Nagłówek artykułów

Wydarzenia

Repertuar wydarzeń - Kwiecień 2019


Kwiecień 2019

2 kwietnia (wtorek), godz. 19:00
„Kiedy smutek się zmiesza z wieczorem”. Koncert piosenek Zbigniewa Łapińskiego w pierwszą rocznicę śmierci kompozytora.
Zespół pod kierunkiem Marcina Partyki. Wykonawcy piosenek: Jan Kondrak, Joanna Lewandowska, Justyna Panfilewicz, Izabela Szafrańska, Klaudia Krawczyk, Angelika Stosio.Prowadzenie: Jan Kondrak.
Sala widowiskowa/ bilet 50 zł/ dostępne online i w kasie SDK

3 kwietnia (środa), godz. 19:00
Spotkanie z Katarzyną Wereniewicz/ PRZYRODA na Ekranie
Zapraszamy na spotkanie z dziką przyrodą południowego Podlasia. Fotografka Katarzyna Wereniewicz, mieszkanka leżącego na granicy z Białorusią Terespola, od kilku lat realizuje projekt uwieczniania na zdjęciach i prezentowania szerszemu gronu odbiorców bogactwa fauny i flory tej części Lubelszczyzny, odkrywając przede wszystkim tajemnice lasów i nadbużańskich łąk. W swoich pracach pokazuje zarówno jelenie czy trudne do wypatrzenia sowy, jak i pospolitsze gatunki.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

4 kwietnia (czwartek), 11:00
Gala Festiwalu Młodych Artystów Mokotowa - MAM TO!
Już od 15 lat dzieci i młodzież z mokotowskich szkół ma możliwość sprawdzenia swoich talentów przed profesjonalnym jury w dzielnicowych instytucjach kultury. Podczas gali poznamy laureatów pierwszych miejsc ze wszystkich 11 kategorii konkursowych obejmujących cztery wymiary sztuk: obraz, słowo, dźwięk, ruch.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

5 kwietnia (piątek), godz. 19:00
Stój Katarzyno/ KONCERT zespołu folkowego
Zespół gra muzykę inspirowaną folklorem różnych stron świata. Na ich koncercie można usłyszeć rytmy irlandzkie, bałkańskie, ale przede wszystkim polskie. Stój Katarzyno opiera swoje brzmienie na instrumentach spotykanych w muzyce ludowej: panduri, bęben obręczowy, darabuka, akordeon, kontrabas. Od 2018 roku zespół występuje z Joanną Musiatowicz i Julią Herman-Iżycką, które białym głosem śpiewają łemkowskie i polskie pieśni ludowe.
Sala widowiskowa/ bilety 15 zł/ dostępne online i w kasie SDK

6 kwietnia (sobota), godz: 11:00
Pogotowie KOMPOSTOWE/ pierwsze spotkanie
Czy mieszkając w bloku można myśleć o kompostowaniu? Czy kompost śmierdzi? Na pierwszym spotkaniu Pogotowia Kompostowego dowiemy się między innymi: czym jest i jak powstaje kompost; dlaczego kompostowanie jest takie ważne; jaka jest różnica między kompostowaniem, gniciem i fermentacją; co można kompostować, a czego unikać i dużo więcej!
Sala plastyczna i Wspólny Ogród SDK/ wstęp wolny

6 kwietnia (sobota), godz: 19:00
„Dzika gęś”/ SPEKTAKL na podstawie utworów Jerzego Szaniawskiego
Studio Rapsodyczne zaprasza na autorską interpretację dramatów „Matka”, „Dziewięć lat” i „Służbista”. Osią dramaturgiczną tych trzech miłosnych historii jest konflikt marzeń z rzeczywistością. Bohaterowie sztuki kochają romantyczne wyobrażenia, ale nie osoby, których one dotyczą. Może lepiej jest więc pielęgnować marzenia, niż za wszelką cenę dążyć do ich spełnienia? Takie pytanie stawia Szaniawski, a odpowiedź pozostawia widzowi.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

7 kwietnia (niedziela), godz: 12:00
PLOGGING, czyli EKOSPORT dla każdego
W tym roku wiosnę witamy po szwedzku! Plogging, bo tak nazywa się połączenie ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz sprzątania terenów zielonych, to ostatni krzyk mody zza Morza Bałtyckiego. Daj przykład innym, ulżyj planecie, baw się przy tym dobrze i wygraj zdrowe produkty spożywcze z kooperatywy w konkursie na najciekawsze znalezisko śmieciowe! Załóż odpowiedni strój i buty sportowe, zabierz ze sobą rękawiczki i reklamówki.
Dla dzieci i dorosłych!
Zbiórka: Amfiteatr SDK/ wstęp wolny


7 kwietnia (niedziela), godz. 18:00
PORANDONOKODOMOTACHI - znaczy DZIECI Z POLSKI
Już za chwilę Teatr Tańca AFERA wyrusza z gościnnymi występami do Japonii. Dlatego też chcemy zaprezentować koncert przygotowany przez SDK i Fundację im. Ireny Kwiatkowskiej (FIK). Młodzież została zaproszona przez Polsko-Japońskie Towarzystwo Wymiany Kulturalnej i Naukowej - POLJA (POLANDSHIMINKORYUTOMONOKAI z siedzibą w Hamamatsu).
Sala widowiskowa/ obowiązują bezpłatne wejściówki

9 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
„Zawsze ja”/ wykład Moniki Małkowskiej o sztuce/ JESTEM ŚWIAT
Każdy prawdziwy artysta jest trochę próżny. Każdy doświadcza wzlotów, kiedy wydaje mu się, że podbije świat i pobije Michała Anioła. Każdy też spada na dno niepewności, niedocenienia, odrzucenia – zwłaszcza, jeśli wnosi coś nowego. Jak zamienić egocentryzm i egotyzm (z domieszką depresji) w sztukę? Jak nieśmiałość przerobić na autopromocję?
Sala widowiskowa/ wstęp wolny


11 kwietnia (czwartek), od godz. 9:00
III Mokotowskie Senioralia - Ogólnopolski Przegląd Wokalny Seniorów
Jeśli muzyka ci w duszy gra, a metryka jest niewspółmiernie wysoka do wieku ducha, zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji przeglądu! Podziel się swoją muzyczną pasją z innymi! Zapraszamy zarówno solistów, jak i zespoły wokalne. Szczegóły na naszej stronie internetowej www.sdk.waw.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do 5 kwietnia.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
YouTube - czy to takie proste? / Porozmawiajmy o KULTURZE
Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” dotyczyć będzie serwisu Youtube. Jak tworzyć kontent, co zrobić by osiągnąć sukces? Czy jest na to recepta? Gośćmi spotkania będą reprezentanci LifeTube.
Sala muzyczna/ wstęp wolny

12 kwietnia (piątek), godz. 19:30
Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio - JAZZ Dobry nad Dolinką
Trio powstało w styczniu 2011 roku. Trzech znakomitych instrumentalistów, znanych ze współpracy m.in. z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim postanowiło zrealizować autorski projekt, w którym wykonują własne kompozycje, ale także aranżacje jazzowe utworów wykonawców niekojarzonych na co dzień z jazzem (jak Bjork czy Radiohead).
Sala widowiskowa/ bilety 20 zł/ dostępne online i w kasie SDK

13 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Wiosenne wysiewy/ KURS ogrodnictwa dla dorosłych
Letnia Akademia Wspólnego Ogrodu zaprasza na pierwsze spotkanie z trzech poświęcone podstawom ogrodnictwa. Na początek omówimy rodzaje doniczek i ich wykorzystanie do uprawy roślin; poznamy różne typy ziemi, ich właściwości; kiedy najlepiej sadzić różne rośliny i o wiele więcej!
Sala plastyczna i Wspólny Ogród SDK/ wstęp wolny

14 kwietnia (niedziela), godz. 10:00
Rodzinne warsztaty wielkanocne
Zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie będziemy tworzyć ozdoby wielkanocne. Na zajęciach zaprojektujemy własne dekoracje, w których dominować będą pisanki oraz kartki świąteczne. Będziemy kleić, malować, rysować i konstruować! Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 5 lat.
Budynek edukacyjny/ wstęp wolny

14 kwietnia (niedziela), godz. 12:00
Ptasi spacer - CZAPLE
Najpopularniejszą czaplę siwą możemy spotkać w Dolince przez cały rok, czapla biała była widywana w sąsiedztwie parku. Porozmawiamy także o rzadszych, występujących w Polsce czaplach: purpurowej, nadobnej czy złotawej. Dowiemy się, jak je odróżnić, gdzie budują gniazda, czym się żywią. Ptasie spacery organizowane są we współpracy z Warszawską Grupą OTOP.
Park za SDK/ wstęp wolny

14 kwietnia (niedziela), godz. 17:00
Susanna Clarke - „Jonathan Strange i Pan Norrell” / spotkanie DKK „Adaptacja”
Na kolejnym spotkaniu Służewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki „Adaptacja” porozmawiamy o książce (i serialu) fantasy. Podyskutujemy między innymi o tym, czy magia może być nudna i czy korzystanie z niej musi zawsze rodzić poważne konsekwencje.
Budynek edukacyjny/ wstęp wolny

14 kwietnia (niedziela), godz. 19:00
JAM Session nad Dolinką
Wspólne granie dedykowane początkującym muzykom. Zapewniamy wzmacniacze i instrumenty perkusyjne.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

14 kwietnia (niedziela), godz. 16:00 - dla dzieci z rodzicami
16, 17 kwietnia (wtorek, środa), godz. 9:30, 11:00 - dla grup zorganizowanych
Dziecięce Ogrody Muzyczne - Wyspy Brytyjskie
Chodźcie posłuchać o starożytnych celtach i Czarnobrodym – najsłynniejszym brytyjskim piracie. Po kolonialnych przygodach wpadniemy na herbatkę do Królowej i pewnego tajemniczego Jegomościa w Wielkim Kapeluszu. Dowiemy się, które duchy zamieszkują dzieła Williama Szekspira i skąd się wzięła harfa w godle Irlandii. Wydarzenie dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Sala widowiskowa/ bilety 10 zł/ dostępne online lub w kasie SDK

15 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:00
„Eros i Tanatos” - Otwarcie WYSTAWY grafik Bohdana Pylypushko
Autorem najnowszej ekspozycji w Galerii przy Kozach jest młody ukraiński twórca. W 2018 roku zrealizował projekt artystyczny w warszawskiej ASP w ramach programu Gaude Polonia. Prace prezentowane w SDK obejmują okres pięciu ostatnich lat. Wśród technik graficznych, w których artysta pracuje są: akwaforta, linoryt, sitodruk i monotypia, jak również ich kombinacje. Zainteresowania autora poruszane w dziełach sztuki dotyczą takich zagadnień jak: pamięć, kontrola, grzech i poznawanie innego.
Galeria przy Kozach/ foyer SDK/ wstęp wolny

16 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
LADAKH - sacrum i profanum/ KULTURY ŚWIATA
Opowieść o mieszkańcach Ladakhu, ich religii i życiu codziennym oraz o przyrodzie a także o przygodzie, jaką była wyprawa autorki do Ladakhu.
dr Joanna Lewandowska - antropolożka, podróżniczka i entuzjastka poznawania miejsc niezwykłych.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

17 kwietnia (środa), godz. 19:00
Projekcja FILMU „Więcej niż miód”/ spotkanie z Pszczelarium SDK/ OKO NA NATURĘ
W ostatniej części cyklu porozmawiajmy o stałych domownikach SDK. Pszczoły należą do zwierząt określanych przez niektórych żywymi skamielinami – Ziemię zamieszkują od czasów dinozaurów. Dziś ich życie na Ziemi jest zagrożone. Czy uda im się przetrwać erę ludzi? Po projekcji rozmowa z pracownikami pszczelarium SDK.
Sala widowiskowa/ bilety 7 zł/ dostępne online i w kasie SDK

24 kwietnia (środa), godz. 12.00
„Hejt MADE” – rodzinny spektakl muzyczny (dla grup zorganizowanych)
Czy potrafisz wyobrazić sobie kilka tygodni bez elektronicznych gadżetów? Bez telefonu, laptopa, dostępu do fejsa? Jeśli nie - koniecznie przyjdź do nas. „Hejt MADE” to wyjątkowe przedstawienie, które porusza temat hejtu, cyberuzależnienia oraz relacji nastolatków z rodzicami. Musical w wykonaniu zespołu Decybele dla młodzieży od 10. roku życia.
Sala widowiskowa/ bilety 25 zł/ wyprzedane
Najbliższy spektakl dla rodzin z dziećmi 26 maja

24 kwietnia (środa), godz. 19:00
Gniazda mew na dachach/ SPOTKANIE przyrodnicze
Jan Rapczyński, zafascynowany od lat ptakami student Wydziału Leśnego SGGW, w zeszłym roku zaczął interesować się mewami gniazdującymi na dachach warszawskich budynków. To zupełnie nowe zjawisko w stolicy, a w pewnym stopniu również w całym kraju i Europie. W 2018 r. udało się uzyskać wstępne rozeznanie w składzie gatunkowym i zachowaniu ptaków z kolonii na Stegnach i Ursynowie.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny

25 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Spotkanie z Anną Cymer wokół książki „Architektura w Polsce 1945-1989”/ KALEJDOSKOP
Dyskusja dotyczyć będzie szerokiej panoramy architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Anna Cymer w swojej publikacji przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły. Prowadzenie spotkania: Franciszek Orłowski
Salonik literacki/ wstęp wolny

26 kwietnia (piątek), godz. 20:00
Milito - „Pawilon wiecznej ciszy” - premiera teledysku i KONCERT
Milito to artysta intermedialny zajmujący się muzyką, sztukami wizualnymi i poezją. Z tej synergii sztuk wyrosła debiutancka płyta „Gwiazda rubieży” (2016), która według twórcy może być potraktowana jako soundtrack do nieistniejącego filmu lub spektaklu. Podczas koncertu usłyszymy nowe wersje utworów, w których żywe instrumenty (fisharmonia, mandolina, flety i skrzypce) okraszone zostaną elektroniką.
Sala widowiskowa/ bilety 20 zł/ dostępne online w kasie SDK
/Koncert przeniesiony z 15 marca/

27 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Pracuj z nami we WSPÓLNYM OGRODZIE
Chcesz popracować w naszym ogrodzie społecznym? Dołącz do ogrodników i pomóż porządkować ogród, przygotowywać grządki na wiosnę i sadzić pierwsze rośliny.
Wspólny ogród SDK/ wstęp wolny

28 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
Kraina Bajek Disneya - Recital dla dzieci
Spektakl to owoc wieloletniej pracy z dziećmi i obserwowania radości, jaką sprawia im spotkanie wyobraźni z muzyką na scenie. Zapraszamy na recital interaktywny z elementami edukacji teatralno-muzycznej. Dzieci dowiedzą się między innymi, czym jest interpretacja utworu, poznają ciekawostki muzyczne i historyczne ze świata Disneya oraz będą miały okazję nauczyć się śpiewać. Wydarzenie dla dzieci w wieku 3-7 lat.
Sala widowiskowa/ bilety 10 zł/ dostępne online i w kasie SDK

28 kwietnia (niedziela), godz. 19:00
JAM Session nad Dolinką
Wspólne granie dedykowane początkującym muzykom. Zapewniamy wzmacniacze i instrumenty perkusyjne.
Sala widowiskowa/ wstęp wolny


Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury