31maja 2015 r. w Służewskim Domu Kultury odbyła się premiera książki pt. „ARCHITEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013".Nowatorski projekt wydawniczy przygotował Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów. Nasza siedziba nie przypadkowo została wybrana na miejsce prezentacji tego oryginalnego wydawnictwa. Służewski Dom Kultury jest jednym z bohaterów książki „Architekturki”. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie znanych, uznanych a czasami wręcz symbolicznych stołecznych obiektów architektonicznych.

 

Spotkanie z autorką Marleną Happach oraz twórcą ilustracji Robertem Czajką prowadziła Bogna Świątkowska - dziennikarka, promotorka kultury. Marlena Happach - architektka urbanistka, Wiceprezeska Oddziału Warszawskiego SARP, Prezeska i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ; zdobywczyni wielu nagród.

Ile czasu trwały prace nad tą, bardzo nietypową i wymagającą szczególnej staranności wykonania, publikacją? Na czym polega idea form przestrzennych zawartych w książce? To przykłady pytań, na które odpowiadali twórcy podczas spotkania promocyjnego. Kolorytu spotkaniu dodawały mało znane historie związane z opisanymi w publikacji stołecznymi budynkami.

Fot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPW 

 

 

„Archi.TEKTURKI” w sposób bardzo przystępny dla młodych czytelników prezentują wybrane założenia architektoniczne oraz przybliżają sylwetki architektów i historię wybranych warszawskich obiektów. Choć w zamyśle książka adresowana jest do młodych odbiorców można było zaobserwować, że sprawiła ona frajdę wszystkim obecnym - niezależnie od wieku. Każdy z przybyłych gości, z nieskrywaną przyjemnością, wertował to niecodzienne wydawnictwo. Książka jest bardzo oszczędna w formie – zarówno pod względem zastosowanej kolorystyki jak i rodzaju grafik – najważniejszymi, skupiającymi uwagę czytelnika, elementami są składane, papierowe bryły budynków zamontowane w formie pop-up.Zapewne niejednej dojrzałej osobie książka przypomniała niesamowite, kilkuwymiarowe wydania klasycznych bajek, które zachwycały je w dzieciństwie. Nic dziwnego - wyrastający z kart książki Pałac Kultury, rozwijający się budynek Sejmu lub Rotundy - zaskakują i wciągają w architektoniczną podróż po warszawskich budowlach.

Fot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPW

Foremka z Pałacem Kultury.

Promocja tak niezwykłego wydawnictwa oraz termin wydarzenia – wigilia Dnia Dziecka – sprawiły, że w niedzielne popołudnie nie brakowało dodatkowych atrakcji, które elektryzowały naszych najmłodszych gości. Pokaz , niosących nieograniczone możliwości technologiczne, drukarek 3D robił duże wrażenie. Emocje wzbudzała możliwość zaprojektowania i wydrukowania na miejscu wybranych symboli architektoniczne Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta. Artystycznie można było się popisać na zajęciach plastycznych prowadzonych przez Kamila Niedziałka, na których dzieci częściowo opierając się na wytycznych architektonicznych zaczerpniętych z prezentowanych slajdów oraz przede wszystkim bazując na własnej - nieograniczonej wyobraźni budowały nowoczesne, kolorowe miasto.

 Atrakcją była też warsztaty sitodruku poprowadzone przez Kwiaciarnię Grafiki i możliwość wykonania w tej technice drukarskiej wyjątkowego, specjalnie na tę okazję przygotowanego, nadruku. Na zakończenie imprezy odbył się koncert projektu Jerz Igor. To inicjatywa muzyczna czołowych przedstawicieli warszawskiej sceny muzyki alternatywnej – Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa, duetu znanego z niezliczonej ilości zespołów. Jerz Igor to przede wszystkim interaktywne koncerty grane na żywych instrumentach, zapraszające młodego słuchacza do wspólnego muzykowania. Co istotne grana przez nich muzyka kładzie nacisk na poszanowanie młodego słuchacza.

Fot. M.Michalski/MPWFot. M.Michalski/MPW

 

Patronat nad książką objęło również Stowarzyszenie Architektów RP.

Książkę można kupić wSKLEPIE Z PAMIĄTKAMI MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >

Poprzedni
styczeń 2018
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
6
20
27
28
29
30
31
1 2 3 4

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor