znak 2015, Nagroda Magellana w kategorii najlepsza książka podróżnicza). Współautor książki „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (Mantis 2006). Jego teksty ukazują się m.in. w: National Geographic Traveler, Kontynentach, Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Odrze, Zwierciadle, Podróżach, Magazynie USTA, Poznaj Świat, Miesięczniku społeczno-kulturalnym "Teraz" (w Filadelfii), Gazecie Polskiej w Japonii, oraz japońskich Mainichi Weekly, Hokkaido Shimbun, Gengo i Tetsudō Fan. 

piotrmilewski.com

kolejtranssyberyjska.com

Prowadzi Rafał Grzenia

 zawodreporter maj18

Poprzedni
maj 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30
1
2
3
9
10
15
21
25
29
31
1 2 3

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor