logo„Też jestem z Pragi” to działanie pro-sąsiedzkie przygotowane z myślą o mieszkańcach Nowej Pragi. Służewski Dom Kultury od ponad dekady działa wzmacniając lokalną społeczność, jest zarówno miejscem spotkań jak i twórczych zajęć. Z naszego doświadczenia wynika, że najtrudniejszym ale i najważniejszym momentem w zawiązywaniu lokalnej społeczności – jest zapoznanie się sąsiadów.  Proponujemy zatem akcję pro-sąsiedzką: razem z Centrum Wielokulturowym stworzymy przestrzeń, do której chętni mieszkańcy Nowej Pragi mogą przyjść, przedstawić się i dać się sfotografować.

Nowa Praga to prężnie rozwijający się fragment dzielnicy Praga Północ, miejsce zamieszkania bardzo zróżnicowanej grupy ludzi. Dlatego pragniemy ich sfotografować – stworzyć portret zbiorowy mieszkańców. Każdego chętnego do portretu spytamy też o miejsce pochodzenia. Mieszkańcami Nowej Pragi są przecież nie tylko Prażanie od kilku pokoleń.

Dając okazję do spotkania we wspólnej przestrzeni, do przedstawienia się – chcemy pobudzić dyskusję nad bardzo aktualnymi określeniami: „słoiki”,imigranci, uchodźcy, tutejsi, obcy. To co łączy – to miejsce zamieszkania, nieważne czy od urodzenia czy tylko tymczasowo. Warsztaty o możliwościach działania z fotografią w lokalnych społecznościach to pierwszy etap projektu. W dalszych zaprosimy Was na sesję fotograficzną oraz wernisaż wystawy. Spotkamy się, poznamy i dowiemy się, kto mieszka obok!

2-3 września 2016 - warsztaty: "Fotografia w pracy z lokalnymi społecznościami"
piątek i sobota w godzinach 11-17 [w tym przerwy]
Prowadzenie: Krzysztof Pacholak

To pierwsza część działań projektu „Też jestem z Pragi”.KPacholak DSC 0062

Co to jest?

Zajęcia o możliwościach jakie daje fotografia i użycie aparatów do procesów integracyjnych, przełamywania barier, stwarzania dialogu w grupach. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają różnego rodzaju możliwości działań fotograficznych, przeprowadzonych wcześniej przez instytucje kultury i aktywistów na rzecz lokalnych społeczności. Uczestnicy zajęć zaprojektują także własne aktywności. Zależy nam na inicjacji działań, które będą mogły być przeprowadzone w przyszłości.

Prowadzący: Krzysztof Pacholak fotograf, animator kultury. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2003 roku związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" (pracuje przy projektach edukacyjnych i artystycznych, m.in. "Migawki. Spotkania z fotografią", "Młodzi Menedżerowie Kultury", "Polska.Doc", "Kino Filmów Dokumentalnych", "Fotoprezentacje", współtworzy Spółdzielnię Młodych Twórców). Jest członkiem sieci Latających Animatorów Kultury.

KPacholak DSC 0065Dla kogo?

- pracownicy organizacji pozarządowych
- wolontariusze
- streetworkerzy
- animatorzy kultury
- każdy inny chętny, który pracuje z różnymi grupami ludzi albo dopiero
myśli nad swoimi projektami

Warsztaty bezpłatne
Grupa liczy 30 osób

Żeby wziąć udział w warsztatach wystarczy, że wyślesz email na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 26 sierpnia, w którym napiszesz kim
jesteś i dlaczego chcesz wziąć udział w zajęciach.

 

Otwarte studio fotograficzne w Centrum Wielokulturowym
 
Zapraszamy na drugą część projektu czyli sesję zdjęciową. Przez dwie kolejne soboty w październiku będziemy robić zdjęcia wszystkim w otwartym studio w Centrum Wielokulturowym.
Zapraszamy w szczególności mieszkańców Nowej Pragi, ale także Pragi Północ i w ogóle Warszawy. Spytamy Was skąd jesteście, skąd przybyliście tutaj. Z innej dzielnicy, miejcowości, z innego kraju czy kontynentu? A może mieszkacie od urodzenia na Pradze? Przyjdźcie!
Efektem naszego spotkania będzie fotografia wraz z podpisem. Wybrane fotografie zaprezentujemy w formie wystawy w dwóch miejscach: w Służewskim Domu Kultury oraz w Centrum Wielokulturowym. Podczas wernisażu każdy, kto został sfotografowany będzie mógł odebrać swoją „wizytówkę” ze zdjęciem i podpisem.
Studio fotograficzne czynne 8.10 i 15.10 w godzinach 10-20. Fotografować będą Krzysztof Pacholak i Adam Byra.
wstęp wolny, bezpłatny, otwarty!

 

Wernisaże i spotkania sąsiadów

To będzie finał naszego projektu. Już niebawem będziemy informować i zapraszać do spotkania z sąsiadami, i przy okazji z fotografią.

 

Organizator: Służewski Dom Kultury

Partner: Centrum Wielokulturowe w Warszawie

logo newhttp://cw.org.pl/

https://www.facebook.com/CentrumWielokulturowe/


Projekt finansowany z Funduszu Animacji Kultury w ramach zadania 3 -

projekty rewitalizacyjne.

KupBilet EB06

BOX REPERTUAR

senioralia2018WEB BELKAboczna

dyktando modul

konkurs mamto modul

box bartok

box galeriaprzykozach2

GDz

5

Partnerzy:

  • mokotow
  • warszawa
  • snd
  • seniuor