„Ideał świata bez granic (...) uważany był zawsze przez większość humanistów za równoznaczny z ostateczną likwidacją wszelkich form wykluczenia. Dzisiejszy świat bywa często przedstawiany jako wolny od starych podziałów. Czy oznacza to, że zbliżamy się do humanistycznego ideału uniwersalizmu?”

Marc Augé, nonluoghi, Elèuthera, Milan 2010, str. 9

 

dmt 6430

 

„Każdy mijający dzień uzmysławia nam, że jesteśmy mieszkańcami jednej planety, delikatnej i fizycznie zagrożonej, będącej niewielką cząstką nieskończonego wszechświata; świadomość ta budzi nasz ekologiczny niepokój. (...) Jednocześnie uprzytamniamy sobie stale pogłębiającą się przepaść między elitami najbogatszych a najbiedniejszymi z Ziemian; świadomość planetarna jest więc świadomością bolesną w wymiarze społecznym.”

Ivi, str. 10

 

Te idee Marca Augé zainspirowały młodego artystę Mattia Montemezzani do realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Contemporaneo Paradise będącego próbą reakcji – poprzez ogólnoświatową świadomość – (przewiduje się ustawienie podobnych konstrukcji w różnych miejscach globu) na stale rosnącą potrzebę życia w świecie, w którym panuje równość.

To tak jakby artysta mówił:

     Spójrz w niebo. Jest wspólne dla wszystkich ludzi, otacza bowiem i chroni całą Ziemię. Jest jednakowo dostępne naszym oczom nad lądami i oceanami. Jest to samo dla bogaczy i biedaków.

     Spójrz w niebo i – zapominając o otoczeniu i codziennym pośpiechu – kontempluj je w spokoju jako symbol bezcennych zasobów naszej planety, które powinny służyć wszystkim jednakowo, sprawiedliwie dzielone i mądrze podtrzymywane.

     Kontempluj niebo jako symbol ludzkiej wspólnoty oraz solidarnej odpowiedzialności za naszą pomyślną przyszłość.

 

dmt 6411

 

 Mattia Montemezzani - w 2013 roku uzyskał BFA Graphics, Akademii sztuk Pięknych Brera w Miediolanie. Obecnie student Akademii sztuk Pięknych Brera w Miediolanie, w pracowni profesora Luino Bernardino. W roku 2014, w ramach programu Erasmus studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni profesora Wojciecha Cieśniewskiego.

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

dyktando modul

zwm2018 modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor