kulturyswiata news

Azulejo - sztuka portugalskich kafli
Kobaltowe azulejo tworzące wspaniałe kompozycje dekoracyjne, pokrywające całe ściany i podłogi w pałacach, kościołach, klasztorach, a także pojawiające się w przestrzeni publicznej są najbardziej rozpoznawalnym i nieodłącznym elementem sztuki portugalskiej.

Początkowo repertuar wzorów zdobiących dekoracyjne płytki azulejo był zdominowany przez motywy geometryczne i roślinne, wywodzące się z tradycji sztuki mauretańskiej. Z czasem kolorystka oraz motywy zdobnicze azulejo stały się bardziej zróżnicowane, wzbogacone o przedstawienia figuratywne, które tworzyły często monumentalne sceny religijne, mitologiczne lub historyczne. Podczas wykładu poznamy najwspanialsze przykłady sztuki azulejo, zdobiące między innymi lizbońskie zabytki.

 

Karolina Krzywicka - historyk sztuki, menadżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz wykładowca w Międzynarodowej Szkole Kostiumologii i Projektowania Ubioru MSKPU. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych sztuce dekoracyjnej, ubiorom i biżuterii etnicznej z Azji Centralnej ("Biżuteria etniczna Afganistanu", "Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika Uzbeków i Tadżyków z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku", "Kolory życia. Suzani - tradycyjne tkaniny z Azji Centralnej", "Turkmeni. Sztuka codzienności").

 

kultury swiataWEB

Poprzedni
czerwiec 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
28 29 30 31
4
8
15
23
1

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor