Nagłówek artykułów

Pracownie

Oferta dla grup zorganizowanych

FLORA I FAUNA

Koziarnia, pasieka, Pszczelarium oraz ogród społeczny i pracownia ogrodnicza - Wspólny Ogród SDK sprawiają, że Służewski Dom Kultury to rodzaj ekologicznej farmy miejskiej, która zyskała miano Domu Kultury i Ekologii. Ogród funkcjonuje od wielu sezonów i uprawiane są w nim warzywa, owoce i zioła, z wykorzystaniem naturalnych nawozów i środków ochrony roślin. 

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na zajęcia w ogrodzie i pasiece.

W A R S Z T A T Y  O G R O D N I C Z E

ofertaGZ ikonaWspOgrod

Spotkania tematyczne w ogrodzie społecznym i pracowni ogrodniczej Wspólny Ogród, podczas których dzieci dowiedzą się: jak rosną i czego potrzebują rośliny (warzywa, owoce i zioła); co to jest gleba, jak się robi kompost, kto w nim mieszka oraz jak dbać o ogród.

Czas trwania: Ok. 30 min.
Koszt: bezpłatne
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: przedszkola + klasy podstawowe 1-3

   

W A R S Z T A T Y    P S Z C Z E L A R S K I E  -  S P O T K A N I E    P R Z Y    U L A C H

ofertaGZ pasiekaZachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu, w trakcie którego dzieci zobaczą z czego składa się ul i jak wygląda w środku. Zobaczą, jak pszczoły pracują szczoły i posłuchają najważniejszych faktów na temat życia tych niezwykłych owadów i ich roli w przyrodzie. Zobaczą też, jakie narzędzia są potrzebne do pracy przy ulach.

Czas trwania: około 30 min.
Koszt: 30 min./190 zł/grupa maks. 12 osób
60 min./260 zł/grupa maks. 24 osoby
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 662-282-573
Grupa docelowa: przedszkola, klasy podstawowe i licealne

  

P O D W Ó J N E    W A R S Z T A T Y    P S Z C Z E L A R S KO  -  O G R O D N I C Z E

 ofertaGZ ikonaPodwojneWOiPSZCZGrupę dzielimy na dwie podgrupy. Każda podgrupa odbywa:
• spotkanie z pszczelarzem, który opowie o najważniejszych rzeczach związanych z rolą pszczół w przyrodzie, a przede wszystkim zaprosi uczestników do przyjrzenia się pszczołom pracującym w ulu (ok. 30 min).
• zajęcia we Wspólnym Ogrodzie, gdzie uczestnicy nauczą się rozpoznawać rosnące tam warzywa, owoce i zioła; dowiedzą się też, na czym polegają prace sezonowe w ogrodzie (ok. 30 min).

Czas trwania: ok. 1 h
Koszt:
2x30 minut we Wspólnym Ogrodzie i w Pszczelarium
190 zł / 12 osób
260 zł/ grupa maks. 24 osoby
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: przedszkola + klasy podstawowe 1-3

   

P T A S I E    S P A C E R Y

ofertaGZ ikonaPtasieSpaceryPodczas plenerowych spacerów uczniowie zapoznają się z przyrodą otaczającego SDK parku Dolinka Służewiecka, szczególną uwagę zwracając na awifaunę, czyli zamieszkujące ten teren ptaki. Nauczą się je rozpoznawać i dowiedzą się, które z nich są w parku lęgowe, które występują tu stałe, a które tylko czasowo i w jakich porach roku. Poznają także różne rodzaje gniazd i budek lęgowych oraz związane z nimi gatunki.

Czas trwania: 45 min.
Koszt: 200 zł/ grupa maks. 25 osób

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 783-301-873
Grupa docelowa: klasy podstawowe i licealne

 

F O T O G R A F I A

ofertaGZ ikonaFOTO1
Poprzez zabawę uczymy podstaw fotografii: poprawnego komponowania, dostrzegania światła (i jego poprawnego mierzenia), pracowania z modelem (nawet jeśli to kolega/koleżanka z klasy). Dla starszych (od 4 klasy) proponujemy lekcje bardziej zaawansowane: o fotoreportażu, portrecie, znaczeniach fotografii.

Proponowane tematy:

 
1. Zabawa fotografią (dla klas 1-3)

Żeby zrobić zdjęcie – trzeba tylko kliknąć. Jak powstaje fotografia? Jak ją dobrze zrobić? Jeśli fotograf stanie wyżej lub klęknie – jak to wpłynie na obraz? Co można sfotografować? Czego potrzeba, by powstało zdjęcie?
Na zajęciach wprowadzamy podstawowe pojęcia związane z fotografią: obiektyw, kompozycja, perspektywa.

 

2. Też jestem fotografem (dla klas 3-8)

Fotograf to zawód. Ale i my ale i my - wykonując zdjęcia na wakacjach - jesteśmy fotografami. Jak robić to bardziej świadomie? Jak opowiadać historie zdjęciami? Zrobimy fotoreportaż.
Na zajęciach wprowadzamy zaawansowane pojęcia związane z fotografią: kadrowanie, fotoreportaż, esej fotograficzny, edycja fotografii.

 

3. Portret (dla klas 3-8)

Każdemu z nas zrobiono już wiele zdjęć. Jedno z nich jest na legitymacji szkolnej. Czy lubimy siebie na zdjęciach? Jak zrobić dobry portret, żeby model był zadowolony? Czy w portrecie można ukazać emocje? Jak to zrobić? Wykonamy sesje indywidualne i portret grupowy.

Na zajęciach wprowadzamy podstawowe pojęcia związane z fotografią: obiektyw, kompozycja, perspektywa, a także zaawansowane: oświetlenie studyjne; wszystko to przy użyciu statywu i blendy.

 

4. Co widać z góry? Perspektywa ma znaczenie (dla klas 1-4)

Co się zmieni, jeśli wykonamy zdjęcie stojąc na górze schodów? Poznajemy różne rodzaje perspektywy i ćwiczymy je na własnych zdjęciach. Na zajęciach omawiamy zdjęcia wykonane przez Kacpra Kowalskiego. Próbujemy odczytać jego prace z serii „Głowy”.

 

5. Fotografia jako tekst kultury

To propozycja przygotowywana indywidualnie z wychowawcą lub nauczycielem historii lub języka polskiego. Zajęcia w interaktywny sposób mają nauczyć młodzież czytania obrazów fotograficznych jako tekstu kultury; analizujemy zdjęcia, rozmawiamy o ich roli, znajdujemy powiązania z innymi dziedzinami sztuki.

Przykładowe tematy:

  • Fotografia jako dokument dziejów na przykładzie zdjęć Warszawy z XIX i XX wieku;
  • Najważniejsze momenty historii Polski w zdjęciach;
  • Mickiewicz, Prus, Curie-Skłodowska na zdjęciach. Co mówią o nich portrety fotograficzne.

Czas trwania:
Lekcja o fotografii to minimum 1,5h – 2x 45 minut.
Możliwe także warianty 3 i 4,5 godzinne.

 

Prowadzenie:
poniżej 25 osób - 1 osoba prowadząca;
powyżej 25 osób - 2 osoby prowadzące;
zachęcamy do podziału klasy na dwie grupy.
 

Koszt:
1,5 h i 1 osoba prowadząca – 300 zł/ grupa maks. 12 osób
1,5 h i 2 osoby prowadzące – 400 zł/ grupa maks. 30 osób

 
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 601-930-560

 

Z A J Ę C I A    W A R S  Z T A T O W O  -  A R T Y S T Y C Z N E

 

W A R S Z T A T Y      C E R A M I C Z N E

ofertaGZ ikonaCeramikaNa zajęciach poznamy różne techniki pracy w glinie – od rzeźbienia, po toczenia na kole. Pracę zwykle rozpoczynamy od prostych zadań, sposobów ugniatania gliny oraz tworzenia podstawowych form, aby następnie realizować tematy bardziej zaawansowane. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję zdobyć wiedzę na temat różnych metod pracy z gliną, a także poznać narzędzia oraz techniki zdobnicze.

Czas trwania: 1,5 godziny
Koszt: 200 zł / grupa maks. 25 osób
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: klasy podstawowe

  

S I T O D R U K

ofertaGZ SitodrukNa zajęciach uczestnicy poznają historię druku artystycznego a także zgłębią tajniki sitodruku. Każdy stworzy swój własny autorski projekt, jednocześnie ucząc się drukować go na wyrobach papierowych i tkaninach. Dowiemy się również, jak drukowano kiedyś gazety oraz jak zmieniło się zastosowanie sitodruku przez ostatnie 100 lat. Tematem przewodnim będzie grafika użytkowa. Będziemy rysować, projektować i inspirować się artystami, którzy tworzyli swoje prace właśnie tą techniką.

Czas trwania: 1 h
Koszt: 200 zł/ grupa maks. 12 osób
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: klasy podstawowe
Istnieje możliwosć równoległego łączenia warsztatów o innej tematyce.

  

S P O T K A N I E    W    G A L E R I I   P R Z Y   K O Z A C H

ofertaGZ Galeria01Kiedy jest dobry moment, by po raz pierwszy odwiedzić galerię? Nie handlową, ale sztuki? Odpowiedź jest prosta - im wcześniej, tym lepiej. Wizyta w przestrzeni wystawienniczej to jedyne w swoim rodzaju spotkanie ze sztuką twarzą w twarz. Lekcji towarzyszy warsztat plastyczny inspirowany aktualną wystawą. Tytuł i tematyka bieżącej ekspozycji w Galerii przy Kozach jest dostępna na stronie internetowej www.sdk.waw.pl.

Czas trwania: 20 min.
Koszt: Zajęcia bezpłatne
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: klasy podstawowe i licealne
Istnieje możliwosć równoległego łączenia warsztatów o innej tematyce. 

Można poszerzyć lekcj w Galerii o warsztat plastyczny nawiązujący do bieżącej ekspozycji. Koszt warsztatu - 200 zł/ grupa maks. 25 os.
 

H I P - H O P    A K A D E M I A

ofertaGZ HipHopNa zajęciach poznajemy kroki wywodzące się z różnych stylów tańca ulicznego. Dlatego jeśli uczniowie chcą nauczyć się tańca wywodzącego się z takich stylów jak: popping, locking, breakdance czy Hip-Hop dance, zapraszamy serdecznie na zajęcia do Hip-Hop Akademii. Hip Hop Akademia działa w Służewskim Domu Kultury od ponad 10 lat, nasi wykwalifikowani trenerzy sprawią, że dzieci poczuj pasję do tańca.
 

Czas trwania: 1 h
Wtorek 13:30-14:30, Czwartek 15:00-16:00
Koszt: 200 złotych/ grupa maks. 12 os.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: klasy podstawowe i licealne
Istnieje możliwosć równoległego łączenia warsztatów o innej tematyce  

 

A I K I D O - J A P O Ń S K A   S Z T U K A    W A L K I

ofertaGZ AikidoZajęcia Aikido to głownie praca z ciałem, koordynacją ruchową, motoryką czyli ogólną sprawnością fizyczną. Sukcesywnie podczas zajęć poznajemy techniki Aikido, które oparte są na japońskich tradycyjnych szkołach walki wręcz. Trening Aikido pozwala przenieść się w świat kultury japońskiej. Jednocześnie wpływa on na kształtowanie dyscypliny, szacunku do współćwiczących i dalszego rozwoju.
Zajęcia mogą odbywać się w sali tanecznej lub na powietrzu przy terenie SDK

Czas trwania: 1 h
Koszt: 200 złotych/ grupa maks. 12 os.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 665-402-502
Grupa docelowa: klasy podstawowe i licealne
Istnieje możliwosć równoległego łączenia warsztatów o innej tematyce  

 

D E C Y B E L E - S P E K T A K L   M U Z Y C Z N Y  „Hejt-MADE”

ofertaGZ DecybeleHMCo zrobić, gdy wymarzony wyjazd na dwa tygodnie wypoczynku przeradza się w obóz zamknięty dla nastolatek uzależnionych od mediów społecznościowych? Nie masz dostępu do Internetu, laptopa, ba - nawet telefonu? Nie możesz się zalogować, wejść na fejsa, nic wygooglować...
Uzależnienie od Facebooka i Internetu jest szeroko dyskutowanym tematem, ale ze świecą szukać ludzi, którzy podjęliby się jego twórczej interpretacji. „Hejt-MADE" to spektakl o uzależnieniach od elektroniki i świata wirtualnego, o poszukiwaniu relacji między rodzicami a dziećmi i znalezieniu swojego miejsca w świecie.

Reżyseria: Piotr Hajduk, Agnieszka Piotrowska-Hajduk
Czas trwania: 1,5 h (z przerwą)
Koszt: 25 zł / osoba
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grupa docelowa: uczniowe od 10 roku życia

Najbliższe spektakle gramy:

1 października, godz. 12:00
16 października, godz. 12:00
18 listopada, godz. 12:00

Spektakl zostanie pokazany w sali widowiskowej SDK po zebraniu grup.


Z W I E D Z A N I E    S D K 

ofertaGZ ikonaZWIEDZANIESłużewski Dom Kultury to instytucja jedyna w swoim rodzaju. Nasz budynek wielokrotnie zdobywał ogólnopolskie i międzynarodowe nagrody architektoniczne a siedziba mieści się … w parku, tuż przy ścieżce ekologicznej. Jakie mamy pracownie? Czym się wyróżniamy? Oprowadzanie uzupełni warsztat ze zdobytej wiedzy o Służewie i SDK. Zwiedzanie może być dostosowane do konkretnej grupy wiekowej.
Zapraszamy w nasze skromne progi, opowiemy Wam o nas i o tym, jak pracujemy.

Czas trwania: ok 1 h
Koszt: zajęcia bezpłatne
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  

Istnieje możliwość realizacji wolontariatu dla licealistów.
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Obserwuj nas na portalu Instragram @sluzewskidomkultury